1.1 Vypracovanie analýzy súčasného stavu školy a strategických riešení modernizácie vyučovacieho procesu.

Cieľ aktivity:

Cieľom aktivity je zmapovať a vyhodnotiť súčasný stav školy a následne vypracovať Stratégiu modernizácie školy obsahujúcu aj postupnosť krokov na ceste premeny tradičnej školy na modernú. Cieľom Analýzy súčasného stavu školy a Stratégie modernizácie školy je poskytnúť východiskový bod a zásadné podklady pre tvorbu a inováciu Školského vzdelávacieho programu, pri tvorbe ktorého je potrebné vychádzať z presne popísaného súčasného stavu a jasnej vízie.

Termín realizície aktivity:

10/2012 - 04/2011

Popis aktivity:

V rámci aktivity 1.1. bude dôkladne zanalyzovaná situácia školy, získané informácie budú vyhodnotené a využité ako podklad pre Stratégiu modernizácie školy a následne pre tvorbu a inováciu Školského vzdelávacieho programu.

1. Vypracovanie dokumentu Analýza súčasného stavu školy

Analýza školy sa bude zameriavať na zmapovanie a vyhodnotenie súčasného stavu školy v nasledujúcich oblastiach:

1. výchovnovzdelávací proces, jeho kvalita a efektivita
  2. napĺňanie potrieb žiakov a ich vzťah k škole
  3. ľudské zdroje, ich kvalita, potreby a nároky
  4. materiálne zabezpečenie (najmä didaktické prostriedky, pomôcky, didaktická technika)
  5. kvalita vzťahov školy a jej partnerov (zriaďovateľ, samospráva, podniky, miestna komunita, rodičia a pod.)

Zistené údaje budú kvantitatívne aj kvalitatívne vyhodnotené a budú využité pri tvorbe Stratégie modernizácie školy a následne pri tvorbe a inovácii  Školského vzdelávacieho programu a pri vzdelávaní zamestnancov školy.

Pri vypracúvaní analýzy budú vykonávané najmä nasledovné činnosti:

• pracovné stretnutia zástupcov školy s dodávateľom expertných služieb za účelom špecifikácie podmienok vypracovania tejto analýzy
  • vytvorenie podmienok pre zber údajov
  • zber údajov prostredníctvom dotazníkov, rozhovorov so zamestnancami školy, prípadne inými potrebnými aktérmi
  • štúdium relevantných dokumentov
  • spracovanie získaných kvantitatívnych a kvalitatívnych údajov.

Výstupom tejto časti aktivity bude dokument Analýza súčasného stavu školy.

1. Vypracovanie dokumentu Stratégia modernizácie školy

Stratégia komplexne zadefinuje a popíše proces modernizácie školy v krátkom, strednom aj dlhodobom horizonte a bude tiež definovať postupnosť krokov nevyhnutných na implementáciu tejto stratégie.

Bude sa zameriavať najmä na nasledujúce oblasti:

1. Zvyšovanie kvality a efektivity vzdelávacieho procesu s dôrazom na rozvoj kľúčových kompetencií a pripravenosť na uplatnenie sa na trhu práce vo vedomostnej spoločnosti
  2. Zvyšovanie kvality a efektivity v oblasti rozvoja osobnosti žiaka
  3. Rozvíjanie kvality ľudských zdrojov školy
  4. Zabezpečenie dostatočného materiálno-technologického zabezpečenia školy (didaktické pomôcky a zariadenie aj po skončení trvania projektu)
  5. Rozvoj vzťahov školy s kľúčovými partnermi v prospech zvýšenia kvality a efektivity výchovnovzdelávacieho procesu, rozvíjania ľudských zdrojov a materiálno-technologického zabezpečenia

Táto stratégia bude súborom návrhov na zmeny, ktoré budú dlhodobo a udržateľným spôsobom zabezpečovať modernizáciu školy.  Stratégia bude obsahovať časový harmonogram, postupnosť krokov a rozdelenie zodpovednosti za plnenie stanovených krokov.

Stratégiu pripraví externý expert v spolupráci s interným metodikom pre spracovanie podkladov k Stratégii.

Výstupom tejto časti aktivity bude dokument Stratégia modernizácie školy.

Aktivita 1.1 bude trvať 7 mesiacov a bude realizovaná s využitím dodávateľských expertných služieb, pretože škola nemá dostatočné odborné kapacity na to, aby tieto dva kľúčové dokumenty vypracovala samostatne.

Predpokladané výdavky na realizáciu aktivity: 17 398 eur