Navigácia

1. ročník - KA2 - NA ŠKOLE Projektové aktuality Projektové partnerské školy Projektový tím C2 NMK mobilita C1 IT mobilita C3 SK mobilita C4 LT mobilita Diseminácia Záver - zhrnutie

Erasmus+ 2020-2023 KA2

Záver - zhrnutie

 

Záver projektu Make your school smart

 

Projekt vznikol ako partnerstvo 5 škôl z IT, RNM, LT, TR a SK. Škola z Turecka musela hneď na začiatku realizácie odstúpiť. Tento fakt ovplyvnil harmonogram samotných vzdelávacích, vyučovacích a školiacich aktivít. Aj celosvetová pandémie ochorenia Covid 19 ovplyvnila projekt ako celok. Museli sme žiadať o predĺženie.  Napriek týmto skutočnostiam partnerstvo 4 škôl zrealizovalo plánované ciele a splnili úlohy prostredníctvom hmatateľných výsledkov, napr.:

- 1 súbor dokumentov riadenia projektu

- 1 web. stránka

- 1 FB stránka

- 1 projekt eTwinning a iné.

Projekt vznikol ako reakcia na dve základné potreby identifikované na úrovni zapojených škôl. 1. bola potreba zvýšiť angažovanosť študentov k učeniu a ku kvalitnejším školským výsledkom, aj prostredníctvom nových online aplikácií.

2. bola potreba podporovať kultúrny dialóg medzi ľuďmi z rôznych krajín v európskom prostredí, pre súčasný život veľmi významné.

Na jednej strane, sme chceli, aby sa žiaci viac zapojili do zvýšenia kvality vzdelávacieho procesu tým, že budú pri štúdiu používať počítač, čím sa zlepšia ich výsledky a študijný výkon. Chceli sme, aby zažili, čo to znamená byť Európanom, chceli sme ich vystaviť rôznym spôsobom myslenia, názorom, hodnotám, presvedčeniam.

Hlavnými cieľmi projektu bolo:

1. zapojiť žiakov do procesu vlastného učenia  a dosiahnuť lepšie vzdelávacie výsledky, stať sa viac motivovanými;

2. rozvíjať prierezové zručnosti žiakov – počítanie, počítačová gramotnosť, kritické a kreatívne myslenie, osobnostné a sociálne schopnosti;

3. rozvíjať medzi kultúrne porozumenie a prijatie iných kultúr;

4. rozvíjať komunikačné zručnosti v anglickom jazyku učiteľov a žiakov;

5. podporovať európske hodnoty a rozvoj súdržnosti medzi európskymi občanmi;

Hlavné vzdelávacie, vyučovacie a školiace aktivity boli:

C1 – 11/2021 – IT – Téma: Používanie softvéru na vytváranie zábavných hodín; Zvyky a tradície

C2 – 5/2021 – RNM – téma: Používanie online nástrojov na vytváranie kvízov; Matematika

C3 – 11/2021 - SK - Téma: Využitie online nástrojov na tvorbu booktrailerov; Literatúra

C4  a C5 – 4/2021 – LT – Téma: Digitálne nástroje pre umelecké diela; Náboženské štúdia a digitálne nástroje pre tvorbu dokumentov

Projektu sa zúčastnili žiaci vo veku 13-18 rokov z každej partnerskej školy. Niektorí z týchto študentov sa zúčastnili aspoň jednej LTTA (vzdelávacie, vyučovacie a školiace aktivity) a podieľali sa na všetkých krokoch projektu; ďalší žiaci boli zapojení do projektových aktivít.

Žiaci pochádzali z veľmi rôznorodých oblastí: prostredia – mestského a vidieckeho, mali rôzne etnické a náboženské pozadie, vďaka čomu je projekt vyrovnaný. Aby sa všetci mohli učiť jeden od druhého spolupracovať, komunikovať v anglickom jazyku.

Stálych učiteľov v medzinárodnom tíme pôsobilo 8. Podľa obsahu LTTA participovali aj ďalší učitelia, aprobácií (ITK, angličtina, matematika) nevyhnutných pre naplnenie cieľov projektu.

Metodika projektu tvorilo 5 hlavných oblastí:

A1. Projektový manažment – zahŕňal monitorovanie a hodnotenie, riadenie rizík, finančný manažment, spoluprácu a komunikačnú stratégiu, ktorá sa uplatňovala počas celého projektu.

A2. Realizácia aktivít – obsahovala výber účastníkov, prípravné školenia, účasť na LTTA (vzdelávacie, vyučovacie a školiace aktivity).

A3. Vypracovanie lekcií IKT – vykonávala každá partnerská škola pred výmenami.

A4. Diseminácia – šírenie výsledkov bol kontinuálny proces, ktorý zahŕňal zdieľanie hmotných a nehmotných výsledkov na miestnej, regionálnej, národnej a medzinárodnej úrovni s využitím rôzne kanály. Oslovená bola aj školská obec, ako aj široká verejnosť.

A5. Nadväznosť a udržateľnosť – každá škola si vybrala skupinu učiteľov, ktorí implementovali nové metódy počas výchovno - vzdelávacieho procesu. Pokrok  bol porovnaný s výsledkami a úrovňou spokojnosti žiakov, ktorí sa učili rovnaký obsah bez digitálnych nástrojov. Následne školy v každej oblasti podporovali a budú podporovať používanie digitálnych nástrojov, aplikácií vo výchovno-vzdelávacom procese.

Žiaci si zlepšili vedomosti v oblasti IKT nástrojov na vzdelávacie účely, získali nové praktické zručnosti súvisiace s navrhovaním mini lekcií, upútaviek na príbehy, digitálnych projektov, online kvízov, digitálnych umeleckých diel, motivácie, školských výsledkov, zažili iné kultúry, zvýšili svoju prispôsobivosť, sebauvedomenie a uvedomenie si kultúrnych rozdielov, vďaka ktorým je Európa taká rôznorodá, a predsa jednotná.

Učitelia mali mať možnosť vymieňať si osvedčené postupy, vyučovacie metódy, názory a zlepšili si angličtinu a digitálne zručnosti, organizačné schopnosti a naučili sa používať nástroje/aplikácie, ktoré vedia zmysluplne začleniť do výchovno-vzdelávacieho procesu.

Školy podporili svoj pozitívny sebaobraz a stali sa viditeľnejšími v komunite. Získali skúsenosti s riadením projektov a sú príkladom pre ostatné školy, aby sa mohli uchádzať o projekty. Taktiež sa stali súdržnejšími a medzi členmi škôl bola vytvorená pozitívna atmosféra.

 

Výber odkazov:

FB projektu: https://www.facebook.com/profile.php?id=100084732507534

Web projektu: https://sites.google.com/view/myourssmart

Média – TV

LT – školská TV: tps://www.youtube.com/watch?v=2t1968ScrVs

Tlačené periodiká:

Teória a prax/farmaceutický laborant, roč. 12, číslo 64, február 2023.

 

 

 

Web SZŠ, Trnava pre jednotlivé LTTA:

C1: https://szstt.edupage.org/text/?text=text/text47&subpage=5

 

C2: https://szstt.edupage.org/text/?text=text/text47&subpage=4

 

C3: https://szstt.edupage.org/text/?text=text/text47&subpage=6

 

C4-5: https://szstt.edupage.org/text/?text=text/text47&subpage=7

 

Asociácia stredných zdravotníckych škôl: http://aszssr.sk/2022/11/23/make-your-school-smart

Zriaďovateľ VUC Trnava: https://trnava-vuc.sk/aktivity-organizacii/stredna-zdravotnicka-skola-v-trnave-a-nadnarodna-mobilita-projektu-make-your-school-smart/

Video na webe SK školy C3: https://youtu.be/wgiqfY5foEU

Video na webe LT školy C4-C5: https://www.youtube.com/watch?v=2t1968ScrVs

Web SZŠ Trnava: https://tarptautine.kaunas.lm.lt/

WEB Kaunas, Litva Gimnasium: https://tarptautine.kaunas.lm.lt/

IG SZŠ TT, príspevky z LTTAs: https://www.instagram.com/zdravotka_trnava/    @zdravotka_trnava

IG, IT škola: @erasmus_21_22

X platforma/Twiter: @erasmusszs

(JU, 8/2023)


Prezentácia KA2 Erasmus+ medzi študentmi Zdravotky

 

Naša škola žila Erasmom celý rok. Šumy dorazili až k nám, a preto nás veľmi potešilo, že účastníci projektu Erasmus+ KA2 Make your school smart, žiaci 3. C, pre nás pripravili hodinu s Erasmom dňa 28.6.2023.

Popri tom, čo nám vysvetlili, ako sa zúčastniť nejakého z projektov realizovaných v našej škole, samozrejme predstavili aj výhody a prínos pre naše štúdium a profesijný rast. Neskôr pomocou fotiek, prezentácie i osobných opisov zážitkov priblížili svoj týždenný pobyt v Litve, ktorý sa realizoval v rámci nadnárodnej mobility projektu KA2 Make your school smart. Ako sami uviedli, bola to makačka, ale vďaka tomu sa stretli a pracovali so zaujímavými rovesníkmi z Litvy, Macedónska, Talianska a vytvárali materiály v Canve, Animote, Prezi, GoogleDocs.

Odpovedali na mnohé naše otázky a podarilo sa im vzbudiť záujem i chuť byť súčasťou budúcich projektov, ktoré sa budú realizovať v našej Zdravotke.

 

Kolektív žiakov I. G

 

  

Novinky

Kontakt

  • STREDNÁ ZDRAVOTNÍCKA ŠKOLA
    Daxnerova 6
  • +421 33 5914133 - spojovateľka
    +421 33 5914140 - fax