Koordinátori

Miestnosť: B-118
Telefón:

Mgr. Eva Filipová

Byť finančne gramotný, vedieť narábať s financiami s cieľom zabezpečiť seba a svoju domácnosť, je jednou zo základných životných zručností. Na našej škole zabezpečuje túto kompetenciu žiakov v súlade s Národným štandardom finančnej gramotnosti a v symbióze s rozvojom matematickej a čitateľskej gramotnosti koordinátorka finančnej gramotnosti. Zabezpečuje učebné materiály, pomôcky a metodické materiály, stimulujúce rozvoj finančnej gramotnosti ako celospoločenskej osvety vo vzťahu k fungovaniu jednotlivca a rodiny v ekonomickej oblasti, k pochopeniu otázky bohatstva a chudoby a k hodnotovej orientácii k peniazom s uvedením príkladov extrémov. Organizuje vzdelávanie žiakov v oblasti rozvíjania finančnej gramotnosti aj prostredníctvom odborníkov zo štátnych inštitúcií a neštátnych organizácií. Monitoruje, koordinuje a metodicky usmerňuje finančnú gramotnosť v škole, zabezpečuje transparentnosť výučby FIG ako súčasť vyučovacích hodín matematiky. Rozvoj finančnej gramotnosti sleduje nielen počas vyučovacích hodín na viacerých predmetoch, ale organizuje aj rôzne mimoškolské aktivity. Počas celého roka sa môžu žiaci opierať o informácie zverejnené na nástenke v priestoroch školy, ktoré priebežne aktualizuje.

FG aktivity

šk. rok 2023/2024

Aj tento školský rok mali žiaci SZŠ Trnava možnosť zapojiť sa do finančno-vedomostnej súťaže pre stredné školy FINANČNÁ OLYMPIÁDA. (Zdroj: https://financnaolympiada.sk/#homepage)

Prečo bolo výhodné sa zapojiť?
1. Žiaci sa mohli otestovať a navzájom si porovnať svoje finančné vedomosti.

2. Žiaci mohli získať atraktívne výhry pre seba aj pre školu.

3. A hlavne mohli žiaci ďalej svoje finančné vedomosti budovať, nakoľko prvé kolo bolo online, dalo sa otvoriť viackrát a každý si takto mohol svoje vedomosti doplniť, aby bol čo najlepšie pripravený pre svet peňazí, ktorý nás obklopuje. Pretože byť finančne gramotný je dôležité pre každého z nás, každý z nás by sa mal čo najlepšie vedieť orientovať vo svete peňazí, a ak máme málo informácií z tejto oblasti, malo by byť v našom záujme získavať tieto informácie aj samostatne.

Do online kola, ktoré trvalo do 2.2.2024, sa dobrovoľne zapojilo 11 žiakov našej školy, z toho 10 žiakov denného štúdia a dokonca 1 externý študent. Všetkým veľmi ďakujeme za snahu pracovať na sebe a aj reprezentovať svoju školu.

1. aktivita - Pavol Podhradský, IV. G má prednášku pre spolužiakov na tému Finančná gramotnosť a investovanie

2. aktivita - v rámci projektu "Finančná inteligencia" prebehla 27.10.2023 1. prednáška na tému "Príprava na bývanie" s účasťou tried IV. C a IV. B.

3. aktivita - v rámci projektu "Finančná inteligencia" prebehla 1.12.2023 2. prednáška na tému "Tvorba finančných rezerv" s účasťou tried IV. C a IV. B.

4. aktivita - Finančná gramotnosť na hodinách matematiky s prvákmi v rámci témy Percentá a slovné úlohy z finančnej matematiky ako odhadnúť príjem, spočítať výdavky, porovnať ich, určiť výhodnejšiu cenu, zoznámiť sa so základmi z bankovníctva ako úver - istina - vklad - pôžička - úrok - úroková miera - jednoduché a zložené úrokovanie, splátky a splátkový kalendár či preplatenie ceny...

V rámci 4. aktivity a mesiaca finančnej gramotnosti v 1. ročníku aj séria náučných videí a materiálov z programu NBS a 5peňazí.

A nakoniec, čo všetko nás čaká pri čítaní výplatnej pásky - oboznámenie sa s pojmami ako hrubý a čistý príjem, celková cena práce, daň zo mzdy, poistenia a výpočty s tým súvisiace.

FOTO aktivita 2. a 3.

FOTO aktivita 1. a 4