Memorandum o spolupráci so španielskou školou IES
Naša škola urobila ďalší významný krok v procese internacionalizácie vzdelávania. V rámci programu Erasmus+ sme podpísali Memorandum o spolupráci so španielskou partnerskou školou IES, čím sme vytvorili pevný základ pre dlhodobé partnerstvo a rozvoj spoločných vzdelávacích aktivít.
Memorandum bolo slávnostne podpísané predstaviteľmi oboch škôl – za SZŠ, Trnava ho podpísala riaditeľka školy Katarína Hrašnová, čím sa oficiálne potvrdil spoločný záujem o dlhodobú spoluprácu v oblasti odborného vzdelávania, výmeny skúseností a rozvoja medzinárodných aktivít.
Spolupráca bude prioritne zameraná na študijné odbory farmaceutický laborant a zdravotnícky laborant, pričom cieľom je prepojiť odborné vzdelávanie s medzinárodnými skúsenosťami, modernými trendmi v zdravotníctve a laboratórnej praxi.
Podpísané memorandum otvára nové príležitosti nielen pre pedagogických zamestnancov, ale predovšetkým pre našich žiakov. Vďaka spoločným aktivitám, odborným mobilitám, výmenným návštevám a zdieľaniu dobrej praxe budú môcť rozvíjať svoje odborné kompetencie, jazykové zručnosti a interkultúrne povedomie.
Medzinárodná spolupráca je zároveň cestou k budovaniu hodnôt, ktoré sú v dnešnej spoločnosti mimoriadne dôležité – tolerancie, vzájomného rešpektu, ohľaduplnosti, otvorenosti voči rôznym kultúram a schopnosti efektívne komunikovať v medzinárodnom prostredí.
Veríme, že toto partnerstvo prispeje k zvýšeniu kvality odborného vzdelávania, podpore inovácií vo vyučovaní a lepšej pripravenosti našich absolventov na štúdium i pracovný život v európskom priestore.
Tešíme sa na spoločné projekty, nové skúsenosti a priateľstvá, ktoré toto partnerstvo prinesie našim žiakom, učiteľom i celej školskej komunite.
(JU, 6/2026)
Medzinárodná odborná exkurzia v FN Trnava
Erasmus+ spája školy, odborníkov aj kultúry!
V rámci rozvoja medzinárodnej spolupráce privítala naša škola niekoľkých pedagógov zo španielskej partnerskej školy IES. Títo sa rozdelili na dve pracovné skupiny, jedna ostala v škole pod vedením PharmDr. Kataríny Ondrejkovič pracovať v škole.
Druhá skupina pedagógov Rubén a Copelia spolu so zástupkyňou školy PhDr. Ivanou Hoštákovou a koordinátorkou projektov Erasmus+ a odbornou učiteľkou ošetrovateľstva absolvovali odbornú exkurziu na pracoviskách Fakultná nemocnica Trnava.
Pozorovanie umožnilo oboznámiť sa s fungovaním Neurologickej kliniky, Oddelenia dlhodobej intenzívnej starostlivosti a Oddelenia akútnej intenzívnej starostlivosti. Exkurzia priniesla cennú výmenu skúseností v oblasti ošetrovateľskej starostlivosti, vzdelávania budúcich zdravotníckych pracovníkov a organizácie klinickej praxe.
Medzinárodné stretnutia tohto typu posilňujú odbornú spoluprácu, podporujú zdieľanie dobrej praxe a prispievajú k zvyšovaniu kvality vzdelávania našich žiakov.
(JU,6/2026)
Carla zo Španielska sa s nami po 2 mesiacoch jej odbornej stáže rozlúčila
Carla, vďaka programu Erasmus+ mala možnosť realizovať odbornú prax v rôznych typoch laboratórií, spoznala náš tím a bola súčasťou každodenného pracovného života.
Spolupracovala s pedagógmi PK (predmetová komisia) zdravotnícky laborant, našimi žiakmi ako aj odborníkmi z praxe.
Angličtina – každodenná komunikácia, výzva pre všetkých zainteresovaných.
Posledný deň (20/03/2026) patril príjemnému posedeniu, zdieľaniu skúseností a tipom, ako sa ešte zlepšovať.
Odborná učiteľka Ivana Uhlíková spolu so zástupcom školy a ďalšími vyučujúcimi dali bodku za touto skúsenosťou – proces internacionalizácie našej Zdravotky napreduje, naše ciele akreditácie pre OVP v rámci programu Erasmu+ aj touto formou naberajú na vážnosti.
(3/26, JU)
Spolupráca so Španielskom v rámci programu Erasmus+ pokračuje
Koncom januára (20/01) 2026 sme na pôde SZŠ Trnava privítali 4 žiakov zo školy ES-IES de la Deva, ktorých na začiatku mobility oficiálne prijala riaditeľka školy spolu so žiakmi triedy 4.C a 4.G. Žiaci zo Španielska odštartovali odborné vzdelávanie v odbore farmácia a zdravotnícky laborant v rámci programu Erasmus+.
Študentka odboru zdravotnícky laborant realizuje dvojmesačné odborné vzdelávanie, budúci farmaceuti zo španielska realizovali mesačné odborné vzdelávanie a prípravu.
Farmaceuti, získavali nové vedomosti a praktické zručnosti na pracoviskách:
- Nemocničná lekáreň
- Lekáreň pri parných kúpeľoch
- Centrum prevencie – BENU lekáreň
Carla. Zdravotnícka laborantka, sa zoznámi s prácou laboranta v rôznych typoch laboratórií.
Veľké poďakovanie patrí našim štvrtákom (4.C a 4.G) ako aj predmetovej komisii študijného odboru farmácia a zdravotnícky laborant, ktorí vynaložili maximálne úsilie na zabezpečenie kvalitnej odbornej prípravy pre žiakov zo Španielska.
Po mesiaci sme sa so španielskymi žiakmi, zatiaľ iba farmaceutmi, rozlúčili za účasti zástupcu vedenia školy a učiteľov, ktorí sa podieľali na príprave, priebehu aj ukončení ich pobytu.
Program Erasmus+ potvrdzuje význam medzinárodnej spolupráce medzi SZŠ Trnava a IES Isla de la Deva – prináša odborný rozvoj, nové skúsenosti, jazykové zručnosti aj cenné medziľudské väzby.
(2/2026, JU)