Hosťovanie  pedagógov z Turecka Španieli 2023 Odborná prax žiačok zo Španielska už skončená Španieli u nás aj v šk. roku 2019/2020 SZŠaVOŠZ České Budějovice

Hosťujeme

Odborná prax žiačok zo Španielska už skončená

Opätovne bolo dvom žiačkam zo Španielska umožnené pricestovať na dlhodobú odbornú prax v trvaní 5 týždňov (11. 11. 2019 – 14. 12. 2019) v rámci programu Erasmus+. Príjemné bolo zistenie, že už nie sú pre nás novými tvárami, pretože participovali s nami na projekte New Life Opportunities for VET students v rámci programu eTwinnig (2017 – 2018 – 2019), ktorý sme realizovali so španielskou školou Aretxabaleta Landbiede Eskola (ALE).

Nielen učitelia školy, vychovávateľky, ale aj žiaci z rôznych tried participovali na vytvorení zázemia a príjemného prostredia. Odbornú stáž realizovali vo FN v TT a zariadení pre seniorov na Vansovej ulici.

Žiaci tried 4. A, 4. B, 3. A, 1. D,  ale aj 3. D spolu s odbornými učiteľkami im boli nápomocní a ochotní pomôcť zvládať či už jazykovú bariéru, alebo nepredvídané situácie na odborných pracoviskách.

Spolu s našimi študentami sa zúčastnili exkurzií v Bratislave.

Trieda  4. B, ktorá mala tohtoročnú stužkovú slávnosť v priestoroch školy, umožnila Španielkám zúčastniť sa tejto udalosti, výnimočnej asi pre každého maturanta.

Žiacka školská rada mala tiež úlohu byť nápomocná v adaptácii na nové prostredie. Tentoročný Mikuláš s čertom v školskom domove „vystrašili“  nielen Španielky, ale aj pani vychovávateľky ...

Asi jediná žiačka našej školy Nika z 3. G, ktorá ovláda SPJ, bola zo svojej úlohy tiež vystrašená, ale pre Španielky sa stala záchytným bodom. Inak všetko istila angličtina alebo najstarší spôsob dorozumievania RUKY-NOHY. Na pravú mieru po jazykovej stránke dal všetko jazykový koordinátor pre program Erasmus+ našej školy Mgr. J. Desat. Veľmi promptne tlmočí nielen všeobecné témy, ale po niekoľkoročných skúsenostiach s mobilitami Španielov v našej škole, ako aj s odbornými stážami v Londýne, sa orientuje aj v odbornej zdravotníckej problematike.

Škola má začatý proces internacionalizácie. V tomto procese chce naďalej pokračovať či už prostredníctvom odborných medzinárodných mobilít žiakov, odborných učiteľov v Európe, alebo prostredníctvom vytvárania príležitostí spolupráce so školami, ktoré realizujú projekty v rámci programu Erasmus+.

projektový koordinátor školy

foto tu