V dňoch 23. a 24. marca 2023 sa žiaci I. C, II. C a III. C zapojili do vedomostnej hry v oblasti enviromentálnej výchovy EKOolympiáda. Hra prebiehala inovatívnym spôsobom v online prostredí. V tomto ročníku hra obsiahla 5 rôznych tém: voda, oceán, pôda, odpad, klimatická zmena.
EKOolympiáda je organizovaná pod záštitou Slovenskej komisie UNESCO občianskym združením Planet Lover. Ambasádormi súťaže sú slovenskí olympijskí medailisti Zuzana Rehák-Štefečeková, Danka Barteková a Pavol Hurajt. Odborným garantom hry je vedkyňa RNDr. Marcela Morvová Jr., Phd..
Mgr. Andrea Bajerová
Môžu tričká a ponožky rozprávať? Nemôžu hovoriť, ale môžu vysielať signál. Rôznofarebnými ponožkami sme 21. marca dali najavo, že inklúzia pre nás nie je cudzí pojem a zapojili sme sa do ponožkovej výzvy, ktorá je spojená so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Inými ponožkami sme dali najavo, že si uvedomujeme odlišnosť týchto ľudí, ale aj to, že ich podporujeme a chápeme ich inakosť. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Každý z nás môže búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život.
Dňa 16.3. 2023 sa na našej škole konalo školské kolo SOČ. Tento školský rok sa do neho zapojili študenti s 5 prácami. Vybrali si odbory 01- Problematiku voľného času, 06 Zdravotníctvo a farmakológiu a 14- Tvorbu učebných pomôcok, didaktické technológie. Predsedníčkou hodnotiacej komisie bola pani riaditeľka PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH a ďalšími členmi komisie boli pán zástupca Mgr. Juraj Takáč, Mgr Jana Juránaová a PhDr. Jana Štefániková. Po odprezentovaní študentských prác odborná komisia vybrala 3 práce, ktoré postupujú do Krajskej prehliadky SOČ. Tá sa bude tento rok konať na Gymnáziu Františka Víťazoslava Sasinka v Skalici. Sú to tieto práce a ich umiestnenia:
Odbor 06 Zdravotníctvo a farmakológia
1. miesto- Sára Pástorová, Mário Nádaský- Návrh terapeutických postupov farmaceutického laboranta v terapii fajčiarskych ťažkostí - III.C
Odbor 14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie
1. miesto- Monika Ščasnovičová- Príručka laboratórnej diagnostiky- IV.G
2. miesto- Viktória Španárová- Záhony liečivých rastlín ako didaktická pomôcka - III.C
Okrem spomínaných študentov sa školského kola zúčastnili aj Kristína Križanová- II.A, Nina Machovičová a Klára Katrušáková- III.C, ktoré získali certifikáty za svoju účasť v danej súťaži. Víťazom gratulujeme a držíme päste na KK SOČ v Skalici.
Pútavá forma rovesníckeho vzdelávania sa uskutočnila 3. marca 2023 medzi žiakmi III. G triedy a žiačkami Michaelou Lukáčovou a Tamarou Stankovou zo IV. G triedy. Prezentácia sa venovala programu Erasmus+, ktorý absolvovali v mesiaci január 2023 v českom meste Hořovice. Počas pobytu dievčatá absolvovali odbornú stáž v okresnej nemocnici Hořovice, získali osvedčenie, nadobudli nielen nové poznatky a skúsenosti, ale aj nazreli do kultúry susedného štátu. Ich pobyt sa stal pre nás, žiakov III. G triedy, veľkou inšpiráciou, keďže aj nás čaká vzdelávacia a odborná mobilita v španielskom meste Granada. Veríme, že sa aj my sa vrátime domov plní zážitkov a skúseností.
Žiaci III. G triedy
Milí zdravoťáci, píšem Vám v mene žiackej školskej rady ohľadom žiackej miestnosti. Ak neviete, čo je žiacka miestnosť, rada Vám to vysvetlím. Je to relaxačná miestnosť pre všetkých žiakov našej školy, kde budete môcť tráviť svoj voľný čas počas prestávok alebo voľných hodín. Žiacka miestnosť sa bude nachádzať v miestnosti C5 vedľa učebne prvej pomoci smerom do jedálne. Pripravená by mala byť do konca školského roka. Práve teraz premýšľame nad tým, ako urobiť túto miestnosť komfortnou a príjemnou pre všetkých. A aj vy nám môžete pomôcť.
Každý odbor ovplyvnilo vo vývine veľa dôležitých osobností. Chceli by sme ich zakomponovať v žiackej miestnosti. No známe osobnosti nemôžeme zvoliť sami, a preto potrebujeme od všetkých Vás pomoc. Pripravili sme nominácie patrónov jednotlivých odborov a vo voľbách, ktoré sa uskutočnia cez EduPage v piatok 17. 03. 2023 sa dozvieme víťazov. Štyri zdravotnícke odbory, štyria víťazi, ktorých portréty budú umiestnené v učebni C5.
Od 06. 03. 2023 začína predvolebná kampaň a vy budete môcť vidieť všade po škole rôzne plagáty, ktoré Vám predstavia nominujúcich. Pri vstupe do budovy školy bude umiestnená nástenka s plagátmi a taktiež ich môžete vidieť v odborných učebniach a vo vašich triedach. Na školskom instagrame budú prezentované nominácie postupne podľa odborov. Dobre si ich pozrite, vyberte favorita a nezabudnite ho podporiť vo voľbách dňa 17. 03. 2023 prostredníctvom odpovede na správu, ktorú dostanete cez EduPage.
Sofija Maglocki za Žiacku školskú radu pri SZŠ v Trnave
24. februára 2022 sme sa prebudili do rána s informáciou, že na Ukrajine začala vojna.
Rok potom, 24. februára 2023, vojna bohužiaľ naďalej pretrváva, no práve vďaka práci NAŠEJ ZDRAVOTKY, našich žiačok z 1. B triedy (šk. rok 2022/2023), mladí ľudia z Ukrajiny majú nádej na krajšiu budúcnosť.
Nasledujúci link na video ti ukáže dopady programu SBM.
Uplynul rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Ako sa zmenil náš život? Ako sa zmenil život v krajine, do ktorej 24. februára 2022 násilne vtrhli ozbrojené sily Ruskej federácie a konflikt z východnej časti krajiny, pretrvávajúci už od roku 2014, sa tak rozšíril na celú krajinu?
Mnohí ľudia v dôsledku vojny prišli o zázemie, domov, priateľov, rodinu, prácu a istoty. Niektorí z nich boli ranení a viacerí z nich prišli o svoj život. Vojenský konflikt, ktorý v našich zemepisných šírkach nemá od druhej svetovej vojny obdobu, je najmä veľkou ľudskou tragédiou.
Ako prebiehajúci konflikt vnímajú naši žiaci? Priestor na vyjadrenie ich názorov a postojov poskytol aj Denník N, ktorý zorganizoval súťaž orientovanú na rozvoj kritického uvažovania o ľudsko-právnych témach. Do súťaže v kategórii TEXT sa zapojili svojimi básňami žiačky Paulína Hajičková (II. B), Klára Katrušáková (III. C) a Alexa Tornyai (III. G). Do kategórie ART prispeli svojimi výtvarnými prácami žiačky Kristína Križanová (II. A) a Diana Kohútová (IV. A). V súťažných prácach preniesli dievčatá originálnym spôsobom svoje vnímanie každodenne sa pripomínajúceho vojnového konfliktu, ktorý síce poznajú len prostredníctvom médií, ale aj tak v nich zanecháva hlbokú stopu.
Po roku prebiehajúcich bojov sa ukázalo, že na to, aby sme mohli čeliť nerovnostiam či výzvam, je dôležitá súdržnosť, solidarita a vzájomná spolupráca, ktorá presahuje hranice i generácie.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Beznadej Klara Katrusakova III.C
Sviatok sv.Valentína sme si pripomenuli aj my v našom školskom internáte. Priestory ŠI sme skrášlili srdiečkami, ktoré vytvárali krásnu valentínsku atmosféru. Žiaci z celého internátu mali možnosť už od 7.2. dávať svoje vyznania do Valentínskej pošty, ktorá bola umiestnená pri vrátnici ŠI. Po krátkej relácii naše valentínske poštárky rozdali odkazy po izbách. Nezaháľali ani žiaci z krúžku Varenia a upiekli nám chutné valentínske koláčiky.
Mária Surmajová
Internet ponúka množstvo výhod, prístup k rôznorodým informáciám, možnosť prejaviť názor či talent, príležitosť stretnúť ľudí s rovnakými záujmami, komunikovať, spolupracovať, zdieľať... Ale ako v každej inej oblasti ľudského života, aj tu je možné naraziť na nástrahu či pascu, denne vznikajú milióny nových stránok, ktorých obsah nie je možné kontrolovať. Je preto dôležité vedieť, s čím sa môžeme stretnú. Jednou z možností, ako upozorniť na tieto otázky, sú aktivity pri príležitosti Dňa bezpečného internetu.
V roku 2023 Deň bezpečnejšieho internetu pripadá na 7. februára. Mottom tohtoročných osláv 20. výročia je – Spoločne za lepší a bezpečnejší internet. Jeho cieľom je zvýšiť informovanosť o internete a sociálnych sieťach – nabáda na zodpovedné a bezpečne využívanie internetu s dôrazom na ochranu detí a mladých ľudí v online priestore. Organizuje ho od roku 2004 sieť centier bezpečného internetu Insafe ako najvýznamnejšiu akciu na zvyšovanie povedomia o online svete a jeho rizikách i príležitostiach.
Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS) a digiQ - Digitálna inteligencia zorganizovali pri tejto príležitosti aktivitu, ktorej cieľom je zozbierať odpovede detí a mládeže na otázku Čo pre nás znamená bezpečný internet? Vyjadriť sa mohli grafickým, verbálnym alebo pohybovým spôsobom. Našu školu svojou prácou v grafickej kategórii reprezentovala žiačka Karolína Šeborová z I.B.
Do podpory a osvety bezpečného, zodpovedného a pozitívneho využívania digitálnych technológií pre deti a mladých ľudí sa zapájame celoročne aj v rámci vyučovania. 26. 10. 2022 sa žiaci štvorročného denného štúdia zúčastnili v kine Hviezda výchovného koncertu so zameraním na prevenciu v oblasti užívania internetu. Žiaci spolu so svojimi vyučujúcimi na hodinách, či už informatiky, administratívy alebo slovenského jazyka, riešia rôzne situácie, s ktorými sa môžu vo svojej „internetovej praxi“ stretnúť. Učitelia využívajú rôzne možnosti na rozhovory o sociálnych sieťach, hrozbách pri rizikovom používaní, ale aj o istých rozdieloch medzi virtuálnym a reálnym prostredím.
Majme na pamäti, že svet on-line priestoru na rozdiel od nás nezabúda!
Mgr. Radka Šarvaicová
V šk. roku 2022/2023 sme zapojili 33 žiakov, pričom 9 z nich bolo úspešných v celoslovenskej konkurencii. Ak súťaž Expert GS ešte nepoznáte, čítajte tu. Blahoželáme k úspechu, ďakujeme za reprezentáciu školy aj ochotu riešiť netradičné úlohy. A kto získal titul Expert na danú tému:
Podľa www.sutazexpert.sk spracovala Jana Tóthová, školský koordinátor súťaže
(PS: diplomy sú na ceste :)
V dňoch 1.-2.2.2023 sa na Strednej zdravotníckej škole v Trnave uskutočnil odborný kurz "Suchá ihla" pod vedením PhDr. Petra Šifta, PhD. a Mgr. Andreja Foltýna. Cieľom kurzu bolo naučiť študentov odboru diplomovaný fyzioterapeut ako bezpečne a efektívne použiť suché ihly pri diagnostike a liečbe spúšťových bodov, syndrómoch myofasciálnej bolesti,pri poraneniach a funkčných poruchách pohybového aparátu. Táto terapia sa v praxi ako aj vo výskume ukázala ako relevantná metóda pre fyzioterapeutov.
PhDr. Mariana Teringová
Žiaci III. B a III. G sa 1. februára presunuli do roku 1900. Podarilo sa im to vďaka predstaveniu Novecento (1900), ktoré mali možnosť vidieť v komorných priestoroch Štúdia Olympie na Novej scéne. Tisícdeväťsto. To nie je číslo. Je to meno legendárneho pianistu, ktorého poznali pasažieri parníka Virginian a nielen oni. Loď bola jeho domovom, nikdy ju neopustil. K šťastiu nepotreboval nič, len klavír a príbehy cestujúcich.
Pod režisérskou taktovkou Matúša Bachynca sme videli citlivo prerozprávaný príbeh chlapca-najdúcha, ktorého na lodi ponechali ešte ako batoľa neznámi rodičia, pravdepodobne chudobní vysťahovalci. Vo svojich ôsmich rokoch sa stal neprekonateľným klaviristom, ktorý nemal problémy so žiadnym hudobným žánrom, a preto sa o ňom rozprávali takmer legendy. Každý si ho však mohol vypočuť iba na lodi. Veľkou zvláštnosťou jeho osudu totiž bolo, že až do svojej smrti z tejto lode nikdy nevystúpil a nikomu sa nepodarilo ho presvedčiť, aby loď čo i len na chvíľu opustil. Mal totiž strach. Strach z neohraničenosti sveta mimo lode, ako povedal – svet tam vonku je preňho príliš veľká loď. Loď mu poskytovala bezpečie svojimi hranicami podobne ako 88 kláves klavíra. Svet bol pre neho obrovský klavír, na ktorom môže hrať len Boh, on si nato netrúfol. A tak jeho život končí naraz so životom podmínovanej lode.
O Novecentovom živote sme sa dozvedeli ústami jediného herca, ale akoby sme sa spolu s ním ocitli na zaľudnenej palube Virginianu, kde každý večer kapela hrá jazz. Hlavnú postavu rozprávača - trúbkara Tima a klaviristu Novecenteho stvárnil mladý herec Ján Cibuľa, ktorý na naše dievčatá zapôsobil svojou charizmou a autentickosťou hereckého prejavu, takže pri záverečnej scéne sa niektorým zaleskla aj slzička v oku. Keďže ide o monodrámu, žiaci mali možnosť vidieť iný typ predstavenia ako doteraz. Ich obavy, že predstavenie s jedným hercom bude nudné, sa nenaplnili, celé predstavenia si pozreli s veľkým zaujatím a ocenili aj zaujímavé prepojenie hudby a hovoreného slova.
Mgr. Radka Šarvaicová
Dňa 25.1.2023 sa študentky z našej Zdravotky- II. A triedy (Klaudia Duchynová, Soňa Húšťavová, Kristína Križanová a Viktória Mišiková) zúčastnili akcie "Evička nám ochorela" v MŠ Spartakovská 10, TT. Detičky vo veku 3-5 rokov sme hravou formou oboznámili so základmi PP. Ukázali sme im ako sa kontroluje vedomie a dýchanie. Následne sme ich naučili KPR na figuríne novorodenca. Masáž srdca si mohli vyskúšať na bábätkách a plyšových hračkách - srdiečkach. Názorne sme im demonštrovali stabilizovanú polohu a vysvetlili protišokové opatrenia. Detičky veľmi bavil praktický nácvik balenia bábätiek a aj ich do izoterických fólií. Na záver sme sa navzájom obväzovali. Užili sme si kopec srandy a veľa sme sa aj spolu nasmiali. Pani učiteľky boli tiež veľmi spokojné. Mali sme dobrý pocit, že sa nám naša návšteva v MŠ vydarila a splnili sme to, čo sme si na začiatku predsavzali. Celú akciu zorganizovala a riadila pani profesorka PaedDr. Darina Hanáková, MPH.
V dňoch 5., 6. a 12.12.2022 sa pre žiakov druhého ročníka realizovali zážitkové workshopy s názvom Nežná zmena. Workshop vznikol pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie 1989. Hlavným poslaním workshopu je priblížiť žiakom dobu, ktorá bola nedemokratická, popierala ľudské a občianske práva a morálne hodnoty, deformovala charaktery ľudí.
Cieľom workshopu je prostredníctvom hrania rolí v štruktúrovanej dráme oboznámiť žiakov cez príbehy obyčajných ľudí so spoločenskou atmosférou konca 80. rokov 20. storočia. Žiaci sa stali obyvateľmi obyčajného bytového domu, členmi rodín a socialistickej spoločnosti. Ich prvou úlohou bolo spoznať jednotlivé osoby vystupujúce v príbehu. V ďalšej fáze sa dostali do konfrontácie so spoločenskou realitou a mali možnosť pocítiť základné rozdiely medzi životom počas totalitného režimu a životom v súčasnosti, uvedomiť si medzinárodný kontext a súvislosti. Utvorili si predstavu o tom, čo vtedy ľudia prežívali, ako sa cítili, aké mali predstavy o svete a živote na „Západe“ v kontraste s tým, čo zažívali doma. V záverečnej spätnej väzbe žiaci rozoberali, čo sa dozvedeli o situácii v Československu pred pádom totality a počas revolúcie.
Cieľom workshopu bolo prepojiť minulosť so súčasnosťou, chápať vzťahy medzi príčinou a následkom, uvedomiť si zodpovednosť za svoje správanie a pochopiť význam spoločenskej a občianskej angažovanosti za udržiavanie a rešpektovanie ľudských a občianskych práv a slobôd.
Mgr. Beáta Levčíková
V atmosfére blížiacich sa Vianoc registrujeme množstvo zaujímavostí a poučení o tom, ako ľudia prežívali obdobie vianočných sviatkov či novoročných osláv. Z výskumu slovenského jazyka a sociálnej lingvistiky vyplývajú viaceré nevšedné zistenia.
Vianočné obdobie sa slávi od 4. storočia ako cirkevný sviatok na počesť narodenia Pána, ktorý nastúpil namiesto pohanského sviatku zimného slnovratu (25. decembra) a znovuzrodenia boha Slnka, rozšíreného dovtedy medzi Rimanmi. Pre toto obdobie je na stredoslovenskom a západoslovenskom území najpoužívanejší názov Vianoce, ktorý prebrala spisovná slovenčina ako názov sviatku v tvare pomnožného podstatného mena. Obdobie od 24. decembra do 6. januára sa v územných nárečiach označuje aj obmenami ako Sviatky alebo Śvata, Hody, u oravských a spišských Goralov Guody, inde slávia Kračún, jednotlivo aj Ristvo, medzi chorvátskym obyvateľstvom na Slovensku poznajú Božić.
Na pomenovanie dňa 24. decembra je dnes v spisovnom jazyku udomácnené spojenie Štedrý deň (večer), odvodené od slova štedrý s významom bohatý, hojný. Toto ustálené spojenie je najrozšírenejšie v rozličných hláskoslovných variantoch vo väčšine stredoslovenských a západoslovenských nárečí. V južných nárečiach stredného Slovenska označujú tento deň ako Pôstny/Postiaci deň (večer), odvodený od slova pôstny s významom zdržanlivý pri konzumácii mäsitého pokrmu. Z latinčiny sa na Orave, Spiši a v Šariši udomácnili podoby slova Vilija a Vigilija, na Liptove a v okolí Turca Dohviezdny večer (deň), na okraji východoslovenských dialektov oslavujú Śvety večar.
Náš materinský jazyk, slovenčina, má svoje čaro. Slová a ich vývoj sú zázračné, majú veľkú moc, ktorú si vôbec neuvedomujeme. Vo všetkých spojeniach, označujúcich nadchádzajúce sviatky, však cítiť vieru, pokoru, odriekanie, ale zároveň aj štedrosť.
Pôvod názvu vianočných sviatkov si dnes možno neuvedomujeme, ale podstata tohto obdobia je pre nás rovnaká - pokojné prežitie sviatočných dní v dobrej nálade a radosti zo spoločne strávených chvíľ s najbližšími.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Opäť sa ukázalo, že študenti aj učitelia zo Strednej zdravotníckej školy v Trnave majú veľké srdce. Počas predaja koláčikov na Vianočnom bazári sa podarilo vyzbierať skvelých 210 Eur, ktoré poputujú do zvieracieho útulku v Trnave.
Ďakujeme všetkým, ktorí napiekli, prispeli dobrovoľným príspevkom a priniesli konzervy alebo piškótky pre psíkov. Okrem výborných koláčikov náladu spestrili aj žiaci I.B a III.B triedy, ktorí vystúpili so svojím minikoncertom.
Mgr. Silvia Jezerská
Dňa 14. a 15. decembra 2022 sa zúčastnili naši tretiaci a štvrtáci zo študijného odboru praktická sestra, farmaceutický laborant a masér akcie VIANOČNÉ DNI ZDRAVIA. Naši žiaci opäť ukázali svoje zručnosti a vedomosti. Zamestnancom trnavskej župy ponúkli rôzne aktivity zamerané na prevenciu zdravia a zdravý životný štýl. Budúce praktické sestry merali krvný tlak a pulz, BMI a glykémiu. Nádejní farmaceutickí laboranti si opäť pripravili vlastnoručne vyrobené liečivé čaje, krémy a parafínové zábaly na ruky. O chvíle relaxu sa postarali naši budúci maséri, ktorí realizovali masáže rúk, šije a chrbta.
Sme radi, že zamestnanci TTSK si v pracovnom zhone našli chvíľku pre svoje zdravie. Strávili sme dva dni v príjemnej predvianočnej atmosfére. Odchádzali sme s dobrým pocitom, že sme mohli opäť prezentovať našu „zdravotku“.
Mgr. Viera Bališová
V pondelok 12. decembra a v utorok 13. decembra 2022 sa na našej zdravotníckej škole uskutočnila akcia s názvom Adventný koláčik, ktorú organizovala žiacka školská rada v spolupráci s pani profesorkou Ondrejkovič. Financie získané počas predaja koláčikov budú použité pri zariaďovaní našej (žiackej) oddychovej miestnosti C5. Vďaka ochote a dobrovoľníctvu žiakov Strednej zdravotníckej školy bolo koláčov dostatok. Počas víkendu so svojimi rodinami napiekli množstvo druhov, a tak uspokojili dopyt kupujúcich. Potvrdilo sa heslo spolupatričnosti ŽIACI ŽIAKOM. Predaj koláčikov sa konal vo vestibule školy. V pozadí znejúcich vianočných piesní na stoloch s bielymi obrusmi a s patričnou výzdobou sme navodili čarovnú atmosféru vianočných sviatkov. Preukázali sme usilovnosť udržiavaním stolov v čistote, dopĺňaním koláčov a aranžovaním pochutín, aby sa neodolateľné koláče stali ešte neodolateľnejšími.
Spoločnými silami a najmä štedrosťou prispievajúcich sme vyzbierali zaujímavú sumu peňazí pre našu oddychovú miestnosť. Ďakujeme.
Filip Novanský, II. E
Milé prijatie budúcich zdravotníckych laborantov zo IV.G. sme zažili na sviatok Sv. Mikuláša v laboratóriách Medirexu a Medicytu v Bratislave. Mali sme možnosť vidieť, aká zaujímavá i náročná je práca vo veľkokapacitnom laboratóriu. Zažili sme aj veľmi príjemnú pracovnú atmosféru v tých komornejších priestoroch, kde sa vykonávajú špeciálne vyšetrenia na moderných prístrojoch. Naši žiaci sa dozvedeli veľa nových odborných informácií a videli bežnú každodennú prevádzku laboratórií. Vyjadrenie pri odchode, že sa na nás tešia, nás potešilo všetkých. Veď kto by nechcel mať istotu, že po ukončení štúdia má možnosť zamestnať sa vo svojom odbore.
Mgr. Juranová a Mgr. Nagyová