Súťaž „HEALTH FLAG“, do ktorej našu školu prihlásila pani zástupkyňa, priniesla žiakom III. B triedy nielen zaslúžené víťazstvo, ale aj výnimočný deň plný zážitkov a užitočných informácií. Pod vedením svojej triednej profesorky sa žiaci svedomito pripravovali na vzdelávaciu súťaž, pričom neváhali vypracovať aj skúšobný test, aby si precvičili svoje vedomosti. Zodpovedná príprava priniesla 1. miesto v rámci západného Slovenska. Hlavnou cenou súťaže bola jedinečná možnosť zúčastniť sa na zážitkovej prvej pomoci a diskusii o zdravej výžive.
Vzdelávací deň sa uskutočnil 19. novembra 2024. Pod vedením pani Mgr. Moniky Kuzmiakovej z OZ Áno prevencia a profesionálnych záchranárov z AP Rescue z Bratislavy sa zrealizoval program zážitkovej prvej pomoci, ktorý bol nabitý praktickými ukážkami a možnosťami vyskúšať si rôzne modelové situácie ako napr. kardio-pulmonálnu resuscitáciu (KPR), zvládanie krvácavých stavov, alergických reakcií a dusenia. Žiaci mali možnosť priblížiť si prácu záchranárov a pochopiť dôležitosť rýchlej reakcie v krízových situáciách.
Po skončení praktickej časti nasledovala diskusia s výživovým poradcom Marošom Krivosudským. Rozprava sa venovala aktuálnym témam, ako sú anorexia, obezita, mýty o detoxikácii, prerušované hladovanie a mnohé ďalšie. Diskusia prebiehala voľným štýlom, čo umožnilo žiakom aktívne sa zapojiť a klásť otázky o témach, ktoré ich zaujímali.
Úspech v súťaži a následný zážitkový deň zostane v pamäti žiakov III. B ako cenná skúsenosť. Ich zodpovedný prístup k súťaži, aktívna účasť na zážitkovej výuke a ochota klásť otázky sú dôkazom, že učenie môže byť nielen užitočné, ale aj zábavné.
Lívia Bednárová, Dorota Kobelárová
(žiačky III. B triedy)
Každá výzva, ktorej čelíme dnes, je krokom k nášmu osobnému rastu. Dnes 20.11.2024 nám bolo potešením dať priestor 13 žiakom z rôznych ročníkov predviesť svoj jazykový kumšt v školskom kole olympiády v anglickom jazyku. Riešili úlohy v písomnej a v ústnej časti v kategórii 2D, kde museli využiť nielen kritické myslenie, ale aj veľkú dávku tvorivosti a fantázie.
Vyhrali tí najlepší dnes:
1. miesto Patrik Batka z II. C;
2. miesto Sára Haslová zo IV. C;
3. miesto Michaela Melíšková zo IV. G.
Aj keď môžeme zodpovedne prehlásiť v duchu citátu od Nancy Pearcy: “Competition is always a good thing. It forces us to do our best (V slovenčine „Súťaž je vždy dobrá vec. Núti nás dostať zo seba to najlepšie.“), že žiaci nás svojimi výkonmi potešili.
Gratulujeme víťazovi a držíme palce v ďalšej reprezentácii školy v okresnom kole.
Mgr. Veronika Valentová, Mgr. Andrea Gerulová
Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Na Slovensku sa každý rok narodí predčasne, t.j. pred ukončením 37. týždňa tehotnosti, takmer 5000 detí. Dlhodobé zdravotné následky sa u nich vyskytujú 10 - krát častejšie ako u donosených novorodencov. K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra. Purpurova farba – farba „predčasniatok“ symbolizuje výnimočnosť, krehkosť a bojovnosť. I v našej škole sme si pripomenuli tento deň nástenkou s príbehmi detí, pripnutím purpurovej stužky. Zhotovili sme i symbol tohto dňa „Socks of life“ – ponožkovú šnúru z 10 párov ponožiek, pričom jeden pár najmenší nám pripomína, že 1 z 10 detí na svete sa narodí predčasne.
Na znak puta s týmito deťmi sme vo vestibule školy zapálili sviečku ako symbol nádeje pre rodičov, ktorí stále veria, ale aj hrdinstva tých malých uzlíčkov radosti, ktoré bojujú o svoj život od ich prvého nádychu.
PhDr. Jana Štefániková
V rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti a práce s informáciami navštívili žiaci prvého ročníka v mesiacoch október a november 2024 priestory Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.
Návštevou najväčšej verejnej knižnice v kraji si žiaci prehĺbili vedomosti o spracovaní informácií a posilnili pozitívny vzťah ku knihám a k čítaniu. Pani knihovníčky, pracovníčky oddelenia študovne, rešeršných služieb a regionálneho úseku, poskytli žiakom veľmi pútavý a zaujímavý odborný výklad. Žiaci mali možnosť dozvedieť sa o histórii knižnice, o jej činnosti, knižničnom fonde a jeho oddeleniach, ako aj o online katalógu a tiež mali možnosť vidieť priestory knižnice. Zároveň si bezplatne predĺžili alebo vybavili členský preukaz.
Návštevu knižnice spojili vyučujúce aj s dejepisným okienkom zameraným na historické výročia, ktoré si v roku 2024 pripomíname. Na Námestí SNP pri bronzovom súsoší Víťazstva sme si pripomenuli oslobodenie Trnavy v 2. svetovej vojne a 80. výročie SNP. Pri Pamätníku obetiam nespravodlivo stíhaných sme si pripomenuli obdobie komunistického režimu a 35. výročie Nežnej revolúcie.
Veríme, že nadobudnuté vedomosti z literárno-dejepisnej exkurzie budú pre našich žiakov prínosné.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Na našej Zdravotke rastie každý rok počet Dofákov a Dofáčiek, čo neuniklo pozornému oku Národnej kancelárie programu DofE. Naša škola sa dostala medzi centrá s najväčším percentom registrovaných Dofákov a Dofáčiek na počet študentov v Trnavskom kraji.
Ako poďakovanie za spoluprácu sme boli pozvaní na slávnostnú recepciu (13.11.2024) organizovanú v spolupráci s Britským veľvyslanectvom na Slovensku a veľvyslancom Veľkej Británie a Severného Írska Nigelom Bakerom.
V rezidencii veľvyslanca sa stretli koordinátori, vedúci a expedičáci z celého Slovenska. Našu Zdravotku a Miestne centrum pri SZŠ reprezentovala jedna z našich vedúcich - Mgr. Silvia Jezerská. Mali sme možnosť podeliť sa o skúsenosti, zážitky a získali sme opäť nové informácie a inšpiráciu. Zároveň bola možnosť zabaviť sa pri skvelých workshopoch.
Dozvedeli sme sa o nových možnostiach finančného programu DoFin, ktorý je súčasťou programu DofE. DoFin bol vytvorený v spolupráci s rôznymi bankovými inštitúciami.
Veríme, že budúci rok pritiahne naše miestne centrum DofE, ešte väčší počet žiakov, ale aj pedagógov, pretože pracovať na sebe sa oplatí.
(Jezerská, 13.11.2024)
Naša Zdravotka si v uplynutých dňoch pripomenula udalosti spojené so 17. novembrom 1989, udalosťou, ktorá vstúpila do povedomia ľudí ako „nežná revolúcia“. Tento historický medzník priniesol pád totalitného komunistického režimu, nastoleného v roku 1948, a zároveň otvoril cestu k demokracii.
17. november je štátny sviatok Slovenska, Medzinárodný deň študentstva, začiatok Nežnej revolúcie a boja za slobodu a demokraciu. Cesta k nej však nebola jednoduchá a priamočiara, o čom nás presvedčil aj film Vlny, ktorý si 14. novembra pozrela celá škola.
Novembrové udalosti sme si 15. novembra za zvuku piesní revolúcie (Modlitba pro Martu – M. Kubišová, Sľúbili sme si lásku – I. Hoffman, Do batôžka – M. Lasica, Pravda víťazí – Tublatanka, Chci sluncem být – Spirituál Kvintet) pripomenuli štrnganím kľúčov ako najvýraznejším znakom Nežnej revolúcie – symbolom, že komunistickej vláde odzvonilo, rozhlasovým vysielaním, plagátmi s heslami nežnej revolúcie či varením revolučného Pigi čaju. Celotýždňová retro móda v podobe typického oblečenia socializmu nás vrátilo v čase. Ako žili ľudia v období komunizmu, čo používali, ako trávili voľný čas sme mohli vidieť na retro výstave, ktorú zorganizoval Školský parlament pod záštitou Emuela Granca z III.E.
Spomienkou na túto významnú, nielen historickú, ale aj spoločensko-občiansku udalosť sme dali najavo, že nežná revolúcia nie je len minulosťou, ale jej odkaz je stále aktuálny. Sloboda nie je samozrejmosť, o demokraciu je potrebné sa starať, je to námaha, ktorá so sebou prináša práva, ale aj veľa povinností. Práve 17. november je príležitosťou, ako tieto hodnoty udržiavať.
Pravda víťazí.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Mgr. Radoslava Šarvaicová
14. novembra 2024 (vo štvrtok) sa v školskom internáte uskutočnila odborná beseda s Mgr. Erikou Botlíkovou z Občianskeho združenia Slovensko bez drog pod názvom Pravda o drogách.
Beseda bola vedená interaktívnou formou, žiaci mali možnosť sa zapájať, vyjadriť svoj názor a odpovedať na otázky.
Prevencia ohľadom drog je veľmi dôležitá práve v tejto vekovej kategórii a naším cieľom je eliminovať v čo najväčšej miere užívanie legálnych a nelegálnych návykových látok.
Mária Surmajová
vedúca vychovávateľka ŠI
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2024-2025 KA1
Imatrikulacia je slávnostné prijatie prvákov do radov stredoškolákov. Na našej zdravotke sme dňa 7. novembra 2024 prijali nových prvákov medzi nás zdravoťákov. Celé podujatie sa nieslo v téme MAFIA. Školský parlament pripravil výzdobu i divadelné predstavenie a žiaci prvých a tretích ročníkov nás zábavali tanečnými vystúpeniami. Prváci sľubmi spečatili svoj osud a prisľúbili vernosť zdravotke. Slávnostný večer ukončila diskotéka.
Vďaka programu Erasmus+ som sa mohol zúčastniť trojtýždňovej súvislej odbornej praxe v kúpeľnom a rehabilitačnom zariadení v Lázňach Bělohrad. Počas môjho vzdelávacieho pobytu v susednej Českej republike som si osvojil množstvo nových poznatkov v rámci rehabilitácie pacienta a zároveň som si upevnil vedomosti nadobudnuté z doterajšieho štúdia.
Moja prax prebehla na vysokej odbornej úrovni, začo vďačím hlavne milému, ochotnému a hlavne profesionálnemu prístupu celého tímu zahraničných kolegov. Práve tieto skutočnosti pomohli k tomu, že som sa mohol učiť novým teoretickým a praktickým zručnostiam v oblasti diagnostiky a terapie, ktoré patria k najdôležitejším schopnostiam kvalitného fyzioterapeuta.
Fyzioterapeutické pracovisko ako súčasť kúpeľného komplexu mi umožnilo dostať sa aj k práci s novými, modernými prístrojmi, ktoré pomáhajú fyzioterapeutom posunúť proces uzdravovania pacienta na úplne iné úrovne kvality ich života. Do teraz som nemal príležitosť pracovať s takým moderným prístrojovým vybavením.
Veľmi ma teší, že som mohol s podporou finančného grantu z EÚ vycestovať za novými zážitkami, spoznať nové miesta a kultúru, vyskúšať si, pre mňa, doposiaľ neznáme formy terapie a hlavne vzdelávať sa pod vedením odborníkov, ktorí ma opäť posunuli o krôčik bližšie v moje ceste stať sa dobrým fyzioterapeutom.
(Martin Melicher, II. F, šk. rok 2024/2025)
Dňa 7. a 8.11. sa žiaci a žiačky 2. ročníka zúčastnili preventívnej aktivity s názvom: Dieťa so správnym človekom v správny čas. Lektorka, pani Zuzana Prísolová z organizácie Tlakový hrniec ich previedla troma možnými riešeniami neplánovaného tehotenstva: mať dieťa, adopcia, alebo interupcia.Pri všetkých riešeniach spolu so žiakmi hovorila o dosahu takéhoto rozhodnutia na život matky, otca a ich potomka. Súčasťou bolo vzdelávanie o prenatálnom vývoji človeka, o spoľahlivosti antikoncepcie a o skutočnostiach interupcie. Na záver boli žiaci a žiačky informovaní o organizácii Alexis, ktorá poskytuje pomoc ženám a dievčatám, ktoré neželane otehotneli, alebo trpia popotratovým syndrómom.
Mgr. Lucia Áčová
Dňa 6. novembra 2024 sa žiaci 3. ročníka zúčastnili online prednášky Prechod na vysokú školu, ktorú moderoval ScioLektor Miroslav Uhliar. Pán Uhliar upozornil našich žiakov na rôzne faktory, ovplyvňujúce výber študijného programu či vysokej školy, ako sú financie rodiny, záľuby detí, vplyv rodiny a priateľov. Žiakom ukázal rôznych online sprievodcov výberu školy alebo online testy pre voľbu povolania. Apeloval na dôležité informácie, ktoré by mali sledovať na webových stránkach VŠ, univerzít, ako sú DOD, uzávierky prihlášok, kritériá prijímacieho konania, uplatnenie absolventov, kvalitu výučby a pod. Upozornil na stránky ministerstva školstva či portál vysokých škôl, kde žiaci nájdu komplexný prehľad VŠ a základné informácie o štúdiu.
V závere prednášky pán Uhliar upriamil pozornosť na spomínanú spoločnosť Scio, ktorá pripravuje pre mnohé VŠ na SR a v ČR testy prijímacieho konania.
Prednášku Prechod na vysokú školu žiaci ocenili, poskytnuté rady a informácie určite využijú pri výbere ďalšej životnej cesty.
Mgr. Veronika Hlavatá
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2024-2025 KA1
Inscenácia OD ANTIGONY PO LASICU A SATINSKÉHO realizovaná Divadelným centrom v Martine priniesla žiakom netradičné spojenie zábavy, humoru, literatúry a divadelnej histórie. Žiaci si v originálnom autorskom podaní mohli pripomenúť základné atribúty divadla, sledovať príbehy divadelných hier, ktoré sú súčasťou povinného čítania pre stredné školy ako Antigonu, Hamleta, Lakomca, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch, Kým kohút nezaspieva i Soireé od Lasicu a Satinského.
Táto inscenácia mala za cieľ byť moderným ťahákom k maturite zo slovenského jazyka, preto na záver žiaci modernou formou vstúpili do diania a zasúťažili si vo vedomstnom kvíze. Víťazkou sa stala naša žiačka 4.B triedy.
Mgr. Andrea Gerulová
Občianska aktivita je jedným z mnohých cieľov vyučovania občianskej výchovy. V každej demokratickej spoločnosti je chápaná ako účasť na rozhodovaní, ale aj ako účasť na rozvoji občianskej spoločnosti.
Naši žiaci z III.C triedy (Kristián Bulla, Peter Kudlík, Jakub Otrubčák) a z III.G triedy (Kristína Jarábková, Ashley Lecová, Barbora Lesniewska, Tatiana Paulíková) sa zúčastnili Olympiády o Európskej únii a Olympiády o verejnej správe, ktoré zorganizovala Fakulta sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Cieľom súťaže o verejnej správe je v neposlednom rade rozšíriť poznatky žiakov o fungovaní štátnej správy a podnietiť záujem o verejné dianie na štátnej, miestnej a regionálnej úrovni. Cieľom súťaže o Európskej únii je snaha priblížiť žiakom fungovanie Európskej únie, jej inštitúcií, programov a hodnôt, ktoré presadzuje. Chápanie fungovania a právomocí Európskej únie je dôležité, pretože pomáha k pochopeniu súčasných výziev a hrozieb, ktoré pôsobia na všetky členské štáty EÚ.
Ďakujeme žiakom za ich účasť a záujem o danú problematiku.
Mgr. Simona Babišíková
Dňa 28.10 a 29.10.2024 sa žiaci prvého ročníka zúčastnili prednášky na tému: Trestnoprávna zodpovednosť, kyberšikana a šikana. Prednášali pani Mjr. Ing. Silvia Bokorová a Npor. Mgr. Lenka Karperová z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave. Žiaci boli oboznámení s trestnoprávnou zodpovednosťou a následkami trestných činov. Prednáška pokračovala na tému kyberšikana a šikana, dozvedeli sa, čo tieto pojmy znamenajú, ako prebiehajú, čo všetko je šikana a kyberšikana, aké má následky a ako sa jej môžu brániť.
Žiaci odchádzali z prednášky s vedomím, že v prípade problémov sa môžu obrátiť na psychologické poradne ako napr. Ipčko v Trnave, alebo Policajný zbor SR.
Mgr. Lucia Áčová
Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti prenikol aj do priestorov našej Zdravotky. Mediálna a informačná gramotnosť sú dnes dôležitejšie než kedykoľvek predtým. V dobe, keď sme neustále zaplavovaní informáciami z rôznych zdrojov, je schopnosť kriticky myslieť a rozlišovať medzi spoľahlivými a zavádzajúcimi informáciam, nevyhnutná.
Sme súčasťou digitálneho sveta. Niektorí z nás sa do tohto prostredia narodili, iní sa v ňom učia (pre)žiť a prispôsobiť sa jeho dynamike. Občas by sa nám zišiel návod na použitie, ale takýto manuál nikto z nás nedostal.
Od 24. do 31. októbra vyhlasuje UNESCO Týždeň mediálnej a informačnej gramotnosti. Slovensko ako tému tohtoročného týždňa mediálnej a informačnej gramotnosti zvolilo Možnosti vs. Zodpovednosť: Ako (pre)žiť v digitálnom svete.
Osem praktických rád – Návod na prežitie kvalitného života v digitálnom svete, vám pomôže zlepšiť váš život v digitálnej ére. Žiaci si mohli rady, ako sa vo svete médií nestratiť, pripomenúť na viacerých miestach školy a tiež rozhlasovou reláciou. Avšak tieto aktivity iba dopĺňajú systematické budovanie kompetencie mediálnej gramotnosti našich žiakov v rôznych formách, ako sú prednášky, návštev knižníc, divadelných predstavení či workshopov, zameraných na rozvoj kritického myslenia, prostredníctvom ktorých nadobúdajú schopnosť učiť sa v súvislostiach, komunikovať otvorene a s rešpektom.
Mgr. Radoslava Šarvaicová
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Trnava ponúka možnosť nahliadnuť do svojej histórie každému vnímavému oku. Obdivovať krásy mesta a spoznávať jej bohatstvo sme sa 17.10. a 23.10.2024 sa žiačkami/kmi nemeckého jazyka prvého a tretieho ročníka s vyučovacím jazykom nemeckým zúčastnili projektu "Historická Trnava". Žiačky/ci si pripravili referáty o jednotlivých historických budovách v centre mesta. Spoločne sme historické centrum Trnavy navštívili a žiačky/ci si svoje referáty odprezentovali pri konkrétnych pamiatkach. Prešli sme okolo Západoslovenského múzea a cez Kapitulskú ulicu ku kostolu Sv. Mikuláša. Následne sme sa presunuli ku kostolu Sv. Jána Krstiteľa a komplexu Univerzitných budov. Poslednú zastávku sme mali pri oboch Židovských synagógach.
Mgr. Lucia Áčová