1. ročník - KA2 - NA ŠKOLE Projektové aktuality Projektové partnerské školy Projektový tím C2 NMK mobilita C1 IT mobilita C3 SK mobilita C4 LT mobilita Diseminácia Záver - zhrnutie

Erasmus+ 2020-2023 KA2

C1 IT mobilita

AJ v týchto náročných časoch sa dá zažiť niečo výnimočné a obohacujúce, ak sa chytíte príležitosti:). My, ôsmi žiaci 2.C, sme tak urobili. V dňoch 21.-28.11.2021 sme spolu so štyrmi pedagógmi vycestovali v rámci programu Erasmus+ ( K2) do Talianska.

Nedeľa (21.11.2021)

Skoro ráno sme sa všetci stretli pred školou a cesta sa mohla začať. Po príjemnom hodinovom lete sme prileteli do Bari, kde sme sa stretli s tímom z Litvy a spolu sme sa dopravili do mestečka Santa Croce di Magliano. Tam nás čakala uvítacia večera. Po večeri sme sa presunuli do pôvabnej vily v San Giuliano di Puglia.

Pondelok (22.11.2021)

Nestrácali sme čas a hneď sa vyrážalo do neďalekého mesta Colletorto, kde hosťujúci tím pripravil prehliadku veže Angioina i prechádzku po meste. Hubové alebo mäsové tagliatelle sme si už vychutnali aj s tímom zo Severného Macedónska. Podvečer sme v mestečku Bonefro navštívili múzeum a pozreli si výstavu pôsobivých fotografií Tonyho Vaccara, jedného z významných amerických fotografov s koreňmi v Bonefre.

Utorok (23.11.2021)

2. deň týždňa bol celý vyplnený prácou a vzdelávaním, nadobúdaním zručností i vedomostí v súlade s cieľmi projektu. V priateľskej atmosfére v priestoroch telocvične lýcea v Santa Croce di Magliano rozdelení do medzinárodných tímov sme všetci študenti pracovali na zvolenú tému v aplikácii Nearpod, vytvorili prezentáciu. Po prezentovaní sme súťažili o najinformovanejší tím v kvízoch vytvorených v Kahoote. Nebol to len štúdium a práca, ale začali sa vytvárať aj priateľské väzby:). Večer sme mali možnosť ochutnať pravú talianskú pizzu.

Streda (24.11.2021)

Všetci sme sa veľmi tešili na stredu. Prímorské mesto Termoli nám ponúklo typické talianske uličky, piesočnú pláž i vlnobitie:). Škoda, že počasie nám veľmi neprialo, “teplo” nám bolo len v deň príchodu :-), ale aj napriek tomu sme si to užili. Po ceste autobusom späť do mestečka Santa Croce nám servírovali plody mora, cestoviny s mušľami a výborné vysmážané bejbi chobotničky so zemiakmi.

Štvrtok (25.11.2021)

Vo štvrtok sme pokračovali v spoznávaní regiónu Molise návštevou mestečiek Isernia a Agnone. V Isernii sme navštívili paleolitické múzeum, ktoré nás všetkých uchvátilo. V meste Agnone sme navštívili múzeum manufaktúru zvonov.

Piatok (26.11.2021)

Posledný “projektový” deň sme boli opäť rozdelení do tímov a celý deň sme strávili v škole. V Nearpode sme pripravili prezentáciu o BigBene a opäť sme k nej dodali kvíz. Po odprezentovaní nasledovalo slávnostné odovzdávanie zaslúžených certifikátov. Pred večerou sme mali prehliadku mesta San Giuliano di Puglia, kde sme navštívili pamätník obetiam zemetrasenia, ktoré sa tam stalo v októbri 2002. Nakoniec sme sa rozlúčili s tímom z Litvy a Severného Macedónska, ktorí v sobotu odlietali. Týmto sme zakončili úspešný týždeň, no pre nás to neznamenalo úplný koniec.

Sobota (27.11.2021)

Prvý, dlhší a veľmi potrebný oddych po prežitom  týždni v IT. Najskôr teda dlhšie v posteli, užívanie si hygieny bez stresu a otázok: “Koľko je času do odchodu?” Pomalšie raňajkovanie. Zvyšný čas sme strávili prehliadkou Santa Croce di Magliano spolu s talianskym timom. Milé bolo, že sa nám venovali talianska skupina žiakov.  Nadišiel večer a museli sme sa rozlúčiť.

Nedeľa (28.11.2021)

Okolo ôsmej ráno nás vyzdvihol autobus, ktorý nás odviezol na letisko v Bari, odkiaľ sme leteli do Schwechatu. Zdraví, plní radosti a nezabudnuteľných zážitkov, ale aj trochu viac uzimení sme sa podvečer dostali všetci úspešne domov.

Prvá nadnárodná vzdelávacia aktivita - C1, projekt Make your school smart za nami a 3 ďalšie pred nami. V rámci jednej z aktivít sa staneme hosťujúcou projektovou krajinou (november 2022).

Veríme si, že rovnako dobre sa spoločne popasujeme s týždňom, kedy pricestujú žiaci a učitelia z Talianska, Litvy a Severného Macedónska, aby spoznávali pôvaby nášho kraja a získali nové podnety pre ich ďalšie štúdium.

Lenka Hladká 2.C (2021/2022)