3. ročník Erasmus+ 2019-2022 Výberový proces a prihlášky 1. Aktivita - Londýn Znojmo - stáže Šírenie/diseminácia Španielsko - OVP učitelia Španielsko - OVP žiaci Znojmo - OVP učitelia Aktuality Zhrnutie - záver

Erasmus+ 2019-2022

Zhrnutie - záver

Ukončenie/záver projektu

Napriek všetkým okolnostiam, ktoré sa vyskytli v priebehu realizácie projektu Odborná vzdelávacia prax – zdravotníctvo v rámci programu Erasmus+, konštatujeme, že projekt máme úspešne za sebou.

JEDNOZNAČNE ÚSPEŠNE!!!

V období od 01. 06. 2019 – 31. 05. 2022 boli naplnené projektové ciele, ktoré boli pri podávaní žiadosti o získanie finančného grantu nastavené. V určitých  obdobiach trvania projektu bolo nevyhnutné flexibilne reagovať na vzniknuté, nepredvídané okolnosti. Jednou z hlavných udalostí bola celosvetová pandémia ochorenia COVID -19.

Projekt musel byť predĺžený, modifikovaný o nové odborné pracoviská v zahraničí, čím sa však umožnilo implementovať vzdelávacie potreby žiakov nie len plánovaných na začiatku projektu (DVS, FAL, ZA/PS), ale aj ďalších študijných odborov (DFT, MAS, ZL) na škole, ktoré prvotne neboli zahrnuté do projektu.  Prečo? V čase podávania žiadosti sme nemali nadviazanú spoluprácu s odbornými pracoviskami v zahraničí pre študijný odbor DFT, MAS, ZL.

Realizácia tohto projektu už v jeho priebehu priniesla mnoho pozitívnych výsledkov a naplnili sa projektové ciele:

- podpora internacionalizácie našej organizácie/školy,

- umožnenie prístupu učiteľom k najnovším informáciám, ktoré následne sprostredkovali svojim žiakom,  a zároveň mali možnosť zdieľať výsledky mobilít na zasadnutiach predmetových komisií s ostatnými,

- získanie najnovších poznatkov a upevnenie odborných zručností v medzinárodnom zdravotníckom prostredí žiakom školy vo všetkých študijných odborov,

- posilnenie jazykových zručností, soft skills (flexibilita, tímovosť, ....) u žiakov,

- posilnenie inkluzívneho prístupu k žiakom, učiteľom s rôznym znevýhodnením (napr. zdravotné, ...),

- prepojenie požiadavky trhu práce s výchovno-vzdelávacími výstupmi a odbornou kvalifikáciou získavanou štúdiom.

V rámci projektu bolo realizovaných 61 krátkodobých mobilít žiakov v OVP a 14 učiteľov odboru ošetrovateľstvo absolvovalo odbornú prípravu v zahraničí.

Účastníci cestovali v skupinkách v počte od 4 do 16. Súčasťou 6 mobilít bol aj sprevádzajúci učiteľ.

Zázemie našim žiakom, ako aj učiteľom bolo vytvorené pracoviskami v Čechách, v Španielsku (Nemocnica Znojmo, Nemocnica Hořovice, Rehabilitační klinika Beroun, Střední zdravotnická škola a Vyšší odborní škola zdravotnická Znojmo, Nemocnica v Arraste ES, ALE, ...).

Účastníci OVP získali certifikát o absolvovaní, ktorý vydávalo pracovisko odbornej stáže, Europass o mobilite vydala škola, riaditeľka školy uznala výsledky o absolvovaní stáže, dosiahnutý výsledok bol zahrnutý do klasifikácie žiaka.

Výsledky projektu boli šírené v tlačenej podobe – články v periodikách Farmaceutický laborant, šk. časopis Sova, v online podobe bol publikovaný článok Asociáciou stredných zdravotníckych škôl SR.

Na webe našej školy účastníci vyjadrili svoje skúsenosti prostredníctvom krátkych článkov.

Španielska škola tiež bola účastná propagácie tohto projektu. V čase odbornej mobility učiteliek bol publikovaný článok v regionálnom periodiku, rozhovor do TV (ES) v tom čase poskytla aj riaditeľka školy PhDr. Katarína Hrašnová. V priebehu mobility žiakov tiež vyšiel článok o vzájomnej spolupráci medzi školami.

V šk. roku 2021/2022 Ambasádori programu Erasmus+ na škole v priebehu Erasmus days pripravili ppt., krátke video, v projektovom vestibule odpovedali na otázky žiakov školy, rozdávali reklamné predmety projektu.

V čase Týždňa odborných zručností 2022 na zdravotke sa celý májový týždeň oslavovalo odborné vzdelávanie. Každý študijný odbor mal pripravené workshopy, avšak aj pedagógovia odborovej komisie cudzích jazykov, slovenského jazyka, zároveň aj pedagógovia TEV, BIO, MAT sa aktívne zapojili a realizovali kvízy a participovali na množstve iných aktivít  (súťaž PRP, konferenčné dni OSE, DFT)

Ďalšie diseminačné aktivity pod hlavičkou zriaďovateľa školy - VUC Trnava, boli realizované napr. v priebehu „Dňa otvorených dverí“ prostredníctvom rollupu, ppt. o projekte.

Projekt si vyžiadal veľa energie celého projektového tímu, avšak aj napriek tomu bol jedinečný, krásny a obohacujúci pre všetkých.

(júl 2022)

Dr. Juhásová Ingrid

koordinátor projektov školy

• Odkazy linky online články:

• Video: OVP – Nemocnica Znojmo:

• video

OVP_ES_2022.mp4