1. ročník DofE

Expedícia

1. kvalifikačná expedícia DofE na  zdravotke Trnava

V dňoch 20.6-21.6. 2022  sa naša skupina s názvom Čajočky zúčastnila kvalifikačnej dobrodružnej expedície DofE. Školiteľom bola pani profesorka Janka Štefániková a hodnotiteľom pani profesorka Danka Kadlecová.

Naša cesta  začala v Lošonci, odkiaľ sme smerovali na Amonovu lúku. Expedíciu sme začali ráno fotením sa s vlajkou DofE. Cestu nám znepríjemnila skutočnosť, že sme sa najmenej  osemkrát stratili.  Cesta bola zo začiatku dobrá, no s ťažkými batohmi na chrbtoch to veľká zábava nebola. Keď sme sa dostali pod Čiernu skalu a zadívali sa na vrch, kam sme mali prejsť, nebolo nám do smiechu. Všetky naše sily sme sústredili na pre nás náročný horolezecký výstup. Hore na skale sme načerpali nové sily, pokochali sa výhľadom a vydali sa krížom cez strmý kopec dole na červenú trasu. Bohužiaľ, opäť sme sa  stratili. Najmenej hodinu sme blúdili, až sme sa nakoniec dostali na tú správnu cestu. V tej chvíli nás opúšťali nielen sily, ale aj naše odhodlanie. Ďalšia zastávka bola na Mon Repos, kde sme sa oboznámili s jeho históriou a životom Pavla IV. Palffyho.

Po strastiplnej ceste sme dorazili na miesto určenia, rozložili sme si stany a uvarili večeru. Keď sme chceli ísť konečne spať, zasiahla nás búrka, ktorá nám pripomenula, aké sú prírodné živly nevyspytateľné.

Ráno bolo opäť namáhavé. Pobalili sme si veci, najedli sa, vymenili pár povzbudzujúcich slov a a vydali sa na cestu.  Táto cesta až po Sklenú hutu bola  celkom príjemná. Slnko ešte len vychádzalo, nebolo príliš teplo a výhľad bol tiež nádherný. Potom však prišla cesta na Červený Kameň ktorá sa nám všetkým zdala nekonečná. Naša radosť pri pohľade naň (Červený Kameň) sa nedá ani opísať. Bol to náš vytúžený cieľ. Všetci zo skupiny sme boli hrdí a nadšení. Zvládli sme to. Cestu sme zakončili fotografovaním s pani profesorkami.

Peter Jergl, II. B

Dňa 23.-24.5. 2022 sa naša skupina Čajočky zúčastnila cvičnej dobrodružnej expedície DofE. Naším školiteľom bola pani učiteľka Janka Štefániková a hodnotiteľom pani učiteľka Danka Kadlecová.
Cestu sme začali na železničnej stanici v Pezinku, prešli sme cez mesto, lúku a nakoniec sme skončili v lesoch Malých Karpát. Na chrbtoch sme mali 17 kilové batohy so všetkým potrebným. Cesta bola veľmi strmá a skalnatá, ale zaujímavá - dokonca sme videli traktor, ktorý ťahal dole zoťaté stromy. Aj napriek bolesti, únave a vyčerpaniu sme pokračovali v šesťhodinovej ceste. Míľnikom bola Veľká Homola, kam sa na vyhliadku vybral Peter, Dominika D., Saška a Viky. Cieľom cesty bola Čermákova lúka, ktorá bola uprostred lesa pri malom prameni. Noc v lese bola pre niektorých zložitá, no spoločnými silami sme ju prečkali. Niektorí z nás boli po namáhavej trase takí zmorení, že odfukovali už o jedenástej.
Bol to pre všetkých veľký zážitok. Museli sme prekročiť niektoré svoje komfortné zóny, ale nové skúsenosti stáli zato.
Ďakujeme pani učiteľkám, že to s nami zvládli. Tešíme sa na kvalifikačnú expedíciu.

Viktória Ondrejková a Veronika Valentínová, II. B

aj video

V dňoch 29. - 30.3. 2022 sa v Bratislave uskutočnilo školenie ŠKOLITEĽOV A HODNOTITEĽOV DOBRODRUŽNÝCH EXPEDÍCIÍ programu DofE. Z našej školy sa ho zúčastnili vyučujúce:
PaedDr. Henrieta Horváthová
PhDr. Daniela Kadlecová
Mgr. Zuzana Lieskovská
PhDr. Jana Štefániková.
Zaujímavými prednáškami a aktivitami získali informácie o DOBRODRUŽNEJ EXPEDÍCII, o príprave účastníkov DofE na cvičnú a kvalifikačnú DE, o jej realizácii a hodnotení.
Naši "Dofáci" sa už teraz majú na čo tešiť.

PhDr. Jana Štefániková