V rámci hodín slovenského jazyka dostali žiaci I. B triedy praktickú úlohu – vytvoriť si svoj vlastný životopis a žiadosť o prijatie do zamestnania pomocou vytvorených šablón.
Na rozdiel od tradičného písania rukou tentokrát využili počítače, aby si osvojili nielen formálnu úpravu dokumentov, ale aj prácu s textovým editorom, ktorá je v dnešnej dobe nevyhnutná.
Aktivita mala niekoľko cieľov. Žiaci sa učili správne štruktúrovať svoj životopis, formulovať svoje skúsenosti a zručnosti a zároveň dbať na gramatickú a štylistickú správnosť. Pri písaní žiadosti si precvičili oslovovanie zamestnávateľa, formulovanie vlastnej motivácie a vhodný záver listu.
Po dokončení dokumentov si ich žiaci vzájomne skontrolovali a poskytli si spätnú väzbu. Pre mnohých to bol prvý kontakt s tvorbou týchto dôležitých dokumentov, no zároveň dôležitý krok k ich budúcej kariére.
Zapojením moderných technológií do výučby sme žiakom umožnili prakticky sa pripraviť na reálne situácie, ktoré ich čakajú po ukončení štúdia. Slovenský jazyk tak neostal len teoretickým predmetom, ale stal sa užitočným nástrojom pre ich budúcnosť.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Vďaka programu Erasmus+ sme mali možnosť stráviť 2 týždne v mestečku Hořovice, ktoré sa nachádza neďaleko Prahy v Českej Republike.
V priebehu dvoch týždňov sme realizovali odbornú prax ako zdravotnícky laboranti v Nemocnici Hořovice. Zoznámili sme sa s modernými postupmi a technológiami využívanými v modernej laboratórnej diagnostike na oddeleniach hematológie, biochémie a imunohematológie.
Okrem odborných vzdelávacích aktivít sme mali taktiež možnosť spoznať kultúru našich susedov v malebnej zimnej Prahe. Praha nás ohúrila svojou historickou hodnotou a krásnou atmosférou.
Sme vďační za možnosť spoznať iné odborné prostredie vďaka programu Erasmus+. Držíme palce ďalším žiakom, ktorým sa naskytne príležitosť mať prax v zahraničí a možno nie len v Čechách. Je vždy zaujímavé spoznať najnovšie moderné laboratórne techniky a rozšíriť si svoje odborné zručnosti, ale aj osobnostne sa posunúť.
(Macko, Urcikán, 2/2025, 4.G, šk. r. 2024/2025)
Aktualizovali sme modul Športové aktivity
Dňa 12.2.2025 sa konalo Školské kolo SOČ. Zapojilo sa spolu 13 študentov a prezentovali svoje práce v 4 súťažných odboroch. Hodnotiaca komisia- predseda PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH a členovia - Mgr. Ján Desat, PhDr. Ingrid Juhásová, PhD., Mgr. Ivana Uhlíková veľmi pozorne sledovali ich jednotlivé výstupy. Po preštudovaní prác, zhliadnutí prezentácii a vzájomnej diskusie sa porota dohodla na týchto výsledkoch:
Odbor 05- Životné prostredie, geografia, geológia
1. m. - Živá alternatíva: Mycéliové obaly pre zelenú planétu - Hana Glindová ( III.C )
Odbor 06- Zdravotníctvo a farmakológia
1. m. - Adaptačné zmeny pri profesionálnom plávaní - Júlia Jablčníková ( IV.E )
2. m. - Laktát a športovec - Mária Gazárková ( IV.G )
3. m.- Difrenciálny rozpočet leukocytov očami študenta v porovnaní s laboratórnou technikou
- Aneta Zahradníková ( IV.G )
Odbor 14- Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológia
1. m. - Komunikácia v lekárni FL- pracovné listy v ANJ - Sofia Švecová, Lucia Prvá ( III.C)
Odbor 17- Pedagogika, psychológia, sociológia
1. m. - Porovnanie vzťahu a postoju k alkoholu u mladých ľudí n Slovensku a v Španielsku
- Aneta Čechová, Karolína Jägerová ( III.C )
2. m. - Interktívna botanika na 1. stupni ZŠ - Kristína Žáková (III.C)
3. m. – Schizofrénia - Filip Oskar Krištofík ( IV.E )
Barbora Kelebercová- Psychická porucha OCD ( III.C ) a Barbora Lesniewska, Kristína Jarábková- Pracovný zošit z patológia ( III.G ) získali diplomy za účasť v školskom kole.
Všetkým študentom gratulujeme a postupujúcim držíme päste v krajskom kole SOČ, ktoré sa tento rok bude konať 28.3.2025 na Gymnáziu Ivana Kupca v Hlohovci.
D. Hanáková, školský koordinátor SOČ
Aj tento rok máme pre Vás skvelú správu. Naša škola má vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia plnú mikín, tričiek, ruksakov, čapíc a ďalších kúskov so školským logom. E-shop je opäť otvorený a tento rok obsahuje množstvo noviniek! Ponuku nájdete na tomto odkaze: https://www.kraloveskoly.cz/trnava/
Objednávanie je už spustené a bude možné až do: 02. 03. 2025. Novinkou je, že vám ako škole poskytujeme zľavu vo výške 4 Eur na vybrané produkty označené ako „Dotační program“. Stačí zadať zľavový kód „S006099 “ v prvom kroku košíka. Zľava platí 1x na jednu objednávku.
V dňoch 3. februára a 10. februára 2025 sa žiaci a žiačky 1. a 2. ročníka zúčastnili exkurzie do NRSR.
Pracovníčka parlamentu ich počas exkurzie informovala o práci poslancov a vlády Slovenskej republiky, porozprávala im o významných predstaviteľoch slovenskej politickej scény z minulosti aj zo súčasnosti. Žiaci mali možnosť pozrieť si sériu obrazov od maliara Albína Brunovského, ktoré sú dominantou budovy parlamentu. Nakoniec navštívili aj rokovaciu miestnosť, kde pracovníčka svoju prednášku ukončila.
Každý občan v našej republike po dovŕšení plnoletosti nadobúda právo voliť a preto je dôležité, aby aj touto návštevou v inštitúcii, kde sa tvoria a prijímajú zákony videli žiaci reálne priestory, kde sa to všetko odohráva a uvedomili si vážnosť tohto práva.
Mgr. Lucia Áčová
Táto značka je v programovom období 2021 - 2027 udeľovaná akreditovaným organizáciám s najlepšími výsledkami a slúži pre zviditeľnenie realizátorov vysoko kvalitných projektov.
Toto ocenenie je tímová práca pedagógov, zamestnancov a určite aj našich žiakov, ale nielen účastníkov programu ERA+
Je to pre našu školu záväzok pre ďalšiu kvalitnú prácu pri dosahovaní nastavených cieľov smerujúcich k posilňovaniu a zvyšovaniu kvality našej Zdravotky.
Značka excelentnosti je platná do 31. januára 2027
Aktualizovali sme modul ÚSPECHY A OCENENIA
Dňa 13. a 17. januára 2025 zavítali medzi našich štvrtákov, ktorí onedlho opustia brány svojej zdravotky, pracovníčky z ÚPSVaR-u v Trnave, pani Ing. Jana Bistáková a pani Mgr. Dominika Jakubcová. Žiakom poskytli užitočné a praktické rady na poli trhu práce, postup pri písaní životopisu, motivačného listu alebo žiadosti o prijatie do zamestnania. Informovali ich o povinnosti hlásiť sa na úrade práce po ukončení štúdia na SZŠ. Uvedené informácie sprostredkovali žiakom zaujímavou formou prostredníctvom rôznych videí, ktorými žiakov podnietili k vzájomnej interakcii. Informovali ich o pracovných možnostiach v rámci EÚ, poskytli im množstvo informačných brožúr a letákov (EURES NEWS). Na záver žiakom poskytli informácie o aktuálnych pracovných a vzdelávacích projektoch, ktoré sa realizujú v spolupráci s ÚPSVaR-om.
Ďakujeme za cenné rady.
Mgr. Veronika Hlavatá
výchovná poradkyňa
V okresnom kole olympiády v cudzích jazykoch sa naši žiaci opäť predviedli svojimi vynikajúcimi jazykovými schopnosťami.
V okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku si prvenstvo vybojoval Patrik Batka z II. C, ktorý zaujal svojím talentom a vynikajúcimi vedomosťami. V okresnom kole Olympiády v nemeckom jazyku zasa triumfovala Sára Kadlecová zo IV. A, ktorá presvedčila porotu o svojej jazykovej zdatnosti a šikovnosti.
Obom víťazom srdečne gratulujeme a držíme palce v krajskom kole, kde budú reprezentovať svoj okres a merať si sily s najlepšími z celého regiónu.
Mgr. Veronika Valentová
Aktualizovali sme modul Športové aktivity
Slávnostná večera pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami neobišla ani náš školský internát. Dodržali sme dlhoročnú tradíciu a spolu so žiakmi sme prestreli slávnostné stoly.Veď školský internát je jedna veľká rodina so 131 žiakmi a 7 vychovávateľkami. Pozvanie prijala aj naša pani riaditeľka PhDr. Katarína Hrašnová PhD, MPH. Takto sme si spríjemnili predvianočný čas v internáte, ktorý okrem dobrej večere bol sprevádzaný aj kultúrnym programom. Všetci po večeri odchádzali spokojní a v dobrej nálade.
Mária Surmajová
Kolektívy tried 2. ročníka sa v priebehu decembra zúčastnili prostredníctvom OZ Post Bellum workshopu s názvom Nežná zmena. Zážitkové vyučovanie novodobých slovenských dejín sa nieslo v duchu hesla: ,,Aby sa nezabudlo!”
Žiaci sa formou hrania rolí stali obyvateľmi bytového domu, členmi rodín v socialistickej spoločnosti, stali sa na chvíľu súdruhmi a súdružkami. Prežili na vlastnej koži spoločenskú atmosféru normalizačného obdobia, ale aj udalosti Sviečkovej manifestácie a Nežnej revolúcie. Niektorí bojovali za zmeny v spoločnosti, iní obhajovali výdobytky socializmu a ďalší zo strachu zvolili taktiku vyčkávania. Žiaci sa tak dostali do úloh skutočných ľudí obdobia komunizmu so skutočnými príbehmi.
S dôsledkami totalitného režimu sa síce doteraz vyrovnávame, ale práve metódou zážitkového učenia sme sa pokúsili žiakom našej Zdravotky načrtnúť dobu, v ktorej žili ich rodičia, starí rodičia.
OZ Post Bellum propaguje a ochraňuje ľudské práva a demokraciu prostredníctvom aktivít, inšpirovaných tzv. európskou pamäťou. Venuje sa zaznamenávaniu príbehov kľúčových momentov 20. storočia. Zachraňuje spomienky pred tým, ako navždy odídu spolu s pamätníkmi. Osobné svedectvá zverejňuje v databáze Memory of nations, najväčšej zbierke orálnej histórie v Európe. ktorá je verejnosti prístupná v online podobe.
Ani my nezabúdame!
Mgr. Simona Babišíková
V dňoch 16.-17. decembra 2024 sa žiaci odboru farmaceutický laborant (III. C + II. C), masér (III. E) a praktická sestra (IV. A) s vyučujúcimi - Mgr. A. Bajerová, PhDr. M. Dávidek, PhDr. Z. Kovarovičová. a PhDr. E. Tollarovičová zúčastnili na Dňoch zdravia pre zamestnancov Trnavskej župy. Pre zamestnancov župy si pripravili meranie krvného tlaku a pulzu, meranie cukru krvi (glykémie), meranie BMI, parafinový zábal na ruky, masáž rúk a krku a ochutnávka liečivých čajov.Žiacky IV. A - L. Drienovská, V. Hložková, S. Kadlecová, Ž. Šulíková
Vážená pani riaditeľka,
chcela by som sa Vám veľmi pekne poďakovať za krásne prekvapenie v podobe Mikuláša, ktorého si pripravili študenti Vašej školy s pani profesorkou Štefánikovou. Prvýkrát zavítal Mikuláš s pomocníkmi aj na našu kliniku a veľmi si to ceníme.
Bolo to naozaj krásne prekvapenie pre všetky naše pacientky, ale i personál kliniky. Je krásne, že študenti sa rozhodli takýmto spôsobom spríjemniť pacientom deň, ktorý musia tráviť v nemocnici. Študenti boli veľmi milí a krásne si pripravili sprievodný program. Všetkým rozžiarili deň a práve s nimi prišlo dokonca aj sneženie. Veľmi pekne Vám ďakujem, že ste im dovolili urobiť takúto milú akciu. Prosím Vás, tlmočte im moje poďakovanie a pripájam aj zopár fotiek.
Prajem Vám a celému Vášmu kolektívu príjemné prežitie vianočných sviatkov.
Mgr. Soňa Muziková
vedúca pôrodná asistentka,
Fakultná nemocnica Trnava, Gynekologicko-pôrodnícka klinika
Dňa 10. decembra 2024 sa žiaci I. B, I. G a II. G triedy zúčastnili exkurzie v Štátnom archíve v Trnave. Dejepisná exkurzia ponúkla jedinečnú príležitosť nahliadnuť do histórie regiónu, zoznámiť sa s prácou archívu a spoznať dôležitosť uchovávania historických dokumentov.
Archív, sídliaci v historickej budove, v zrekonštruovanom meštianskom dome na Štefánikovej ulici 7, nás privítal svojou autentickou atmosférou. Žiaci nahliadli do priestorov bádateľne, archívnych depotov a ďalších bežne nedostupných priestorov archívu. Zároveň mali možnosť vidieť originály historických dokumentov, súvisiacich s vývojom zdravotníctva. Zamestnanci archívu vysvetlili, ako sa tieto dokumenty uchovávajú, reštaurujú a digitalizujú, aby sa zachovali pre budúce generácie.
Súčasťou exkurzie bola aj krátka prednáška o histórii Trnavy v období stredoveku, pretože je prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré získalo výsady slobodného kráľovského mesta (1238). So záujmom si žiaci vypočuli aj komentovanú prehliadku výstavy o meraní času v dejinách pod názvom Keď sa rok s rokom stretne.
Viacerí žiaci vyjadrili svoje nadšenie z návštevy archívu a ocenili, že mohli na vlastné oči vidieť dokumenty, ktoré zohrali významnú úlohu v dejinách. Štátne archívy sú nenahraditeľnou súčasťou našej kultúrnej a historickej identity. Exkurzia v trnavskom archíve bola skvelou príležitosťou pre mladých ľudí spoznať svedectvá o minulosti, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť našu prítomnosť.
Za interesantný výklad patrí veľké poďakovanie pracovníkom archívu Mgr. Jakubovi Roháčovi, PhD. a Mgr. Jánovi Melichovi, ale najmä pani riaditeľke archívu PhDr. Júlii Ragačovej, ktorá nám umožnila nahliadnuť do „pracovnej dielne“ archivárov.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Ľudský papilomavírus (HPV) je štatisticky najčastejšie sa vyskytujúce sexuálne prenosné ochorenie, postihujúce rovnako mužov i ženy. Bežne sa s ním počas života stretne 8 z 10 ľudí. V mnohých prípadoch ostáva vírus neodhalený a môže viesť k určitým druhom predrakovinových, rakovinových a iných ochorení. Existuje približne 150 typov HPV. Nízkorizikové typy HPV môžu spôsobiť vznik genitálnych bradavíc, ktoré môžu každého nepríjemne potrápiť. Vysokorizikové typy HPV môžu u žien spôsobiť rakovinu krčka maternice (po rakovine prsníka druhé najčastejšie rakovinové ochorenie), pošvy, vulvy, konečníka a u muža - rakovinu penisu, konečníka, jazyka, hrtana. Ak má niekto infekciu HPV, neznamená, že má alebo zákonite dostane rakovinu. Znamená to, že daný jedinec je v rizikovej skupine.
Na HPV neexistuje liek, no prevenciou môže byť vakcína. Cieľom WHO a Národného onkologického programu je dosiahnuť 90% zaočkovanosť proti HPV.
Informovanosť o HPV nie je dostačujúca. O jej zvýšenie prispeli i žiačky našej školy z III.B triedy - Dorota Kobelárová, Patrícia Košíková s triednou učiteľkou PhDr. Janou Štefánikovou. Dňa 11.12.2024 zrealizovali prednášku o spomínanej problematike medzi žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka v ZŠ v Moravanoch nad Váhom.
PhDr. Jana Štefániková
Žiačky IV. G Diana Vričanová a Aneta Zahradníková sa momentálne nachádzajú v Hořoviciach v rámci projektu Erasmus+. Dievčatá pracujú na hematologickom a biochemickom oddelení a naberajú nové skúsenosti a spoznávajú nové mesto.
Mgr. Ivana Uhlíková