3.1. Rozvoj ľudských zdrojov a inovácie výchovno-vzdelávacieho procesu školy

Cieľ aktivity:

Cieľom aktivity 3.1. je dosiahnuť zvýšenie efektivity vyučovania prostredníctvom  vzdelávania pedagógov, zavádzania nových metód a foriem do výchovnovzdelávacieho procesu a rozvoj know-how školy prostredníctvom spolupráce inštitúcií.

Termín realizácie aktivity:

12/2010 - 08/2012

Popis aktivity:

Aktivita 3.1 pozostáva z 3 vzájomne sa dopĺňajúcich podaktivít zameraných na zvýšenie efektivity výchovnovzdelávacieho procesu troma spôsobmi:

1. rozvojom ľudských zdrojov a know-how školy – vzdelávaním pedagógov
  2. zavádzaním nových inovatívnych metód do výchovno-vzdelávacieho procesu
  3. prenosom know-how v rámci spolupráce inštitúcií

3.1.1. Vzdelávanie pedagógov

Nevyhnutným predpokladom premeny tradičnej školy na modernú je modernizácia know-how školy, teda „modernizácia“ učiteľov prostredníctvom ich vzdelávania, rozvoja kompetencií a osobnostného rozvoja, čo sa následne prejaví na kvalite výchovnovzdelávacieho procesu. Aby vytvorili vhodné vzdelávacie prostredie, budú potrebovať rozvíjať aj svoje poznatky a zručnosti v oblasti výchovnovzdelávacieho procesu, tvorby kurikula, osnov, študijných programov, metodík využívania nových didaktických prostriedkov a vyučovacích metód. V rámci týchto vzdelávacích aktivít sa naučia  prehodnotiť ciele vyučovacieho predmetu, meniť a dopĺňať kľúčové učivo, stanoviť výkon na úrovni taxonómie cieľov, rozhodnúť o inovatívnej forme a metóde sprístupnenia učiva, navrhnúť špecifikáciu potrebných nových didaktických prostriedkov a vypracovať si plány v súlade s inovovanými učebnými osnovami. Pedagógovia sa tiež oboznámia s novými formami a metódami vyučovania, ako je napr. vyučovanie prostredníctvom IKT, kooperatívne vyučovanie, oboznámia a naučia sa pracovať s existujúcim digitálnym obsahom, portálovými riešeniami digitálneho obsahu a získajú vedomosti o tvorbe e-learningových materiálov a kurzov.

Takto pripravení učitelia budú schopní kvalitne vzdelávať žiakov, rozvíjať ich kľúčové kompetencie a ich osobnosť a plnohodnotne ich tak pripraviť na život v modernej vedomostnej spoločnosti.

Vzdelávacie aktivity pre učiteľov budú zamerané na rozvoj:

- osobnosti

- kľúčových kompetencií

- pedagogických zručností, nových foriem a metód vyučovania

- poznatkov a zručností v ich odbornej oblasti

- poznatkov a zručností pri tvorbe kurikula

Učitelia absolvujú nasledujúce vzdelávacie aktivity:

3.1.2. Zavádzanie nových foriem a metód vo výchovnovzdelávacom procese

a) zavádzanie e-learningu do vyučovania všeobecných aj odborných predmetov. V rámci tejto podaktivity bude vypracovaný/obstaraný e-learningový systém, bude vytvorená štruktúra e-learningového portálu a bude vypracovaný e-learningový obsah pre vybrané predmety – anatómiu, patológiu, biológiu, chémiu, chémiu a analýzu liečiv, farmakognóziu, farmakológiu a fytoterapiu, anglický jazyk, slovenský jazyk, farmaceutickú botaniku. Bude kladený dôraz na dlhodobú využiteľnosť a možnosť aktualizácií a rozširovania tohto systému tak, aby bolo možné v budúcnosti pridávať do tohto systému viac rôzne zameraných predmetov,

b) vyučovanie prierezových tém na rôznych predmetoch s pomocou  interaktívnej tabule,

c) filmovanie žiakov na hodinách cvičení z psychológie s následnou sebareflexiou verbálnej a neverbálnej komunikácie,

d) tvorba vlastných učebných pomôcok a učebných materiálov a ich používanie študentmi v tlačenej alebo elektronickej forme.

3.1.3.  Spolupráca inštitúcií

Účelom spolupráce inštitúcií je zistiť skúsenosti z prechodného obdobia zavádzania reforiem a zo samotnej realizácie, zisťovanie pozitívnych dopadov a negatívnych stránok ako aj výmena skúseností v oblasti požiadaviek trhu práce / zamestnávateľov na absolventov. Táto aktivita vyžaduje najmä dôslednú prípravu pracovných návštev. Realizácia tejto aktivity je priebežná v závislosti od možností prijímajúcej organizácie a od potrieb resp. realizačnej fázy projektu. V rámci tejto aktivity budú realizované pracovné návštevy škôl obdobného typu v SR, v inštitúciách relevantných pre zameranie našej školy za účelom výmeny skúseností a nadviazania spolupráce za účelom skvalitnenia výchovnovzdelávacieho procesu.

Predpokladané výdavky na realizáciu aktivity: 65 902 EUR