2. projekt v rámci akreditačného obdobia (2021 – 2027) v závere
„Odborné zručnosti pre život II.“ je názov projektu, ktorý je číselne označený ako: 2022-1-SK01-KA121-VET-000058212.
Projekt v priebehu 15 mesiacov (01.06.2022 – 31.08.2023) svojho trvania smeroval svojimi aktivitami v maximálnej miere k napĺňaniu cieľov akreditácie 2021 – 2027 programu Erasmus+ pre OVP (odborné vzdelávanie a prípravu) a v neposlednej miere k napĺňaniu cieľov v pláne pre Erasmus.
Získaný finančný grant (113,775 EUR bol čerpaný na 99,62%).
Projektový tím mal už od leta 2022 plné ruky práce. Realizácia čo najvyššej kvality projektu vyžadovala koordináciu viacerých pedagógov, pôvodných, ale aj nových. Z dôvodu počtu plánovaných aktivít sa tím rozrástol o zástupcu koordinátora programu Erasmus+ (Mgr. Bullová Marianna) a o nových odborných koordinátorov študijného odboru farmaceutický laborant (FL) – PharmDr. Ondrejkovič Katarína.
V úzkej spolupráci s odbornými koordinátormi, ako aj zástupcami hostiteľských organizácií, bol vytvorený harmonogram aktivít pre 1. polrok šk. roka a následne pre 2. polrok šk. roka 2022/2023. Program sa flexibilne prispôsoboval konkrétnemu obdobiu, v ktorom sa projekt práve nachádzal.
Na základe čerpania prostriedkov získaného finančného grantu boli zrealizované všetky plánované aktivity. Pre porovnanie uvádzame informácie o plánovaných aktivitách pri podávaní žiadosti vo výzve 2022 a zrealizovaných aktivitách v závere projektu.
Krátkodobá odborná mobilita žiakov – plánovaných bolo 46 krátkodobých odborných mobilít pre žiakov rôznych študijných odborov (MAS, DFT, ZL, FL). Čerpanie finančného grantu umožnilo realizovať 64 odborných mobilít:
- RÚ Kladruby - CZ,
- Lázně Bělohrad,
- CL Benu Praha,
- KL Nemocnice Hořovice,
- 3 odborné pracoviská v španielskej Granade, v ktorých realizovali OP žiaci odboru masér a zdravotnícky laborant,
- regionálne lekárne Benu v Prahe.
Job shadowing – plánované boli 2 zamestnanecké tieňovania. Dve odborné učiteľky z odboru farmaceutický laborant vycestovali do Prahy, kde má sídlo Centrální laboratoř firmy Benu+.
Prizvaní experti – plánovali sme prizvať 3 expertov. Do školy sa nám podarilo „vtiahnuť“ 2 expertky z Lázní v Bělohradě, ktoré mali odborné prednášky, zúčastnili sa aj mini konferencie v študijnom odbore diplomovaný fyzioterapeut.
Prípravná návšteva – bola zrealizovaná tromi predstaviteľmi našej školy v Rakúsku. V rámci programu bola podpísaná zmluva o spolupráci, oboznámili sme sa s podmienkami pre realizáciu OVP žiakov odboru praktická sestra a diplomovaný fyzioterapeut. Na základe tejto dohody a návštev odborných pracovísk 4 žiačky realizovali OVP v dvoch sociálnych zariadeniach spoločnosti Senecura. V Perchtolsdorfe realizovali OVP 2 budúce diplomované fyzioterapeutky.
Aj v tomto projekte sme mali priority:
- inklúzia,
- udržateľný rozvoj,
- digitalizácia,
- aktívna participácia.
Inklúzia je pre nás dôležitá. V tomto projekte bola snaha aktívne zapájať účastníkov so znevýhodnením, využili sme čerpanie prostriedkov z dôvodu sociálnych, ekonomických a zdravotných prekážok. Niekoľkých mobilít sa zúčastnili žiaci s nedostatkom príležitostí z dôvodu geografického a tiež z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, vyplývajúceho z vývinových porúch učenia ako dysgrafia, dyslexia či dyskalkúlia.
Udržateľný rozvoj sme v rámci cestovania zaistili predovšetkým vlakovou hromadnou dopravou, v niekoľkých prípadoch to bol použitý zdieľaný dopravný prostriedok – osobné auto. Len do španielskej Granady sa využila letecká doprava, ktorá však bola kombinovaná spoločným transferom – mini autobusom z letísk, na letiská v ES, AT.
Environmentálne udržateľné a zodpovedné správanie medzi účastníkmi jednotlivých mobilít bolo vždy zdôrazňované.
Digitalizácia je všade okolo nás, je čoraz viac vnímaná aj účastníkmi programu Erasmus+, pri používaní rôznych app.
Aktívna participácia, účastníci zapojení do procesu až po realizáciu konkrétnehej odbornej stáže.
Medzinárodný rozvoj a udržateľnosť výsledkov sa prejavuje aj v hosťovaní účastníkov zo Španielska a Českej republiky. Opätovne sme vytvorili podmienky pre job shadowing 6 pedagógov z našich partnerských škôl a pre 4 žiakov zo Španielska (ALE).
Považujeme sa za skúsenú organizáciu a delíme sa o svoje vedomosti s inými organizáciami v trnavskom regióne, majúcimi menej skúseností s programom, tým, že poskytujeme poradenstvo, mentorstvo či inú podporu.
Výsledky vykonaných aktivít v oblasti mobility (napr. vedomosti, ktoré zamestnanci nadobudli v rámci odborného rozvoja) sú začleňované do ich bežnej práce s cieľom priniesť prospech organizácii ako celku, ďalším zamestnancom a učiacim sa.
Škola, ako organizácia prijímajúca grant, musí zabezpečiť kvalitu praktických a logistických opatrení (doprava, ubytovanie, žiadosti o víza, sociálne zabezpečenie atď.). V mnohých prípadoch sme úlohy delegovali na účastníkov, avšak v konečnom dôsledku zodpovedáme za overenie splnenia úloh a ich kvality.
(JU, 9/2023)
Písali o nás v Perchtolsdorfe: https://www.reha-perchtoldsdorf.at/erasmus-projekt-perchtoldsdorf/ https://www.reha-perchtoldsdorf.at/erasmus-projekt-perchtoldsdorf/
Fotky z aktivít školy, kde boli diseminované výsledky programu E+
30.09.2022 Mini konferencia fyzioterapeutov v SZŠ TT, účasť 2 expertov z Lázní Bělohrad
19.10.2022 Kam na strednú v Senici
13.10.2022 Kam na strednú v Dunajskej Strede
09.11.2022 Burza SŠ
16.12.2022 Vianočné dni zdravia VUC TT