Kongresová hala Aquaparku v Trnave otvorila 22.09. 2022 svoje priestory žiakom stredných škôl zaujímajúcim sa o štúdium na vysokej škole v Čechách a na Slovensku. Našich zdravotníckych laborantov z III.G zaujali milí a prívetiví českí a slovenskí študenti zastupujúci Univerzitu Palackého v Olomouci, konkrétne lekársku a prírodovedeckú fakultu. Pútavá bola i prednáška o živote študentov, prijímacom konaní a formách štúdia na Masarykovej univerzite v Brne a oslovili nás aj propagačné materiály UK v Bratislave. Ďakujeme 😊
Nedostatočne obsadené učebné a študijné odbory
Informácie k benefitom v NOO pre rodičov a žiakov 1. ročníka škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK
Žiadosť o štipendium dostanú žiaci vytlačenú 05. 09. 2022 od triedneho učiteľa.
Info_-_nedostatocne_obsadene_ucebne_a_studijne_odbory_-_rodicia_a_ziaci.pdf
Nedostatocne_obsadene_studijne_a_ucebne_odbory_29062022.pdf
Ziadost_o_stipendium_-_nedostatocne_obsadene_ucebne_a_studijne_odbory.pdf
Aktualizovali sme modul 1. ročník DofE
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2021-2022
V priebehu mesiacov máj - jún 2022 sme prvýkrát zapojili 14 žiakov z I. C a 1 žiačku z III. C do EKOLYMPÁDY. Sára Haslová z I. C v celoslovenkej konkurencii získala 3. miesto. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
A. Bajerová
Aktualizovali sme modul 1. ročník DofE
Brány Divadla Jána Palárika v Trnave privítali 15. júna 2022 žiakov celého prvého ročníka, ktorým divadelné predstavenie prinieslo emocionálne učenie v podobe autentického zážitku ľudských príbehov. Dávalo im možnosť stotožniť sa s postavou, vnímať jej dilemy, problémy i emócie.
Hra sa odohráva v kuchyni talianskeho bytu, kde svojho syna Diega, mladého, inteligentného študenta, zavrela jeho matka Anna, aby ho vyliečila. Matka sa uchyľuje k domácemu väzeniu svojho syna, aby ho vyliečila z „rozmaru“ byť gay. Príbeh dvoch milujúcich sa bytostí, ktorým sa v priebehu jednej zlomovej sekundy teplého večera navždy zmení život. Hra odhaľuje limity rodičov prijať inakosť svojho dieťaťa a nechať ho žiť život, po akom túži. Hra nie je len o homosexualite, ale celkovo o neschopnosti prekonať zažité konvencie a predsudky.
Zlomatka je tragikomédia, kde sa budete smiať, pretože nič iného vám nezostáva.
Zlomatka je dráma, ktorá je možno skrytá aj vo vašej rodine, u známych, priateľov, susedov a len o tom neviete.
Zlomatka zaútočí nielen na vaše city, ale aj na váš rozum.
Zlomatka vás nenechá v ľahostajnosti.
Snáď divadelné predstavenie Zlomatka našim prvákom nenásilnou formou ukázalo, ako veľmi dôležitá je tolerantnosť voči rôznym marginalizovaným skupinám a aký význam má boj proti neznášanlivosti.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Žiaci tretích ročníkov, odborov praktická sestra, masér a farmaceutický laborant, sa zúčastnili na Dňoch zdravia mesta Trnava. Organizátorom podujatia bolo mesto Trnava v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trnave a svojimi aktivitami prispela aj Stredná zdravotnícka škola. Obyvateľom Trnavy a blízkeho okolia ponúkli aktivity zamerané na zdravý životný štýl, preventívne merania, poradenstvo v otázkach zdravia. Súčasťou boli aj praktické ukážky výkonov.
Naši žiaci prezentovali svoje zručnosti a schopnosti na stanovištiach na Hlavnej ulici a na Trhovej ulici. Praktické sestry merali tlak krvi, hodnotu telesného tuku a BMI okoloidúcim návštevníkom mesta. Celkovo zmerali tlak krvi 359 ľuďom. Zároveň poskytovali rady v starostlivosti o detské zúbky i zubnú protézu. Okrem uvedených aktivít žiaci poskytovali poradenstvo v otázkach zdravia. Odpovedali na otázky ohľadom nameranej hodnoty tlaku, čo znamená u niekoho vyšší resp. nižší tlak, čo je potrebné zmeniť vo svojej životospráve, akým problémom možno predísť vďaka pravidelnej starostlivosti o chrup a svoje zdravie. Všetci malí detskí návštevníci boli odmenení omaľovánkami, letáčikmi a diplomami.
Okrem toho naši žiaci poskytovali pre návštevníkov mesta aj klasické masáže. Masáž rúk a šije absolvovali záujemci vo vynovených priestoroch Denného centra na Hlavnej ulici. O masáže bol veľký záujem a všetci 188 vymasírovaní záujemci z nich odchádzali veľmi spokojní, príjemne zrelaxovaní a chválili, akých šikovných a zručných žiakov máme.
V príjemnej atmosfére prebiehala aj ochutnávka letných čajov, určených na detoxikáciu, relaxáciu a zlepšenie pamäte, z dielne našich farmaceutických laborantov.
Trieda III. A
Dňa 10.6.2022 sa konal 14.ročník vedomostno- športovej súťaže stredných zdravotníckych škôl v prvej pomoci. Súťaž PP- Zdravotník v akcii prebiehala v rekreačnom areáli Delňa v Prešové. Aj naše 4 študentky z II.A a II.B triedy- Juliana Naďová, Simona Paulová, Natália Raffesbergová, Tamara Teliciaková sa tejto akcie zúčastnili. Prešli počas nej 6 stanovíšť- vedomostný test, rôzne modelové situácie, streľba zo vzduchovky, prekonávanie prekážok....Nadobudli počas súťaže veľa nových skúseností. A zážitky z tejto cesty im nikto nevezme.
PaedDr. Darina Hanáková, MPH
Dňa 7.6.2022 sme (II.G) išli na exkurziu do Fakultnej nemocnice Trnava. Navštívili sme Ústav patológie, kde nás previedli procesom od prevzatia žiadanky so vzorkou až po uloženie hotového preparátu do archívu.
Dostali sme možnosť sa pozrieť aj do pitevne.
Ďalšie boli laboratóriá AnalytX. Tu sme mohli nahliadnuť do laboratórií klinickej biochémie a klinickej mikrobiológie. Na Oddelení klinickej biochémie nám vysvetlili proces značenia vzoriek, načítavania elektronických žiadaniek, spracovanie a prípravu biologického materiálu na rôzne vyšetrenia. Videli sme prácu odborníkov na rôznych analyzátoroch od najmenších až po tie najväčšie. Bol nám vysvetlený aj ich mechanizmus.
Na Oddelení klinickej mikrobiológií sme sa dozvedeli nové informácie o príprave kultivačných pôd a aj o možnostiach kultivácie jednotlivých mikroorganizmov. Zoznámili sme sa s prevádzkou mikrobiologického laboratória, ktorého súčasťou sú aj rôzne sérologické vyšetrenia.
Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pracovníkom jednotlivých oddelení za zaujímavú a prínosnú exkurziu.
Erika Lenčéšová a žiaci II.G triedy
Aktualizovali sme modul 1. ročník DofE, kto je zvedavý, pozerá video.
Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Aj tak by sa dala zhodnotiť návšteva divadelného predstavenia Holokaust. Mladí veľa počúvajú o ťažkom období našej minulosti v období II.SV, keď človek prestal byť človekom, ale iné je preberať povinné učivo v škole a iné vidieť priamo na divadelných doskách konkrétne osudy konkrétnych ľudí.
Sme radi, že po náročnom „koronovom“ období sa brány kultúry opäť otvárajú a žiaci celého druhého ročníka mali 18.05.2022 možnosť vidieť v Divadle P. O. Hviezdoslava predstavenie Holokaust, napísané Viliamom Klimáčkom na objednávku divadla Aréna. Mohli tak nazrieť do našej trinástej komnaty, skrývajúcej osudy mnohých ľudí, ktorí sa stratili v holokauste či ľudí, ktorí sice prežili, ale stratili svoju tvár. Centrálnou témou hry je postoj príslušníkov väčšinového národa k časti histórie, na ktorú by sme najradšej zabudli. Slovenský holokaust bol podľa autora „hlavne o krádeži majetkov“. Vtedy sa niektorí ľudia chopili možnosti zbaviť sa konkurencie a ešte ju aj okradnúť prostredníctvom arizácie*.
Hra vychádza zo spomienok Hildy Hraboveckej, ktorá prežila prvý dievčenský transport do Osvienčimu. Hodnovernosť jej spomienok autor doplnil kolážou dobových faktov, autentických piesní, citátov z dobovej tlače či reálnych žiadostí o arizáciu. Atmosféru doby dokresľovalo rozhlasové vysielanie, ktoré dokazuje, ako veľmi môžu médiá ovplyvňovať verejnú mienku. Aj tu sa potvrdilo, že staré hriechy vrhajú dlhé tiene. Dej totiž začína po nežnej revolúcii v roku 1991, keď hlavná hrdinka chce reštituovať majetok a pritom zistí, že jej rodina ho získala arizáciou. V inscenácii žiaci mohli sledovať osudy mnohých obyčajných ľudí, Židov, árijcov, katolíkov, prospechárov, ktorí majú pocit, že oni svojou malosťou dejiny netvoria, ale nie je to tak. Dejiny sú dôkazom, že aj tí, čo nerobia nič, keď vidia zlo, majú svoj podiel viny. Práve otázku viny v pôsobivom monológu rozvíjal Milan Ondrík a nepriamo nás donútil k premýšľaniu, čo by sme v krízovej situácii spravili či nespravili my.
Dnešná mládež je už štvrtou generáciou od traumatických okolností holokaustu a arizácie a môže mať pocit, že jej sa ťaživé udalosti už netýkajú: „Bolo to tak dávno. Prečo vyhrabávať staré bolesti? Ak bol niekto vinný, už nežije. Urobte za tým hrubú čiaru. Čo ja s tým mám?“ Odpoveď na slová jednej z postáv hry by mala byť jednoznačná, pretože ako hovorí klasik – kto zabúda na minulosť, je odsúdený prežiť ju znova.
Snáď aj predstavenie Holokaust našim druhákom ukázalo, že v zásadných momentoch života cesta hrubých čiar neexistuje a na určité okamihy našich dejín nesmieme nikdy zabúdať, hoci by sme ich radi vygumovali. Musíme si históriu neustále pripomínať, aby sa nič podobné už nezopakovalo, pretože práve dnes otázka tolerancie či netolerancie veľmi silne rezonuje celou spoločnosťou a mnohé staré traumy ožívajú.
*Arizácia je označenie pre vyvlastnenie, nútený prevod majetku Židov na Nežidov (v dobovej terminológii „árijcov“) počas nacistického režimu v Tretej ríši.
Mgr. Radka Šarvaicová
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2020-2023 KA2
V rámci týždňa odborných zručností sa v utorok 10.05.2022 uskutočnilo školské kolo súťaže v poskytovaní prvej pomoci. Súťažilo 9 družstiev v trojčlenných tímoch z odborov praktická sestra a zdravotnícky laborant. Súťaž žiaci začali písaním testu so 65. otázkami. Po jeho dopísaní prebehlo slávnostné otvorenie, privítanie hostí a losovanie čísel pre jednotlivé družstvá. V rámci areálu školy boli pripravené 4 stanovištia – domáce úrazy, náhle stavy, pracovné úrazy a dopravná nehoda. Na súťažiacich čakali autentické modelové situácie realizované skvelými figurantmi – žiakmi našej školy. Na každom stanovišti výkony žiakov posudzovala odborná komisia v zložení učiteliek profesijných predmetov ošetrovateľstva a záchranárov. Víťazmi súťaže sa stali žiačky z II.A triedy Sofija Maglocki, Natália Raffesbergová a Tamara Teličiaková. 2.miesto obsadili žiačky z II.B triedy Juliana Naďová, Dália Rajská a Patrícia Zajíčková. Na 3. mieste sa umiestnili žiačky z II.A triedy Martina Babicová, Ema Chrvalová a Diana Kadlečíková.
Ďakujeme realizačnému tímu a všetkým zúčastneným, tešíme sa na stretnutie opäť o rok.
Ako vo včeľom úli. Tak to vyzeralo tento týždeň na „Zdravotke“. V každom kúte školy to žilo, v každej časti školy prebiehal čulý ruch. Konal sa totiž už šiestykrát Týždeň európskych zručností, ktorý je iniciatívou Európskej komisie a jej hlavným cieľom je zvýšiť povedomie o význame a prínose odborného vzdelávania a prípravy (OVP).
Cieľom Týždňa, ktorý sa v roku 2022 koná v rámci Európskeho roka mládeže, je predstaviť mnohé príležitosti, ktoré môže odborné vzdelávanie a príprava poskytnúť mladým ľuďom a dospelým. Tohtoročnou témou je odborné vzdelávanie a príprava a prechod na obnoviteľné zdroje, ktorý je v súlade s víziou Európskej komisie stať sa do roku 2050 klimaticky neutrálnou, ako sa uvádza v dokumente Európska zelená dohoda.
„Zdravotka“ poňala tento týždeň naozaj vo veľkom štýle. Zapojili sa doň všetci žiaci a všetci pedagógovia školy. Vzájomne si pripravili naozaj pestrý program, nikto nezaháľal, každý priložil ruku k dielu zaujímavým nápadom a precíznou realizáciou.
V pondelok sa otvorilo množstvo odborných stánkov, v ktorých sa prezentovali študijné odbory: FL, MAS, DFT, ZA, DVS, ZL. V utorok bol „Mini” konferenčný deň. Žiačky III. D sa zhostili úlohy prezentujúcich a zároveň konferenciu moderovali. V rovnakom čase prebiehala súťaž prvej pomoci. Pozvanými hosťami boli predstavitelia Nemocnice v Galante (Svet zdravia - ProCare), FN Trnava, sieť zariadení pre seniorov SeneCura. Všetci zainteresovaní priblížili svoje zariadenia, možnosti a benefity práce. Posledná prednáška bola venovaná oslave Dňa sestier, ktorý sa konal 12. mája.
Štvrtok prioritne patril odboru DFT a MAS, ktorí pripravili „Mini” konferenčný deň a zaujímavé ukážky svojich odborných zručností. Práve v tento deň si našli vo svojom nabitom kalendári čas aj minister školstva B. Gröhling a trnavský župan J. Viskupič, riaditeľ Odboru školstva S. Pravda a riaditeľka Odboru zdravotníctva L. Šmidovičová. Minister školstva sa veľmi spontánne zapojil do aktivít – žiaci mu odmerali glykémiu, zistili krvnú skupinu, zapojil sa do simulovanej situácie poskytovania PRP a aj poskytoval resuscitáciu figuríny. Záver návštevy bol zameraný na environmentalistiku, ktorú majú žiaci našej školy v krvi. Pri príležitosti 70. výročia založenia školy minister školstva posadil so županom a riaditeľkou školy okrasnú čerešňu. Slovami riaditeľky školy K. Hrašnovej – ako bude kvitnúť táto čerešňa, nech prekvitá aj naša škola. Čerešňa bude peknou spomienkou na milú návštevu. Pod vedením koordinátorov enviromentálnej výchovy žiaci pokračovali v zveľaďovaní zeleného areálu školy výsadbou okrasných drevín a kríkov.
Počas celého týždňa prebiehala na jednom zo stanovíšť prezentácia aktivít programu Erasmus+, zameraná na šírenie – disemináciu výsledkov odborného vzdelávania v zahraničí, V Čechách, Španielsku, Anglicku či Severnom Macedónsku. Aj pri plnení odborných aktivít naši žiaci nezabúdajú na enviromentálne ciele, napríklad cestu do Čiech žiaci absolvovali vlakom ako podporu „zeleného cestovania“. V každej krajine tiež veľmi vnímavo sledujú a porovnávajú separáciu odpadu v zdravotníckych zariadeniach i v školách.
Novinkou, ktorú sme zaviedli tento školský rok a ocenili ju najmä naši budúci žiaci, boli tzv. lapači. Po absolvovaní prijímacích pohovorov si starší žiaci „odchytili“ vystresovaných deviatakov a spravili im pútavú prehliadku školy aj s diskrétnymi študentskými informáciami.
Spomenuté aktivity mapujú len niektoré z celkového množstva, realizovaných ich bolo oveľa viac, či už to boli komentované a online prehliadky mesta Trnavy so zameraním na históriu mesta a jeho posun k „zelenej“ Trnave, alebo zaujímavé diskusie s anglickým lektorom Hakanom – Tréning Soft skills či novinárom V. Šnídlom o význame kritického prístupu k informáciám. Nezabúdame ani na fyzickú pripravenosť našich žiakov. Naši telocvikári pripravili rôzne atraktívne športové aktivity, napr. opičiu dráhu, zamerané na rozvoj pohybových zručností.
Celý týždeň sme poctivo dokumentovali. Každá trieda si pripravila zo svojich aktivít poster, pri realizácii ktorého využili kreativitu a nápaditosť. Niektoré triedy si dokonca pripravujú krátke video.
Týždeň to bol naozaj nabitý a možno aj hektický. Poukázal nielen na možnosti odborného vzdelávania, nápaditosť našich pedagógov a žiakov, ale preveril aj naše schopnosti vzájomnej spolupráce a komunikácie. Stal sa možnosťou, ako prežiť bežný školský týždeň inak, ako ukázať cestu zblíženia medzi učiteľmi a žiakmi. Bola to príležitosť, ako ukázať, že dokážeme po náročnom koronovom období fungovať ako jedna komunita – ako „Zdravotka“.
Mgr. Radka Šarvaicová
Dňa 03.05.2022 sme sa (IV.A, IV.B a III.D) zúčastnili na exkurzii v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Navštívili sme oddelenia - Akútnej kardiológie, Anestéziológie a intenzívnej medicíny dospelých a detí, Detskej kardiológie, Detskej kardiochirurgie a Zlyhávania a transplantácie srdca. Na jednotlivých pracoviskách sme sa dozvedeli o zameraní daného oddelenia a o špecifikách práce. Odniesli sme si mnoho zaujímavých informácií o rôznych ochoreniach srdca, možnostiach liečby ako i o transplantácií srdca. Pracovníkom Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb patrí veľká vďaka za prínosnú exkurziu.
Lea Franková, III. D
V slnečný deň 28. apríla 2022 sme sa my, trieda III. A, zúčastnili verejnoprospešnej zbierky Ligy proti rakovine pre onkologických pacientov pod názvom Deň narcisov. Po dvoch pandemických rokoch to bol taký Deň narcisov, aký si pamätáme z minulosti – s dobrovoľníkmi v uliciach s mnohými sprievodnými akciami.
Naša trieda sa stretla v ranných hodinách na Trojičnom námestí v Trnave, odkiaľ si nás pani organizátorky rozmiestnili na rôzne stanovištia v meste. Išli sme nielen do nákupných centier napr. Billa, Lidl, Kaufland, Arkádia, ale sme aj realizovali zbierku v priestoroch našej školy a vo Fakultnej nemocnici Trnava.
Finančnou čiastkou prispeli takmer všetci, a tak sa zapojili do celoslovenskej zbierky. Za ich podporu onkologickým pacientom sme im pripli každoročný symbol zbierky, ktorým je žltý narcis.
Zístané finančné prostriedky vyzbierané počas Dňa narcisov použije Liga proti rakovine na pokračovanie realizácie overených a užitočných projektov, ktoré sú určené na priamu pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám.
Všetkým zúčastneným ďakujeme.
Karolína Ďuríčková, III. A
Naša dvojtýždňová stáž v zahraničí v rámci projektu Erasmus+ začala 28. marca 2022. Spolu s mojimi piatimi spolužiačkami a triednou učiteľkou sme išli do Znojma. Ráno sme sa v skorých ranných hodinách stretli na parkovisku pri škole, kde sme si naložili veci do auta a vyrazili sme do Českej republiky. Cesta nám prešla rýchlo. Pospali sme si a ani sme nevedeli ako a boli sme pred naším penziónom, ktorý bol v centre mesta Znojma.
Na odbornú prax sme vstávali veľmi skoro, no všetky sme sa tešili na nové zážitky a skúsenosti. V nemocnici nás privítala námestíčka nemocnice a potom sme mali prehliadku nemocnice. Po skončení prehliadky sme išli na jednotlivé oddelenia. Dve žiačky išli na interno-kožné oddelenie a štyri na chirurgickú JIP. Personál bol k nám veľmi milý, všetci sa nám snažili ukazovať všetko, čo sa dalo. Boli radi, že sme prišli a chceli nás naučiť čo najviac. Každý deň sme asistovali lekárom a sestričkám pri preväzoch a robili sme množstvo odborných výkonov. Vyskúšali sme odoberať krv ich podtlakovým systémom a väčšine z nás sa to páčilo viac ako náš systém. Absolvovali sme aj exkurziu na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Dokonca sme mali neočakávaný zážitok počas jedného z praxových dní, a to možnosť ísť na operáciu žlčníka, ktorú sme mohli sledovať. Vyskytla sa aj možnosť ísť na vyšetrenie ERCP, kde nás vzali lekári a vďaka Erasmu+ máme nezabudnuteľné zážitky, na ktoré budeme s radosťou spomínať.
Počas nášho pobytu sme mali možnosť vidieť veľa zaujímavých miest. Absolvovali sme prehliadku mesta, navštívili radnicu, rôzne kostoly, znojemské podzemie, pivovar a tiež aj kolotoče. Cez víkend sme boli v židovskom meste Třebíč a na kúpalisku, kde sme si užili rôzne sauny a tobogany. V predposledný deň sme mali rozlúčkový bowling s učiteľkami, ktoré nás sprevádzali počas nášho pobytu.
V závere pobytu sme sa zúčastnili certifikácie v zdravotníckej škole, kde nám pán riaditeľ odovzdal certifikát o absolvovaní stáže v Českej republike.
Účasť na stáži v Znojme v rámci projektu Erasmus+ nám poskytla nezabudnuteľnú skúsenosť a veľa zážitkov.
Martina Piecková, III. A
Dňa 21. apríla sme sa zúčastnili exkurzie v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela Pezinok. Každý sme zrejme išli s určitými očakávaniami a predsudkami, lebo predsa - keď sa povie psychiatria ... Úprimne, ja som si to predstavovala tak, ako to máme možnosť vidieť v rôznych filmoch.
Moje predstavy boli veľmi rýchlo zbúrané a som rada, že sme mali možnosť sa pozrieť, ako to naozaj je. Námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť PhDr. Andrea Uhláriková, MPH, MHA so svojimi 30 - ročnými skúsenosťami v tomto zdravotníckom zariadení nás oboznámila s jednotlivými oddeleniami, špecifikami pracovísk a zdôraznila vysoko humánny prístup pri poskytovaní starostlivosti.
Každé z troch oddelení nám bolo predstavené vedúcou sestrou a boli sme oboznámení s liečebným režimom a prevádzkou, odpovedali nám na naše otázky. Navštívili sme Kliniku drogových závislostí, Neuropsychiatrickú kliniku a Psychiatrickú kliniku - mužské oddelenie C a AG, ktoré poskytuje starostlivosť pacientom, ktorým bola súdom nariadená ústavná starostlivosť. Som rada, že sme na túto kliniku mohli fyzicky vstúpiť, oboznámiť sa so systémom práce, bezpečnosťou a špecifikami starostlivosti. Vidieť toto oddelenie bolo zaujímavé, niektorí majú takúto možnosť raz za život a moje pocity boli na tomto oddelení i zmiešané.
Možno si niektorí z nás pri tejto exkurzii uvedomili, že by si vedeli predstaviť i pracovať v tejto nemocnici, niektorí naopak. Pre nás, žiakov z III.A, III.B a III.D triedy, to bol naozaj zážitok a sme vďační za túto skúsenosť.
Natália Řehúřková, III.B