Erasmus+ 2

Aktivita 2

2. aktivita v termíne 18.02. – 03.03.2018, Klinika Bavaria, Kreischa

Druhá aktivita Medzinárodnej odbornej stáže – zdravotníctvo (MOP – Z) v klinike Bavaria v Kreischa je za nami.

Dva týždne práce v rehabilitačnej klinike sa ešte v deň odchodu zdali nekonečne dlhé a teraz po návrate domov máme pocit, že uplynuli neuveriteľne rýchlo. Klinika s rôznymi pracoviskami (neurologické, onkoneurologické, ortopedické,...) je jedinečné špecializované pracovisko s pôsobnosťou pre celé Nemecko s počtom lôžok 1100.  Pracovnú prax v tomto zaujímavom modernom zariadení nám zabezpečila Akadémia vzdelávania WAD v Drážďanoch. Študentky pracovali na rôznych pracoviskách, kde vykonávali ošetrovateľskú starostlivosť v spolupráci so zamestnancami jednotlivých pracovísk.

Stáže sa zúčastnilo 6  študentiek nadstavbového štúdia v odbore diplomovaná všeobecná sestra. Účastníčky mobility boli vyberané na základe osobného záujmu, zároveň bol rozhodujúci názor triednej učiteľky, odborných učiteľov a učiteľov cudzích jazykov. Učitelia zohľadňovali  u nominovaných žiakov študijné výsledky, pracovné schopnosti, osobnostné predpoklady (flexibilita, samostatnosť, nekonfliktnosť, empatia, sebadôvera, svedomitosť, tolerantnosť, ...).

Jazykový koordinátor Mgr. Kristína Malobická a odborný koordinátor Mgr. Gabriela Dúbravová boli v priebehu samotnej odbornej stáže nápomocné pri riešení rôznych situácií a realizovali monitorig a mentoring účastníkov. Zároveň sa zaujímali o fungovanie kliniky, spôsob starostlivosti o pacientov, o technické, materiálne a personálne zázemie.

Po dvoch týždňoch zaujímavej práce boli účastníčky Medzinárodnej odbornej praxe hodnotené mentormi z jednotlivých oddelení podľa  ECVET systému. Žiačky prezentovali našu školu na výbornej úrovni, o čom svedčí spokojnosť všetkých zainteresovaných, získali certifikát o absolvovaní odbornej stáže.

Aj keď počas týchto dvoch týždňov bolo veľmi chladné počasie (ráno pri odchode do práce bývalo  - 15  °C a v priebehu dňa teplota nestúpla na viac ako - 8 °C :  - ), pobyt v Nemecku sme si užili.

Okrem desiatich pracovných dní odbornej stáže sme mali možnosť spoznať 15 km vzdialené mesto Drážďany, absolvovali  sme návštevu zaujímavého múzea hygieny (Deutsches Hygiene – museum), kde sme sa dozvedeli mnohé zaujímavosti o ľudskom tele a pozreli sme si prvý rtg prístroj.

Gabriela Dúbravová

(odborný koordinátor programu Erasmus+)