Výzva Aktuality OVP masér Lázne Bělohrad Job shadowing Odborná súťaž OSE Záver - zhrnutie

Erasmus+ 2021-2022

Farmaceutky v Prahe -BENU lekáreň

Naposledy v roku 2019 mali možnosť žiačky odboru farmaceutický laborant (FL) vycestovať na zahraničnú odbornú stáž do Londýna.

Okolnosti minulého obdobia zabránili pokračovať v programe Erasmus + a preto sme sa tešili, keď opätovne žiačky tohto št. odboru mohli vycestovať na odborné vzdelávanie a prípravu k novému projektovému partnerovi do Prahy.

Firma Benu spravuje sieť lekární a Centrálne laboratórium, všetci sa snažili vytvoriť pre naše žiačky zázemie pre získanie nových odborných zručností.

Ninka a Martina (4.C) sa zhostili úlohy Erasmáčiek veľmi dobre, po dvoch týždňoch prišli spokojné a šikovnejšie ešte viac ako boli : -)  Nie len nové odborné skúsenosti, ale aj život v Prahe boli pre nich výborná príležitosť.

október 2022, JU

Erasmus+ - Lázně Bělohrad

Hneď na úvod treba povedať, že pobyt v Lázňích Bělohrad bol neopísateľný. Strávili sme tam každá skupina (spolu 6 žiakov masérov) síce krátku dobu v podobe dvoch týždňov, no aj napriek tomu to stačilo na to, aby sme si toto miesto zamilovali.  Toto miesto nám  totiž prirástlo k srdcu. Všetko bolo výborné, či už od práce na rôznych procedúrach , zamestnancov, ktorí nám všetko s radosťou vysvetlili, a aj veľmi milých pacientov, bez ktorých by to nešlo.

Toto miesto má v sebe niečo neopísateľné. Môže sa určite pýšiť kvalitou procedúr, ktoré poskytujú svojim pacientom, empatiou zamestnancov, ale aj krásnym okolím, ktoré je vhodné pre pohyb pacientov počas ich pobytu v kúpeľoch. Taktiež má pekné destinácie na malé výlety po okolí. Určite treba navštíviť Byšičkovský kostolík, ktorý sme aj my navštívili. Na ten výhľad z kostolíka určite nikdy nezabudneme. Ďalším zaujímavým miestom je jazierko za hotelom Tree of Life a nádherný park v areáli kúpeľov.

Samozrejme, treba hlavne spomenúť to, kvôli čomu sme tam išli, a to je odborná práca. Spočiatku sme mali obrovský rešpekt, čo bolo pochopiteľné, keďže sme sa nachádzali v úplne novom prostredí, ktoré sme dovtedy nepoznali, a skoro všetko bolo pre nás nové a nepoznané. Obe skupiny sme boli milo prekvapené, ako úžasne sa tam pracuje. Možno to bolo vždy dobre naladenými pacientmi alebo skvelým kolektívom na procedúrach, s ktorými sme komunikovali, ako keby sme sa poznali odjakživa. Všetko malo taký rodinný priateľský charakter, čo nám dodávalo dobrú energiu a radosť začať nový pracovný deň.

Za dva týždne sme sa vystriedali na rôznych procedúrach. Od perličkových vaní cez elektroliečbu, klasické masáže až po skupinové cvičenia. Zamestnanci nám všetko s radosťou vysvetlili a ukázali. Lepších zamestnancov široko-ďaleko určite nenájdete. Boli nadmieru ochotní a ohľaduplní voči nám. Ak bola možnosť a čas, tak sme si niektoré procedúry vyskúšali aj sami na sebe. Po chvíli zaúčania do práce sme sa jej onedlho schopne aj sami ujali. Strach z neznámeho teda netrval veľmi dlho a rýchlo z nás opadol. Keby sme sa spoločne mali zhodnúť na jednej jedinej procedúre zo všetkých, ktorá sa nám páčila najviac, bolo by to určite na parafíne a slatinných obkladoch.

Náš voľný čas sme väčšinou trávili oddychovaním v izbe po náročnom dni,  v bazéne, kde sme sa snažili čo najviac pohybovať, a malými zaujímavými výletmi. Jeden z výletov bola aj návšteva zoo, kde sme videli rôzne exotické zvieratá. Najviac sme sa však prechádzali po krásnom okolí, ktoré nám ležalo na dlani.

Veľmi veľa sme sa toho naučili počas tých dvoch týždňov strávených práve tu v Lázňích Bělohrad. Kto by to bol povedal, že nám toto miesto takto učaruje. Priniesli sme si so sebou odtiaľ veľa pozitívnej energie, spoločných zážitkov a hlavne pracovných skúseností, ktoré si najviac ceníme. Môžeme sa zhodnúť, že tento pobyt bol nad naše očakávania a nič sa mu nevyrovná.  Ďakujeme nášmu dozoru počas pobytu a aj našim dvom pani profesorkám za ich návštevu počas druhého turnusu.

(Erasmáci III.E, šk. rok 2021/2022)

foto 1

foto 2