Stredná zdravotnícka škola v Trnave zverejňuje výsledky II. termínu prijímacieho konania do študijného odboru 5317 Q diplomovaný fyzioterapeut a učebného odboru 5371 H sanitár pre školský rok 2023/2024.
Trnava 24. 08. 2023 PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH
riaditeľka školy
5317 Q diplomovaný fyzioterapeut: 5317_Q_diplomovany_fyzioterapeut_II_termin_vysledky.pdf
5371 H sanitár: 5371_H_sanitar_II_termin_vysledky.pdf
Aktualizovali sme modul OZNAM O PRENÁJME
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2022-2023 KA1
Dňa 26.6.2023 som sa zúčastnila DofE pikniku s ambasádormi z celého Slovenska a s predstaviteľmi medzinárodnej kancelárie DofE. Táto akcia sa konala v Sade Janka kráľa v Bratislave. Bolo to posedenie na oslávenie všetkých úspechov, ktoré sme spolu dosiahli a na zavŕšenie krásneho školského roka, ktorý sme spolu strávili. Ako bonus sme dostali diplom za účasť v ambasádorskom programe. Príležitosť byť ambasádorkou DofE v tomto roku mi dala naozaj veľa do života. Mohla som si skúsiť organizovať a riešiť rôzne situácie, aj keď nie vždy to bolo ľahké. Najdôležitejšiu vec, ktorú som sa naučila: všetko treba dotiahnuť do konca a potom príde úspech a dobrý pocit, že som to zvládla.
Vaša ambasádorka DofE Alexandra Ostrá, II. A
Aj v tomto školskom roku žiaci školského internátu v rámci Literárno-dramatického krúžku pod vedením vedúcej vychovávateľky M. Surmajovej vystúpili s divadelnou hrou podľa literárnej predlohy J. G. Tajovského – Ženský zákon.
19. júna 2023 vystúpili pre žiakov školského internátu a 20. júna 2023 pre rodičov a pedagogický zbor.
Budúci zdravotnícki pracovníci prejavili svoje umelecké nadanie. Spríjemnili podvečer spolužiakom, učiteľom, zamestnancom školy, rodičom i príbuzným. Využitie dobových kostýmov, kulís, zastaranej ľudovej reči s využitím prísloví, porekadiel, zvykov a tradícií bolo pre divákov možnosťou preniesť sa do života našich predkov.
Je povzbudivé pre nás vnímať nadšenie, tvorivý zápal našich žiakov i v umeleckej oblasti. Ďakujeme za spestrenie dňa a umelecký zážitok. Ďakujeme i za pripravené občerstvenie.
Mgr. Eva Hašková
Prichádza letný čas a s ním aj čas grilovačiek.
Žiaci školského internátu spolu s vychovávateľkami pripravili v príjemnom prostredí átria nášho školského internátu 27. 06. 2023 (utorok) grilovačku, spojenú s podávaním letných nealko drinkov, s dobrou hudbou a najmä s dobrou náladou.
Ďakujem všetkým zúčastneným, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k vydarenému priebehu tejto akcie.
p. Mária Surmajová
vedúca vychovávateľka
Dňa 28. 06. 2023 sa žiaci z I. B, I. G, II. A, III. A s vyučujúcimi p. Hoštákovou, p. Nemčekovou, p. Štefánikovou, zúčastnili školského poznávacieho výletu do Českej republiky.
Ako prvé navštívili malebné mestečko Mikulov, kde si prezreli najznámejšie historické pamiatky v centre mesta: Sgrafitový dom U rytierov, súsošie Najsvätejšej trojice, Dietrichsteinskú hrobku, morový stĺp a dominantu mesta – prekrásny barokový zámok.
V Ledniciach navštívili zámok, v ktorom si prezreli reprezentačné sály a prekrásne zámocké záhrady s množstvom exotických rastlín. Z minaretu vysokého 62 metrov mali možnosť vidieť malebný park z vtáčej perspektívy. Plavba parkom lednického zámku, po ramenách rieky Dyje, bola posledným bodom programu. Z výletu sa všetci vrátili plní dojmov, zážitkov a nezabudnuteľných spomienok.
PhDr. Jana Štefániková
Naša škola žila Erasmom celý rok. Šumy dorazili až k nám, a preto nás veľmi potešilo, že účastníci projektu Erasmus+ KA2 Make your school smart, žiaci 3. C, pre nás pripravili hodinu s Erasmom dňa 28.6.2023.
Popri tom, čo nám vysvetlili, ako sa zúčastniť nejakého z projektov realizovaných v našej škole, samozrejme predstavili aj výhody a prínos pre naše štúdium a profesijný rast. Neskôr pomocou fotiek, prezentácie i osobných opisov zážitkov priblížili svoj týždenný pobyt v Litve, ktorý sa realizoval v rámci nadnárodnej mobility projektu KA2 Make your school smart. Ako sami uviedli, bola to makačka, ale vďaka tomu sa stretli a pracovali so zaujímavými rovesníkmi z Litvy, Macedónska, Talianska a vytvárali materiály v Canve, Animote, Prezi, GoogleDocs.
Odpovedali na mnohé naše otázky a podarilo sa im vzbudiť záujem i chuť byť súčasťou budúcich projektov, ktoré sa budú realizovať v našej Zdravotke.
Kolektív žiakov I. G
S dobrými zážitkami a skúsenosťami je potrebné sa podeliť, preto sme sa 28.6.2023 rozhodli porozprávať mladším študentom o našom pôsobení v Prahe počas odbornej stáže v rámci projektu KA1 Erasmus+.
Projekt KA1 Erasmus + umožňuje študentom realizovať odbornú prax v zdravotníckom zariadení podľa odboru v nejakej z krajín EÚ. Cieľom stáže je spoznať nové možnosti a prax v inej krajine, zdokonaliť svoje profesijné zručnosti, zlepšiť komunikáciu a celkovo vystaviť sa novým situáciám, ktoré nútia vystúpiť z komfortnej zóny v neznámom prostredí a realizovať sa.
Náš dvojtýždňový pobyt v Prahe bol presne o tom. Svoju odbornosť sme preverovali a zlepšovali v centrálnom laboratóriu, kde sme vyrábali individuálne pripravované lieky. Nakukli sme do sféry farmaceutického priemyslu v Čechách a čelili rôznym situáciám, kde bolo potrebné správne a vhodne komunikovať.
Popri tom sme spolu zažili kopec zábavy. Túlali sa uličkami českého veľkomesta, ochutnali české špeciality, spoznali pár ľudí a maximálne využili príležitosti, ktoré sa nám každodenne núkali.
Budúci potenciálni účastníci odborných mobilít našou prezentáciou získali informácie o tom, ako sa na takúto mobilitu dostať (koordinátorkou všetkých erasmackých aktivít v našej škole je pani profesorka Juhásová), ako sa na to pripraviť, ale aj čo od toho očakávať. Snažili sme sa im sprostredkovať naše zážitky aj fotografiami a odpovedali na mnohé otázky.
Ja som vďačná za túto príležitosť a odporučila by som to každému.
Sára Pástorová, 3.C
Festivalu vzdelávania s názvom Učiaca sa Trnava sa zúčastnila dňa 23. 06. 2023 trieda I. G v sprievode triednej učiteľky. Aktivity sa pre žiakov realizovali v centre mesta na pešej zóne. Pripravili ich desiatky vzdelávacích organizácií. Súčasťou bohatého programu boli aj zábavné a kultúrne vystúpenia. Festival ponúkol niekoľko samostatných oblastí, ktoré sa venovali nielen prírode, umeniu, technike, histórii či zdraviu, ale aj vzťahu k európskym krajinám a budovaniu etických hodnôt. Do viacerých aktivít sa zapojili aj naši žiaci a obohatili si svoje vedomosti.
Mgr. Chmúrová
Záchranný systém Slovensko je dobrovoľnícka organizácia zameraná na pátranie po nezvestných osobách, pomoc pri krízových situáciách a živelných pohromách. Ukážky záchranárskych aktivít si prezreli dňa 27. 06. 2023 naši žiaci I., II. a III. ročníka v areáli školy na rôznych stanovištiach. Žiaci získali prehľad o pátracej technike (ukážka dronov, leteckého stoja – vírnika), pátraní po nezvestných osobách (kynológia), ukážkach prvej pomoci a uvedomili si potrebu psychologickej pomoci v krízových situáciách.
Projekt pod názvom „Aby druhí mohli žiť“ poskytol žiakom nielen edukáciu, ale aj motiváciu k dobrovoľníctvu.
Mgr. Veronika Hlavatá
V rámci vzdelávacieho programu pre 2. ročník sme dňa 20.6.2023 organizovali branné cvičenie, ktoré zahŕňalo prednášky, praktické ukážky a aktivity zamerané na streľbu, prvú pomoc v prírode a pri vode. Študenti mali možnosť získavať teoretické a praktické znalosti v týchto oblastiach a následne ich aplikovať pri praktických ukážkach plaveckých štýlov a záchrannej technike pre topiaceho sa.
Cvičenie sa začalo sériou prednášok, kde sme študentov oboznámili s teóriou streľby, prvou pomocou v prírode a pri vode. Skúsení inštruktori a odborníci z týchto oblastí poskytli študentom základné vedomosti a návody na bezpečné a efektívne vykonávanie týchto činností.
Teória streľby sa zameriavala na správne držanie zbrane, dôležité bezpečnostné opatrenia a techniky mierneho a presného strieľania.
Prednášky o poskytovaní prvej pomoci v prírode a pri vode zahŕňali nácvik základných zručností, ako je poskytovanie prvej pomoci pri poraneniach, podchladení. Študenti sa dozvedeli, ako správne reagovať v núdzových situáciách a ako pomôcť sebe aj iným.
Po teoretickej časti nasledovala praktická ukážka streľby, kde študenti mali príležitosť vyskúšať si streľbu z jednoduchých vzduchoviek s dohľadom inštruktorov a dodržiavajúc prísne bezpečnostné pravidlá. Toto cvičenie pomohlo študentom zlepšiť ich koncentráciu, presnosť a koordináciu.
Ďalšou praktickou časťou bolo presunutie na kúpalisko Castiglione, kde sme sa venovali plaveckým aktivitám a technikám záchrany topiaceho sa. Inštruktori nám ukázali správne plavecké štýly, ako je kraul, prsia, motýlik a znak, a poskytli nám rady na zlepšenie našich plaveckých schopností. Potom sme sa venovali záchrannej technike pre topiaceho sa, kde sme sa naučili, ako reagovať v prípade, že niekto potrebuje pomoc vo vode. Na kúpalisku Castiglione sme mali tiež príležitosť sami prakticky vyskúšať naučené plavecké štýly a techniky záchrany
Branné cvičenie pre 2. ročník bolo skvelým a interaktívnym spôsobom, ako získavať vedomosti a zručnosti z oblastí streľby, prvej pomoci v prírode a pri vode, ako aj plávania a záchrannej techniky. Študenti mali možnosť spojiť teóriu s praxou a rozvíjať svoje schopnosti v bezpečnom prostredí. Veríme, že tieto skúsenosti im pomôžu byť sebavedomými a zodpovednými voči svojej vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti ostatných.
V rámci programu pre 1. ročník sa uskutočnilo dňa 19.6.2023 branné cvičenie, ktoré kombinovalo prvky topografie, civilnej ochrany a kreatívnej súťaže Landart a terénneho golfu. Cieľom bolo naučiť študentov dôležité zručnosti a princípy v týchto oblastí prostredníctvom praktického a zábavného prístupu.
Branné cvičenie sa začalo sériou prednášok z topografie, civilnej ochrany a bezpečnostných opatrení. Naši inštruktori prezentovali študentom dôležité informácie a užitočné tipy. Topografia sa zaoberala rozpoznávaním a prácou s terénom, ktoré je nevyhnutné pre správne orientovanie sa a navigáciu v teréne. Prednášky o civilnej ochrane zahŕňali bezpečnostné opatrenia, ako napríklad evakuáciu, poskytovanie prvej pomoci, požiarne bezpečnostné opatrenia a rozpoznávanie výstražných sirén.
Po prednáškach nasledovala praktická časť cvičenia, ktorá zahŕňala súťaže v Landarte a terénnom golfe. Landart je umelecká forma, ktorá využíva prírodné prvky a materiály na vytváranie umeleckých diel v krajinnej oblasti. Študenti boli povzbudení, aby vytvorili svoje vlastné landartové diela pomocou dostupných prírodných zdrojov a nástrojov.
Terénny golf bol ďalším zaujímavým prvkom cvičenia. Z každej triedy boli vybraní žiaci do tímov a dostali príležitosť zahrať si golfovú hru na prispôsobenom terénnom okruhu. Cieľom bolo viezť loptičku na vytýčenom okruhu v čo najkratšom čase. Táto aktivita nielen rozvíjala športové schopnosti, ale tiež posilňovala tímovú spoluprácu a strategické myslenie.
Naše dve "DofE" skupiny Opičáci a Hviezdičky pod vedením školiteľa expedície PhDr. Štefánikovej, zrealizovali kvalifikačnú dobrodružnú expedíciu 19. - 20.06. 2023. Trasu z Pezinka cez Veľkú Homolu, Čermák na Červený Kameň a prespatie v stanoch pod holým nebom zvládli na výbornú. Expedícia im poskytla jedinečný, náročný a nezabudnuteľný zážitok.
Vďaka finančným grantom programu Erasmus+ sme zrealizovali pracovnú návštevu učiteliek odboru farmaceutický laborant PharmDr. Kataríny Ondrejkovič a Mgr. Aleny Krištofovičovej v Prahe vo firme Benu a Phoenix company.
Počas zaujímavých 4 dní sme si prezreli priestory firmy a zoznámili sa s prácou na jednotlivých pracoviskách. Možnosti sú naozaj rôznorodé – centrálne laboratórium prípravy liekov, skladové priestory distribučnej spoločnosti Phoenix, e-shop, centrá prevencie, verejné lekárne. Spoznali sme množstvo zaujímavých ľudí, ktorí sa spolupodieľajú na úspechoch spoločnosti Benu.
S vedením HR oddelenia sme prediskutovali možnosti pokračovania odborných mobilít žiakov 3. a 4. ročníka a spôsoby uplatnenia farmaceutických laborantov v praxi. Naši žiaci môžu využiť ponuky na letné brigády alebo nastúpiť na rôzne zaujímavé pozície po ukončení štúdia.
Program bol náročný, ale pútavý a zaujímavý. Počasie nám prialo, a tak máme aj množstvo zážitkov zo spoznávania večernej Prahy. Prezreli sme si historické pamiatky a aj moderné nákupné centrá.
(Mgr. Krištofovičová, PharmDr. Ondrejkovič, 21.06.2023)
Dňa 15. 06. 2023 sa uskutočnila prezentácia projektov žiačok zapojených do programu Stand by me zastrešeným organizáciou DofE za účasti riaditeľky školy, triednej učiteľky žiačok, ich mentorky a koordinátorky miestneho centra DofE našej Zdravotky.
Zároveň sme boli sme poctený prítomnosťou predstaviteľov Národnej kancelárie DofE na Slovensku.
Žiačky 1.B Dorota Kobelárová, Mária Kuzma, Anna Zavidliak a Lívia Bednárová sa rozhodli zapojiť do tohto projektu, ktorého ústrednou témou je pomoc s inklúziou mladým ľuďom z Ukrajiny v prostredí komunity, do ktorej prišli po vypuknutí vojny v ich domovskej krajine. Dorota a Lívia sa hrdo zúčastnili a podieľali na rozvoji svojich Buddy dvojičiek Anny a Márie a svoje zážitky a skúsenosti prezentovali na stretnutí.
Ako samé hovoria: „ Sme vďačné za možnosť byť súčasťou tohto programu. Sedem mesiacov sme mali príležitosť sa navzájom lepšie spoznať a obohatiť svoje skúsenosti. Aj vďaka súťaži Innovation Camp sme spoznali veľa nových ľudí. Súťaž sa týkala reálnej výzvy na tému Integrácia mladých z Ukrajiny na Slovensku. Náš nápad sme predstavili vedeniu školy a čakáme na jeho zrealizovanie. Ďakujeme DofE, ďakujeme Stand by me, ďakujeme aj našej škole za túto možnosť.“
Takto opisujú svoje pôsobenie v programe naše Buddy dvojičky.
Krásne fotky (výber) je od Matúša Koprdu. Za čo mu ďakujeme.
(Mgr. Áčová, 06/2023)
Nakoľko pozícia školskej psychologičky v Strednej zdravotníckej škole v Trnave vznikla až v tomto školskom roku 2022/2023, sama som ešte v septembri nevedela, či bude o poradenské služby psychológa záujem. Moje obavy sa však rozplynuli hneď po úvodných týždňoch školského roka a zistila som, že záujem je viac než veľký a nemám problém každý týždeň zaplniť diár od pondelka až do piatka.
Oslovilo ma viac ako 70 žiakov a 15 rodičov a spoločne sme absolvovali cez 200 stretnutí. Niektoré boli jednorazové a mnohé prebiehali opakovane počas školského roka. Okrem individuálnych stretnutí so žiakmi, rodičmi a pedagógmi som sa venovala aj skupinovým aktivitám. Boli to napríklad testy profesionálnej orientácie so žiakmi štvrtého ročníka, ktoré sa realizovali v priebehu októbra a novembra. V spolupráci s výchovnou poradkyňou p. Mgr. Veronikou Hlavatou sme v septembri s prvákmi zisťovali ich učebné štýly. V druhom polroku sme spoločne so žiakmi pracovali na zlepšovaní spolupráce a vzťahov v konkrétnych triedach. A samozrejme počas celého školského roka prebiehali konzultácie s vyučujúcimi.
Som vďačná za prejavenú dôveru a ochotu zdieľať so mnou svoje dôverné starosti i radosti a verím, že v podobnom „duchu“ budeme pokračovať aj v nasledujúcom školskom roku.
Mgr. Jana Sekerešová, školská psychologička
Dni zdravia organizuje mesto Trnava v spolupráci s partnermi. Jedným z partnerov je tradične aj naša škola. V dňoch 14. 6. a 15. 6. 2023 sme sa aktívne zúčastnili tohto podujatia v centre mesta Trnava. Praktické sestry s úsmevom na tvári merali TK a BMI. Poskytovali poradenstvo v starostlivosti o zuby a zubnú protézu. Hravou formou a vymaľovávaním obrázkov so zúbkami sa prihovárali aj tým najmenším v oblasti starostlivosti o detské zúbky. Farmaceutickí laboranti sa postarali o ochutnávku sypaných čajov.
Denné centrum pre seniorov bolo najviac vyťažené. Naši farmaceuti a maséri tam vytvorili relaxačnú zónu, kde poskytovali parafínové zábaly rúk, masáže rúk, šije a chrbta.
Nechýbal ani stánok s prezentáciou našej školy, kde sa záujemcovia dozvedeli o študijných odboroch, ktoré SZŠ v Trnave ponúka a o aktivitách, ktorých sa naši žiaci zúčastňujú prostredníctvom programu Erasmus+.
V dňoch 15.-16.6.2023 sa naše študentky spolu s vyučujúcou PaedDr. Darinou Hanákovou, MPH zúčastnili súťaže v PP- Zdravotník v akcii. Táto akcia sa konala na SZŠ v Prešove. Zúčastnilo sa jej 23 SZŠ z celého Slovenska. V deň samotnej súťaže bolo zamračené počasie a aj nám popršalo . Napriek tomu sa študenti snažili vydať zo seba maximum v písomnom teste, športových a v modelových situáciách . Bolo to veľmi náročné. No nakoniec sa im podarilo získať 10. miesto. Získali nové skúsenosti a odniesli si domov len pekné zážitky a spomienky . Tie im nikto nezoberie .