Navigácia

  • 2% z dane

    Vážení rodičia a priatelia SZŠ,

    obraciame sa na Vás s prosbou, aby ste podporili

    vzdelávanie poskytované našou školou a to prostredníctvom združenia:

     

    Rodičovské združenie pri SZŠ Trnava

    so sídlom SZŠ, Daxnerova 6, 917 92 Trnava

    IČO: 45014396

     

    V prípade, že sa rozhodnete darovať 2% zo zaplatenej dane za rok 2024 nášmu RZ,

    je potrebné dať tlačivá potvrdiť svojmu zamestnávateľovi a tieto následne odovzdať

    prostredníctvom detí do našej školy resp. ich môžete odovzdať priamo na Daňovom úrade prisluchajúcom miestu bydliska.

    SZČO môžu poukázať 2% prostredníctvom podaného daňového priznania.

    vyhlasenie_dane_2_percenta_2024.pdf

     

     ĎAKUJEME, ŽE STE SA ROZHODLI PRE NÁS.

    VAŠE 2% Z DANÍ

    BUDÚ POUŽITÉ NA SKVALITNENIE VZDELÁVANIA VAŠICH DETÍ.

  • Úprava kritérií prijímacieho konania

    Kriteria_prakticka_sestra_2025_2026_uprava_scan.pdf

    Kriteria_farmaceuticky_laborant_2025_2026_uprava_scan.pdf

    Kriteria_zdravotnicky_laborant_2025_2026_uprava_scan.pdf

    Kriteria_maser_2025_2026_uprava_scan.pdf

     

    Potvrdenie_o_zdravotnej_sposobilosti_ziaka_2025_2026.docx

     

    Trnava 27. 01. 2025                                                             

    PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH

    riaditeľka školy

     

     

     

  • Exkurzia ZL

    18.3. trieda IV. G bola na odbornej exkurzii v laboratóriách Medirex a Medicyt v Bratislave. Bola to naša posledná exkurzia, ktorú sme si veľmi užili. Boli nám predstavené úseky jednotlivých laboratórií. Mali sme možnosť vidieť parazitológiu a mykológiu, ktoré v Trnave nemajú. Najväčšiu linku na biochémii v strednej Európe. Dozvedeli sme sa veľa o chode laboratória, videli sme nové prístroje a technológie, ktoré uľahčujú prácu laboranta a šetria čas. Dostali sme nové poznatky a ponuky do života. Hodnotíme túto exkurziu za obohacujúcu a radi by sme si ju zopakovali.

    Mgr. Ivana Uhlíková

  • Úspech na celoštátnom kole 61. ročníka CHO

     

    Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici sa v dňoch 3. – 8. marca 2025 stala dejiskom celoštátneho kola 61. ročníka chemickej olympiády v kategóriách A a EF. Už druhýkrát našu školu, ale predovšetkým svoje vedomosti a zručnosti prezentoval náš študent tretieho ročníka odboru farmaceutický laborant Matej Pekarovič.

    Súťažil v kategórii EF v silnej konkurencii žiakov stredných škôl s odborným chemickým zameraním. Neľahké teoretické a aj časovo náročné  praktické úlohy preverili všetkých súťažiacich. A aký je výsledok?  Matej obsadil krásne 11. miesto a je úspešným riešiteľom.

    Maťovi želáme, aby ho stále bavilo posúvať sa vpred, zdolávať prekážky a ďakujeme  mu za vzornú reprezentáciu školy.

    Mgr. Monika Sárková a Mgr. Andrea Bajerová

  • Ponožková výzva

    21. marec sa stal dňom, keď si ľudia pripomínajú Deň Downovho syndrómu. Tento deň je príležitosťou na šírenie povedomia o Downovom syndróme, na podporenie integrácie ľudí s touto diagnózou do spoločnosti a propagáciu ich jedinečnosti. I naša Zdravotka sa zapojila do zaujímavej a kreatívnej akcie – ponožkovej výzvy.

    Cieľom aktivity bolo, aby si žiaci, učitelia a zamestnanci školy obuli ponožky, ktoré neboli rovnaké. Rozdielne ponožky predstavujú  rozmanitosť a jedinečnosť každého jednotlivca, čo je kľúčové aj v prípade ľudí s Downovým syndrómom. Aj takýmto pestrým spôsobom sme vyjadrili podporu a rešpekt ľuďom, ktorí sú trochu iní ako väčšina. Táto jednoduchá symbolika nám pripomína, že všetci si zaslúžime prijatie a príležitosť na šťastie a vlastnú realizáciu.

    Ďakujeme všetkým, ktorí pomohli šíriť osvetu o rozmanitosti a inklúzii.

    Mgr. Radka Šarvaiccová

  • Prevencia formou hry

    V tomto školskom roku žiaci troch študijných odborov pod vedením vyučujúcich realizovali edukačné programy pre deti predškolského veku v MŠ Čajkovského v Trnave.

    Vybraní žiaci zo študijného odboru diplomovaný fyzioterapeut z triedy II. F a III. F spolu s PhDr. Evou Tollarovičovou malých škôlkárov učili, ako sa starať o „Zdravé nôžky a chrbátik“  a tak predchádzať problémom s plochými nohami a bolestiam chrbta. Deti zaujali hravou formou, pomôckami a správnymi cvikmi. Poslaním dobrého fyzioterapeuta totiž nie je bolesť len liečiť, ale jej predchádzať.

    Za študijný odbor farmaceutický laborant sa zapojili žiačky z triedy III.C pod dozorom Mgr. Natálie Žákovej, ktoré v rámci projektu „Žiaci učia žiačikov“ formou hry deti oboznamovali s liečivými rastlinami. Prezlečené za liečivé rastliny, napr. levanduľu, kamilku, nechtík i za jedovatú rastlinu prvosienku, si spolu s deťmi aj zatancovali. Zrealizovali i ďaľšie edukačné aktivity – pexeso liečivých rastlín a omaľovánku.

    Praktické sestry sa do edukácie škôlkárov zapojili v rámci dvoch projektov – „Dorotka a jej priatelia“ a „Zdravé zúbky“. Žiačky IV. A triedy pripravila PaedDr. Darina Hanáková, MPH s ukážkami prvej pomoci hravou formou. Deťom predviedli KPR, demonštrovali kroky prvej pomoci pri zlomeninách, popáleninách, krvácaní a protišokových opatreniach. Škôlkárov zaujal i model dieťaťa a lekárnička. Žiačky III.A triedy pod vedením Mgr. Zuzany Fűlőpovej s programom „Zdravé zúbky“ pomocou inštruktáže s modelmi zubov, hry, prezentácie, rozprávky a videa vysvetľovali, prečo je starostlivosť o zúbky veľmi dôležitá. Predškoláci si osvojili správne techniky čistenia chrupu a spoznali, aké potraviny sú pre zuby škodlivé. Na pamiatku dostali diplom a omaľovánku.

    Malí škôlkári si prevenciu formou hry poriadne užili.                

    Mgr. Zuzana Fűlőpová

  • Medzinárodný deň jednorodičov

    Nadácia pre deti Slovenska organizuje už 26 rokov zbierku Hodina deťom, ktorá pomáha finančne deťom a mladým ľuďom v krízových situáciách a taktiež na pomoc jednorodičovským rodinám v núdzi. Do celoslovenskej zbierky sa naša škola zapojila aj tento rok.Vybraní žiaci z III. B, II. A, II. B triedy spolu s pani profesorkami Štefánikovou a Bališovou sa 21. marca - na Medzinárodný deň jednorodičov vybrali ako dobrovoľníci do ulíc Trnavy a oslovovali občanov. Mnohí ľudia pri pohľade na logo zbierky nezostali ľahostajní a prispievali v rôznych finančných čiastkach, za čo im patrí vďaka. Žiakom sa podarilo vyzbierať krásnu sumu v hodnote 1213,40€. Všetci vieme pomôcť svojim kúskom, hoci i len zmenou postoja k tomu, aby sme boli prajnejšou spoločnosťou pre každého.

  • Svetový deň ústneho zdravia

    20. marec je vyhlásený Svetovou federáciou zubných lekárov (FDI) za Svetový deň ústneho zdravia. Každoročne sa celý svet spája v myšlienke prevencie ochorení ústnej dutiny, ktoré postihujú až 3,5 bilióna ľudí a ovplyvňujú nielen ústne, ale aj celkové zdravie. Najčastejším ochorením je zubný kaz. Nakoľko sa jeho vzniku, ako aj vzniku ostatných ochorení dutiny ústnej dá predchádzať, je nevyhnutné poznať základné piliere starostlivosti o ústnu dutinu:

    1. ústna hygiena – dôkladné čistenie zubov, medzizubných priestorov a jazyka
    2. pestrá a vyvážená strava s nízkym príjmom cukrov
    3. lokálna fluoridácia zubnou pastou
    4. pravidelné návštevy a prehliadky – stomatológ, dentálna hygienička

      Technika čištění zubů  

     „ Zdravý úsmev znamená šťastnejší život “.

    Starostlivosť o ústne zdravie priamo ovplyvňuje našu celkovú pohodu a kvalitu života.

    Neoptimálny stav našich zubov môže negatívne ovplyvniť sebavedomie a sebahodnotenie, čo môže viesť k pocitom izolácie alebo dokonca k ťažkostiam pri vytváraní sociálnych väzieb. Narušené ústne zdravie zvyšuje riziko následných zdravotných komplikácií, čo ovplyvňuje dlhodobú kvalitu života.  Preto je správna prevencia taká dôležitá. Zubní lekári zdôrazňujú, že starostlivosť o ústnu dutinu by mala byť rovnako prirodzená ako starostlivosť o celé telo. Rozvíjanie správnych návykov pri starostlivosti o zuby je zásadné od ranného detstva. Celosvetovo jedno z piatich detí trpí zlým ústnym zdravím, hoci väčšine týchto problémov je možné predchádzať. Osvojením si zdravých návykov už od detstva a uvedomením si dôležitosti ústnej hygieny môžeme výrazne znížiť riziko zubných ochorení. Svetový deň ústneho zdravia je skvelou príležitosťou na prehodnotenie našej starostlivosti o chrup, ale aj na šírenie povedomia o význame zubného zdravia. Každý z nás môže prostredníctvom jednoduchých, ale dôsledných krokov prispieť k zdravšej a žiarivejšej budúcnosti plnej sebavedomých úsmevov ! 

    Mgr. Zuzana Fűlőpová

  • 18. 3. 2025

     

    partnerská škola ALE/Španielsko opätovne na našej Zdravotke

     

    Pracovný tím našej Zdravotky vstupuje do procesu hosťovania partnerov zo zahraničia s pokorou, láskou, ale aj odbornosťou, … „Kde je dobre, tam sa ľudia vracajú.”

     

    S radosťou sledujeme, ako sa počet návštev našej školy v rámci programu Erasmus+ neustále zvyšuje – už nám nestačia ani prsty jednej ruky na ich spočítanie! Je to dôkaz našej rozmanitej a úspešnej spolupráce so žiakmi a učiteľmi aj z partnerskej školy v Španielsku, ALE.

    2 odborné učiteľky a 4 žiačky z ALE realizujú OVP (odborné vzdelávanie a prípravu) vo FN v TT, zároveň sa stávajú aj súčasťou vzdelávacieho procesu na našej škole. Jeden mesiac a pol (4.3. do 14.4.2025) sme 2. domovom žiačok zo Španielska.

    Na začiatku sa privítania hostí zhostili žiaci tr. III. B št. odbor: praktická sestra, ktorí spolu s tr. uč. Janou Štefánikovou vytvorili príjemné prostredie.

    Sabína, Kristína a Kamila prezentovali informácie o meste Trnava a o našej škole. Žiaci celej triedy si pripravili pre hostí tradičné slovenské pochutiny.

    Bol to deň plný dobrej nálady a štartovania nielen novej etapy ale aj kamarátstiev.

    FN Trnava má svoje dôležité miesto, pretože na rôznych pracoviskách spolu  s našimi žiakmi a vyučujúcimi budú žiačky realizovať odborné vzdelávanie a prípravu. Zároveň majú možnosť byť súčasťou exkurzií.

    Je možné, že aj naši žiaci sa prostredníctvom programu Erasmus+ dostanú opäť do tejto partnerskej školy a spoznajú zaujímavé miesta Baskidskej oblasti Španielska.

    Už sme 2 krát túto školu navštívili aj my. Získané fin. prostriedky programu Erasmus+ to umožnil skupine žiakov a tiež aj pedagógom našej Zdravotky.

    (JU, 3/2025)

     

     

    foto

    prezentácia 1 Life_in_secondary_medical_school_Trnava.pdf

    prezentácia 2 TRNAVA_visit_the_places.pdf

  • 18. 3. 2025

    Inovatívne digitálne technológie v zdravotníctve (projekt INVITE) - senzor na kontinuálne meranie glykémie

     


    10 žiačok triedy II. B, št. odbor: praktická sestra sa aktívne stáva súčasťou projektu INVITE. Aj ich sa týka plnenie úloh. Z tohto dôvodu bol pripravený workshop s edukátorkou zo spoločnosti Abbott. Aktivity boli prioritne zamerané na meranie kompletného glykemického profilu pomocou senzora Freestyle Libre2, ktorý kontinuálne meria hladinu glykémie.

    V čom sú výhody pre pacienta? Je ich hneď niekoľko:

    • nemusí mať “bolestivé” vpichy a používať glukomer,
    • jeho život sa stáva s dg. DM kvalitnejší, … .


    V čom sú výhody pre naše žiačky?

    • oboznámili sa s používaním senzora, miestami jeho aplikácie, aj so samotnou aplikáciou, ktorú mali možnosť na sebe vyskúšať,
    • využijú získané vedomosti, zručnosti v príprave materiálov pre ich spolužiakov v triede, v škole, zároveň aj pre žiakov zdravotníckej škole v Splite (HR) a Turecku (TR), ktorí sú súčasťou tohto medzinárodného projektu INVITE,
    • posilňujú svoje mäkké zručnosti popri zvyšovaní odborných, … .


    V čom sú výhody pre našu školu?

    • Ø posilňovanie procesu internacionalizácie,
    • Ø získanie nových kontaktov, sieťovanie,
    • Ø práca našich učiteľov v medzinárodnom tíme v krajinách: HR, TR, IT ,
    • -  vytvorenie kurikula/obsahu vzdelávania pre inovatívne vzdelávanie: Digitálne technológie v zdravotníctve pre PS/ praktické sestry,
    • Ø zahraničné pracovné cesty financované z fin. grantu EU
    • Ø učenie sa novým vzdelávacím metódam - zmena štýlu vyučovania oproti tradičnej škole OTVORENÉ VZDELÁVANIE

    (JU, 1/2025)

     

    video

     

     

  • Marec mesiac knihy

    Literárna beseda so Silviou Demovičovou Jezerskou

     

    Pri príležitosti Marca – mesiaca knihy 📚 sa  v našej škole konala 13. marca 2025 beseda so spisovateľkou Silviou Demovičovou Jezerskou, ktorá je nielen autorkou deviatich kníh, ale aj našou kolegyňou a učiteľkou cudzích jazykov. 

    Beseda, ktorá sa konala v príjemnej atmosfére, ponúkla žiakom 1. ročníka hlbší pohľad do literárnej tvorby, ale aj do tém, ktoré jej dielo otvára.

    Silvia Jezerská pútavo rozprávala o inšpiráciách, ktoré ju viedli k napísaniu poslednej knihy Dokonalý svet, o procese tvorby a o výzvach, ktorým musela čeliť pri písaní. Dozvedeli sme sa, čo ju motivovalo začať písať – boli to slová Toni Morrison: „Ak je kniha, ktorú by ste si chceli prečítať, ale ešte ju nikto nenapísal, mali by ste ju napísať vy.

    Žiaci mali možnosť klásť otázky nielen k samotnej knihe, ale aj k spisovateľskej práci ako takej. Diskusia sa rozvinula najmä o témach, ktoré kniha reflektuje – o hľadaní dokonalosti v súčasnom svete, o hodnotách a o tom, čo je v živote skutočne dôležité.

    Beseda priniesla nielen nové poznatky, ale aj inšpiráciu pre mladých čitateľov i budúcich tvorcov. Mnohí odchádzali s podnetnými myšlienkami a s chuťou viac sa venovať literatúre. Sme radi, že máme medzi sebou takú talentovanú autorku a veríme, že podobné stretnutia budú v našej škole pokračovať aj v budúcnosti.

    PhDr. Lucia Richnáková, PhD.

    Mgr. Radoslava Šarvaicová

     

  • Marec bez plastov

    je mesačná kampaň pre menej plastov inšpirovaná svetovou kampaňou Plastic Free July (Júl bez plastov), ktorá prebieha už od roku 2011. Každoročne pomáha miliónom ľudí zapojiť sa do zníženia plastového znečistenia, aby sme mohli mať čistejšie ulice, oceány a udržateľné komunity. Pôvodná iniciatíva bola zameraná na zapojenie škôl, komunít a firiem v júli, keďže v Austrálii nie sú v tomto mesiaci školské prázdniny. Na Slovensku je však júl nevhodný, pretože školy sú zatvorené a mnohí ľudia sú na dovolenkách. Preto sa u nás presúva táto výzva na marec, keď je možné lepšie zapojiť školy, pracoviská a miestne komunity.Do tejto iniciatívy sa zapojili žiaci prvých ročníkov. Pozreli si videá ʺPrečo musíme obmedziť výrobu plastov?ʺ a ʺPríbeh plastovʺ, zhotovili nástenku, riešili kvíz a besedovali o možnostiach zapojenia sa žiakov do zníženia plastového znečistenia.

    Mgr. Andrea Bajerová a Mgr. Monika Sárková

  • 10. 3. 2025

    Aktualizovali sme modul Športové aktivity

  • EKO nálepky, ktoré učia

    Naša Zdravotka prijala ponuku zapojiť sa do ekologickej iniciatívy „EKO nálepky, ktoré učia“. Nálepky vznikli vďaka stredoškolskému projektu EKOworkshop, ich obsah pripravili študenti. Vďaka podpore Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), ktorá zabezpečila vytlačenie nálepiek, mohli byť nálepky bezplatne distribuované do škôl po celom Slovensku.

    O čo ide? Tieto nálepky:

    • učia hravou formou vďaka zrozumiteľným faktom o šetrení vody, energie a ochrane životného prostredia,

    • pripomínajú dôležitosť ekologických návykov v bežnom živote,

    • sú ľahko aplikovateľné a vydržia na rôznych povrchoch, ktorý zároveň nepoškodia.

    Choďte po škole s otvorenými očami a pozorne čítajte!

    Mgr. Andrea Bajerová

  • Výchova k manželstvu a rodičovstvu

    5. marca 2025 sa v školskom internáte uskutočnila beseda pre žiakov 1. ročníka v rámci rodinnej výchovy s PhDr. Jankou Štefánikovou.

    Témou besedy bola výchova k manželstvu, plánované rodičovstvo, antikoncepčné metódy a etika intímnych vzťahov. Spolu so žiačkami z  III. B triedy sa žiaci oboznámili aj s problematikou vírusu HPV – prevenciou a očkovaním.

    Mladistvý vek sa často charakterizuje ako obdobie „zamilovanosti“, obdobie prvých lások, ktoré významne ovplyvňujú formovanie osobnosti mladého človeka.

    Otvorená komunikácia umožnila žiakom pochopiť pozitívne hodnoty priateľstva, lásky, manželstva, rodiny a zaujať správny postoj k otázkam súvisiacim so sexualitou.

    Mária Sumajová

    vedúca vychovávateľka ŠI

     

  • 5. 3. 2025

    Aktualizovali sme modul Športové aktivity

  • Školské kolo súťaže PP

  • OANJ krajské kolo

    Patrik Batka, študent triedy II. C, sa  stal víťazom krajského kola olympiády v anglickom jazyku v kategórii 2D, ktoré sa konalo 13.2.2025.

    Jeho skvelé vedomosti a pripravenosť sa prejavili nielen v písomnej časti, kde dosiahol výborné výsledky, ale aj v ústnej prezentácii, kde získal najlepšie hodnotenie spomedzi všetkých súťažiacich.

    Patrikovi zabezpečila táto výhra postup do celoštátneho kola, kde sa bude môcť porovnať s tými najlepšími na národnej úrovni. Všetci mu držíme palce a veríme, že jeho talent a usilovnosť prinesú ďalšie úspechy!

    Mgr. Veronika Valentová

     

  • Závislosti a deti

    Dňa 18. februára 2025 zavítal v podvečerných hodinách medzi rodičov našich žiakov, vychovávateľky školského internátu a pedagógov Strednej zdravotníckej školy v Trnave vzácny hosť prof. MUDr. Jozef Mikloško, PhD., ktorý aktuálne zastáva post Úradu komisára pre deti. Pán profesor sa už od čias vysokoškolských štúdií venuje práci s deťmi. Dôvodom jeho návštevy bola preventívna prednáška zameraná na tematiku a prevenciu drog medzi mladými ľuďmi. Počas prednášky poukázal na aktuálne závažné problémy mládeže –osamelosť, sociálna izolácia, veľký vplyv médií a sociálnych sietí na správanie sa mládeže, ktoré sú častým spúšťačmi látkových aj nelátkových závislostí. Pán profesor vyzdvihol primárne úlohu rodiny – rodičov ako základ istoty a bezpečia pre deti. Interaktívna a pútavá prednáška bola doplnená aktuálnymi dátami, štatistikami z najnovších výskumov i osobnými príkladmi z praxe pána profesora.

    Mgr. V. Hlavatá

  • Mesiac odbornej praxe v RÚ Kladruby

    Program Erasmus+, finančné prostriedky prostredníctvom neho získané, umožnili absolvovať mesačnú odbornú prax nášmu žiakovi na špičkovom pracovisku v ČR - RÚ Kladruby.

    Adam z 2.F uspel vo výberovom procese, získal tým príležitosť načerpať nové odborné zručnosti, ale aj posilniť tie zručnosti, ktoré získal štúdiom v študijnom odbore: diplomovaný fyzioterapeut. Adam získal mesačnou mobilitou priestor nielen na odborný rast, ale aj na voľnočasové aktivity. Tie prispeli k načerpaniu energie k povinnostiam v RÚ Kladruby a zároveň aj k splneniu študijných povinností po návrate do školy.

    Adam spoznal blízke okolie Kladrúb, navštívil zaujímavé mestá ako aj miesta. Spoznal nových odborníkov vo fyzioterapii, stretol aj našich bývalých žiakov v RÚ Kladruby, ktorí majú v tíme zdravotníkov z Čiech ako diplomovaní fyzioterapeuti svoje významné postavenie.

    Môžeme byť pyšní, že ďalší náš žiak naplnil úspešne všetko čo sa od neho vyžadovalo a hlavne, že si OVP v RÚ Kladruby užil v zdraví.

    (JU, 2/2025)

strana:

Novinky

Kontakt

  • STREDNÁ ZDRAVOTNÍCKA ŠKOLA
    Daxnerova 6
  • +421 33 5914133 - spojovateľka
    +421 33 5914140 - fax