Miestnosť: | B-120 |
Telefón: |
Koordinátorka environmentálnej výchovy zabezpečuje edukáciu, zameranú na komplexné pochopenie vzájomných vzťahov medzi organizmami a vzťahom človeka k životnému prostrediu a na pochopenie nevyhnutného prechodu k udržateľnému rozvoju spoločnosti, kde sú vzájomne prepojené aspekty ekologické, ekonomické a sociálne.
Koordinátorka environmentálnej výchovy zabezpečuje uplatňovanie úloh enviromentálnej výchovy v podmienkach našej školy podporou rôznych aktivít, ako je zriadenie tzv. „EKO hliadok“, ktoré vedú žiakov k efektívnemu šetreniu a hospodáreniu elektrickou i tepelnou energiou, zapája žiakov do zberovej činnosti a do separácie odpadu, využíva informácie a podporné materiály zverejnené na www.globalnevzdelavanie.sk. Zvyšuje povedomie žiakov o globálnych témach v rámci vyučovacích hodín či vhodných workshopov. Podporuje rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania zapájaním školy do projektov a súťaží s environmentálnym zameraním. Motivuje žiakov k ochrane životného prostredia, k pozitívnemu vzťahu k úprave okolia školy, starostlivosti o okrasné rastliny v areáli školy, organizuje exkurzie do blízkeho okolia s environmentálnym zameraním. Zabezpečuje kontakt s organizáciami a inštitúciami, pôsobiacimi v oblasti ENV a starostlivosti o životné prostredie. Zúčastňuje sa na vzdelávaní v oblasti environmentálnej výchovy, koordinuje a sprostredkováva vzdelávania pre kolegov pedagógov.
2 týždne bez odpadu
Dňa 30. marca sa každoročne oslavuje Medzinárodný deň nulového odpadu (International Day of Zero Waste), ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov v roku 2022. Tento deň zdôrazňuje dôležitosť globálneho posilnenia odpadového hospodárstva a potrebu podporovať modely udržateľnej spotreby a výroby. Zero Waste je rozsiala téma, existuje veľké množstvo aktivít a spôsobov ako môžeme znížiť množstvo a škodlivosť odpadov. Dva týždne bez odpadu Priateľov Zeme – SPZ budú prebiehať od 30. marca 2024 do 12. apríla 2024.
Pridajte sa k nám a inšpirujte sa tipmi ako znížiť tvorbu odpadu. Zapojte sa spôsobom, ktorý Vám je blízky, informujte svojich priateľov a rodinu o svojich aktivitách a navzájom sa podporujte. Budeme veľmi radi, ak nám dáte vedieť, aké aktivity ste zrealizovali a čo sa Vám podarilo. My sme sa tento rok zamerali najmä na plastový odpad a odpad z jednorazových predmetov. Nie je nutné aby ste dodržali tému, pre ktorú sme sa rozhodli. Prosím, napíšte nám email na tyzden@priateliazeme.sk alebo nás informujte pomocou formulára. Budeme radi ak pri aktivitách na predchádzanie vzniku odpadov nezostanete len počas dvoch týždňov, ale stanú sa každodennou súčasťou vášho života.
Link: https://www.nulaodpadu.sk/dva-tyzdne-zero-waste-dva-tyzdne-bez-odpadu
Zelený objektív 2023
Vo výstavných priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea sa 27. marca 2024 uskutočnila vernisáž výstavy Zelený objektív 2023. LESY SR a Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene pripravilo už 23. výstavu s názvom Zelený objektív. Výstava prezentuje najlepšie fotografie žiakov základných a stredných škôl z rovnomennej súťaže. Výstava potrvá do 2. mája 2024.
Súťaže sa v roku 2023 zúčastnilo 121 súťažiacich s 292 fotografiami – z toho 91 študentov stredných škôl prihlásilo 215 fotografií. Našu školu reprezentovala Tamara Turazová (I. C) a Viktória Španárová (IV. C).
Tamarka Turazová síce súťaž nevyhrala, ale jej fotka je vystavená na vernisáži medzi 40-timi najlepšími fotografiami. Srdečne blahoželáme.
Mgr. Andrea Bajerová
Svetový deň vody
Svetový deň vody je medzinárodný deň oslavy vody a hlavne príležitosť dozvedieť sa viac o problémoch súvisiacich s vodou. Svetový deň vody siaha do roku 1992, kedy konferencia OSN o životnom prostredí a rozvoji odporučila oslavovať deň vody na medzinárodnej úrovni.
Na základe rozhodnutia Organizácie spojených národov hlavnou témou pre rok 2024 stala téma „Voda pre mier“. Toto motto sa snaží poukázať, ako voda môže vytvoriť mier alebo vyvolať konflikt. Keď je voda vzácna alebo znečistená, alebo keď ľudia nemajú rovnaký alebo žiadny prístup, medzi komunitami a krajinami môže narásť napätie.
Ľudia si začali viac uvedomovať, že pitná voda sa stáva stále vzácnejšou a začína jej byť nedostatok. Voda má oveľa väčšiu hodnotu, než je jej cena. Má obrovský význam pre naše domácnosti, jedlo, kultúru, zdravie, vzdelanie, ekonomiku a integritu nášho životného prostredie. Voda je konečný nenahraditeľný zdroj, ktorý je treba chrániť a rozumne s ním nakladať.
Na našej škole si každoročne tento deň pripomíname rôznymi aktivitami, nakoľko táto vzácna tekutina, je na mnohých miestach sveta už vzácnosť. Treba si uvedomiť, že zdroje vody sú vyčerpateľné a nemyslieť iba na čas, ktorý je teraz, ale čo bude o pár rokov. Našich žiakov sa snažíme podnecovať k zodpovednosti voči VODE, aby ju nebrali ako samozrejmosť a neplytvali ňou. Pozreli si krátke video, diskutovali o znečisťovaní vody a hlavne o potrebe chrániť tento životne dôležitý zdroj. Voda je život. Chráňme ju!
Mgr. Andrea Bajerová a Mgr. Monika Sárková
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu: Pridajte sa aj vy!
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction – EWWR) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní tvorby odpadu. Tento rok prebiehal od 18. do 26. novembra a jeho hlavnou témou boli obaly. Túto výzvu organizuje neziskové občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ, ktoré vytvorilo aj webovú stránku www.nulaodpadu.sk/tyzden-znizovania-odpadu.
Naša škola sa do tejto výzvy zapojila prvýkrát. Žiaci IV. C triedy vytvorili nástenku s tipmi na aktivity, zamerané na znižovanie odpadu z obalov a znižovanie ich nepriaznivých vplyvov na životné prostredie. Žiaci III. C triedy vyrobili letáčiky s informáciami o Európskom týždni znižovania množstva odpadu a rozniesli ich do tried. Pripravili aj vysielanie v školskom rozhlase pre celú školu na tému Znižovanie odpadu. Pre žiakov prvých ročníkov (I. C a I. B) sme pripravili prezentáciu na danú tému, besedovali sme s nimi o tipoch na znižovanie množstva jednorazových obalov a na kvíze si mohli overiť svoje vedomosti, www.nulaodpadu.sk/tyzden-znizovania-odpadu#kviz. Žiaci I. C triedy dostali aj 2 úlohy (aktivity). Prvou úlohou bolo navštíviť bezobalovú predajňu v mieste svojho bydliska a zdokumentovať to. Druhou úlohou bola bezodpadová desiata. Do školy si mali priniesť desiatu v obedári, alebo v opakovateľne použiteľnej nádobe a vodu v opakovane použiteľnej fľaši, namiesto jednorazových vreciek a jednorazových fliaš.
Ďakujeme občianskemu združeniu Priatelia Zeme za možnosť a inšpiráciu ako vzdelávať svojich žiakov o problematike odpadov, ich vplyve na životné prostredie a možnostiach ako im predchádzať.
Mgr. Andrea Bajerová, 25.11.2023