Navigácia

  • ErasmusPRO – výzva 2024

    Opätovne naša škola, už 2. krát umožnila získať našej žiačke finančný grant na realizáciu trojmesačnej odbornej praxe v zahraničí.

    Vo výberovom procese uspela žiačka II. F - Paulína Križanová, št. odbor Diplomovaný fyzioterapeut, ktorá v termíne od 17.6.2024 do 20.9.2024 (96 dní) realizuje odbornú prax v RÚ Kladruby, Česká republika.

    Dlhodobá aktivita ErasmusPRO je podporovaná pri realizácií projektov NA (Národná agentúra) Slovenska pre program Erasmus+. Min. 3 mesiace účastník získava odborné zručnosti, teoretické vedomosti dlhodobo aplikuje v prirodzených podmienkach odborného pracoviska, v našom prípade aj špičkového pracoviska, medzi ktorý je zaraďovaný RÚ Kladruby.

    Finančný grant, ktorý naša žiačka získala, jej umožnil uhradiť cestovné náklady, náklady spojené s ubytovaním, so stravovaním, ale aj množstvo aktivít spojených s voľným časom – spoznávanie nových, zaujímavých miest spojených s históriou ČR.

                                                                                                                                      (7/2024, JU)

  • Výsledky 1. termínu prijímacieho konania do odborov DFT, PS-N a SAN

    Stredná zdravotnícka škola v Trnave zverejňuje výsledky I. termínu prijímacieho konania pre školský rok 2024/2025 do odborov:

    - 5317 Q diplomovaný fyzioterapeut: DFT_2024-2025_vysledky.pdf

    - 5361 N praktická sestra: PS_N_2024-2025_vysledky.pdf

    - 5371 H sanitár: Sanitar_2024-2025_vysledky.pdf

     

    PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH
    riaditeľka školy 

  • Slávnostné ukončenie školského roka

    Posledný júnový týždeň priniesol už tradičný záver školského roka. Nastal čas zhodnotiť celoročné snaženie žiakov. Každý z nich sa mohol obzrieť za rokom svojej práce, zhodnotiť svoje úsilie a možno aj uvedomiť si, v čom musí na sebe ešte zapracovať v ďalšom roku.

    Žiaci sa slávnostne s pedagogickými a nepedagogickými zamestnancami zhromaždili na školskom dvore, kde ich privítala riaditeľka školy PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH spolu so zástupcami vedenia školy. Pani riaditeľka poďakovala všetkým žiakom za ich úspechy a aktivity počas školského roka. Nasledovalo oceňovanie žiakov za výborné výchovno-vzdelávacie výsledky, úspešnú reprezentáciu školy v rôznych olympiádach a v súťažiach.

    Po slávnostnej rozlúčke sa žiaci rozišli do tried, kde ich čakala celoročná výplata – vysvedčenie.

    A potom už hurá na zaslúžený oddych.

    PhDr. Lucia Richnáková, PhD.

  • Inscenácia Čaute!

    Každý človek v mladosti prežíva určitú krízu identity. Dospievanie je boj, pocit bezradnosti, neistota z budúcnosti. Takéto momenty dokážu byť rýchle a neškodné, no môžu vyústiť aj do hlbších problémov s duševným zdravím. Je dôležité nebáť sa požiadať o pomoc, keď ju potrebujeme.

    Činohra Slovenského národného divadla v spolupráci s Divadlom Jána Palárika v Trnave pripravila pre žiakov stredných škôl projekt pod názvom Čaute! od autorky Terezy Trusinovej. Reflektuje v ňom tému starostlivosti o duševné zdravie a prevenciu. Dňa 26. 06. 2024 mali vybraní žiaci našej školy možnosť inscenáciu si pozrieť. Inscenácia je realizovaná formou tzv. classroomplay. Ide o predstavenie, ktoré prichádza za tínedžermi priamo do školských tried. 

    Po skončení predstavenia dostali žiaci priestor  na svoje postrehy a vyjadrenia. Záverečné slovo si zobrala naša školská psychologička Mgr. Žofia Dršťáková, ktorá vyzdvihla dôležitosť lásky k sebe samému ako základného predpokladu duševného zdravia.

    PhDr. Lucia Richnáková, PhD.

  • Nie je výlet ako výlet

    Dňa 27. júna sa žiaci 2. B zúčastnili spolu s pani profesorkami Janou Štefánikovou a Gabrielou Dúbravovou na prehliadke v ZÁPADOSLOVENSKOM MÚZEU. Pani sprievodkyňa nás oboznámila o živote Klarisiek, ukázala nám najväčšiu zbierku zvonov na Slovensku a ukázala typické trnavské kroje. Žiaci s pani profesorkami tento výlet nakoniec ukončili sladkou čerešničkou na torte v kaviarni v Synagóge. Tento deň si užili a odniesli si domov nové vedomosti.

  • FiNNkvíz- krajské kolo súťaže v oblasti FG

    Na našej škole prebehla tento rok po prvýkrát súťaž  FiNNkvíz. Súťaž FiNNkvíz podporuje vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti a je plná zaujímavých otázok z finančnej oblasti... A prečo? Pretože byť finančne gramotný je dôležité pre každého z nás, každý z nás by sa mal čo najlepšie vedieť orientovať vo svete peňazí, a ak máme málo informácií z tejto oblasti, malo by byť v našom záujme, získavať tieto informácie aj samostatne.

    Súťaže FiNNkvíz sa zúčastnili dňa 17. 4.  2024 traja naši žiaci a súťažili priamo v krajskom kole. V konkurencii 220 študentov Trnavského kraja sa dvaja z nich zaradili medzi 55 úspešných riešiteľov s výsledným umiestnením:

    18. miesto = Jakub Otrubčák, trieda II.C

    33. miesto= Daniil Yevheniiovych Zavada, trieda II.A

    a tretia súťažiaca, Laura Hlatká, ešte len prváčka s menej skúsenosťami, sa umiestnila síce medzi neúspešnými riešiteľmi, ale na peknom 119. miesto z 220 súťažiacich.

    Súťažiacim ďakujeme za ich krásnu reprezentáciu a snahu posúvať sa aj v tejto oblasti.

     Mgr. Eva Filipová

  • Mladý záchranár Trnavskej župy

    Dňa 20. 6. 2024 sa žiaci III.B a II.F triedy Sarah Hrušková, Lucia Gáborová, Michal Brisuda, Eduard Keprt spolu s vyučujúcimi M. Nemčekovou a J. Nyulassyovou zúčastnili súťaže Mladý záchranár Trnavskej župy. Je to súťaž žiakov stedných škôl nezdravotníckych odborov v poskytovaní prvej pomoci. Keďže ako „zdravotníci“ súťažiť nemôžeme, každoročne sa podieľame na súťaži prípravou modelovej situácie. Tento rok išlo o pracovný úraz zamestnanca v dielni, ktorý si amputoval ruku v zápästí a hysterický záchvat pani upratovačky, ktorá bola svedkyňou úrazu. Naši figuranti podali bravúrne herecké výkony. Pochvala patrí tiež maskérke a koordinátorovi stanovišťa.

    Ďakujeme za skvelú spoluprácu. 

                                                                                                                          J. Nyulassyová

  • Učiaca sa Trnava

    V piatok 21.6.2024 sa žiačky tretích ročníkov z odboru praktická sestra, zdravotnícky laborant a farmaceutický laborant zúčastnili akcie Učiaca sa Trnava.

    Žiaci III. C prezentovali svoje vedomosti v oblasti uzdravujúcich bylín vo forme čajov a ukážkou liečivých rastlín. III. A s pomôckami ukázala správnu techniku umývania a starostlivosti o zuby. Záujemcom odmerali krvný tlak, BMI a saturáciu kyslíka. Žiaci III. G merali hladinu glykémie krvi.

    O naše stanovisko malo záujem mnoho detí zo základných škôl, ktoré sa nebojácne zúčastnili všetkých disciplín. Taktiež nás navštívili starší záujemcovia, ktorí si skontrolovali svoje výsledky a obohatili sa novými poznatkami.

    Žiaci I. G sa spolu s triednou učiteľkou Mgr. Janou Juranovou zúčastnili akcie a zavítali aj na naše stanovište.

    Učiaca sa Trnava, bola ďalšia veľmi úspešná akcia, ktorá mala veľký pozitívny ohlas od návštevníkov stánku. Žiaci dostali veľkú pochvalu za milý prístup, za ochotu vysvetliť, poradiť a ochotu odpovedať na otázky návštevníkom stánku.

    Mgr. Ivana Uhlíková

  • Zdravoťáci v Prahe

    Žiaci II. A a II. B triedy sa spolu so svojimi triednymi učiteľkami p. Kočkovou a p. Štefanikovou v dňoch 19. až 21. júna 2024 zúčastnili poznávacej exkurzie v metropole Českej republiky, stovežatej Prahe.Odborná časť exkurzie bola spojená s návštevou Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe (IKEM), ktorej súčasťou bolo nielen absolvovanie prednášky o transplantácii orgánov, liečbe kardiovaskulárnych chorôb, diabetológii, liečbe porúch metabolizmu, ale najväčšou skúsenosťou pre žiakov bola možnosť prezrieť si špecializované oddelenia v sprievode zdravotných sestier.Po odbornej exkurzii žiaci navštívili pražské pamätihodnosti, okrem stredovekej Prahy (Pražský hrad, Staré mesto s orlojom, Prašná brána, Betlehemská kaplnka a pod.), žiaci absolvovali aj prechádzku po Václavkom námestí a prezreli si aj iné artefakty moderného umenia a architektúry. Stovežatá matka miest opäť ponúkla neopakovateľný zážitok pre jej návštevníkov, žiakov trnavskej Zdravotky.

    D. Kobelárová, II. B

  • Prvá pomoc Malženice

    Vedomosti našich zdravoťákov opäť nevyšli nazmar. Svoje poznatky odovzdali žiakom zo ZŠ s MŠ Malženice, ktorým ukázali poskytovanie prvej pomoci v rôznych situáciách. Deti sa naučili ako zachrániť život a pritom sa aj zabavili. Na figurínach robili KPR, vyskúšali si Gordonov úder, Heimlichov manéver a samozrejme aj ošetrenie krvácania a zlomenín. Vydarenej akcie sa zúčastnilo 8 žiakov z II.B s pani profesorkou Tomašovičovou v utorok 25. júna.

  • Piknik na Zdravotke

    „Vzdelávanie je spoločným záväzkom medzi oddanými učiteľmi, motivovanými študentami a nadšenými rodičmi." Bob Beauprez

    Spoločné zážitky vytvárajú komunitu, utužujú vzťahy a priateľstvá. O to sa svojimi aktivitami neustále snaží Žiacka školská rada, a preto pod  vedením pani profesorky Kataríny Ondrejkovič zorganizovali nultý ročník PIKNIKu  pre rodičov a priateľov školy.

    Priestory a zákutia školy nie sú bežne prístupné pre verejnosť. Rodičia našich žiakov však získali jedinečnú možnosť nazrieť priamo do útrob školy – do laboratórií či  odborných učební našej Zdravotky.

    Priestormi školy ich sprevádzali vlastné deti zo všetkých odborov, ich ďalší spolužiaci predviedli zručnosti a schopnosti budúcich zdravotníckych pracovníkoch na viacerých  stanovištiach. Rodičia sa dozvedeli aj o bohatej mimoškolskej činnosti svojich ratolestí, o možnostiach programu Erasmus+ či DofE.

    Následne rodičia zavítali do udržiavaného areálu školy s bohatou zeleňou, kde im žiaci pod vedením Kataríny Ondrejkovič vykúzlili nádherné prostredie „garden párty“ s chutným občerstvením. Naozaj vydarenej akcii prialo aj krásne slnečné počasie. Komunita, priateľská škole, sa zdržala aj po oficiálnom ukončení akcie, čo svedčí o tom, že sa nám podarilo vytvoriť veľmi príjemnú aktivitu, a to aj vďaka zanieteným učiteľom, vychovávateľkám a samozrejme ochotným žiakom. Aj toto je dôkazom, ako funguje magický trojuholník RODIČ-ŽIAK-ŠKOLA.

                                                                                                          Mgr. Radka Šarvaicová

  • Dorotka a jej priatelia v MŠ Spartakovská Trnava

    V minulom školskom roku sme navštevovali MŠ s projektom Evička nám ochorela. Keďže tento sa ukončil, v tomto školskom roku sme sa zapojili do projektu Dorotka a jej priatelia. Organizátorom celého projektu je Slovenský červený kríž, a keďže nás táto aktivita veľmi zaujala, absolvovali sme aj prípravný kurz. Podkuté vedomosťami zo školy a z kurzu sme začali navštevovať deti v materskej škôlke a spoločne sa venovať témam zameraným na zdravie a životné prostredie. 

    Cieľom projektu bolo naučiť sa komunikovať s deťmi a motivovať ich k učeniu sa o svojom zdraví či laickej prvej pomoci.

    Stretnutia sa realizovali raz do mesiaca od septembra do júna a trvali maximálne 40 - 45 minút v skupine predškolákov vo veku 5 – 6 rokov. Priebeh stretnutí sa niesol v znamení príbehu kamarátky Dorotky a jej príhod, problémov, ktoré často trápia aj deti v škôlke.

    Deti sme učili rôznymi vyučovacími metódami s využitím básničiek, pesničiek, rozprávok, vymaľovánok či rôznych hier. 

    Pri prvom stretnutí sme sa zoznámili s deťmi a s prvou témou o zdraví a darcovstve krvi s využitím obrázkov a rôznych hier na zoznámenie. 

    Na ďalšom stretnutí sa deti oboznámili s bezpečnosťou na cestách, so základnými dopravnými značkami a naučili sa na aké číslo a ako privolať rýchlu zdravotnú pomoc. 

    Jednou z tém bolo Dorotkino prechladnutie, pri ktorej sa deti dozvedeli ako sa správne obliecť v každom ročnom období, o budovaní imunity a dôležitých zásadách správania sa počas choroby. Deti veľmi zaujalo keď ju bolelo bruško. Vtedy sme im vysvetlili následky hladovania či naopak prejedania sa, konzumácie nezdravých potravín či sladkostí a poukázali na dôležitosť konzumácie ovocia, zeleniny a iných vitamínov. 

    Z prvej pomoci sme sa zaoberali Dorotkiným popáleným prstom, zlomenou rukou, pri čom mali možnosť vyskúšať si zafixovanie končatiny a rôzne metódy a zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri zlomeninách. Deti mali možnosť obväzovať s obväzmi a rôznymi druhmi náplastí, keďže Dorotke tiekla krv. Zaujala ich kontrola vedomia a dýchania a samotná KPR-ka na detskom modeli. Vyskúšali si aj polohovanie zraneného do Rautekovej zotavovacej polohy. Oboznámili sa s obsahom základnej lekárničky, s prvou pomocou pri uštipnutí, bodnutí či rôznych otravách.

    S deťmi sme sa venovali aj ekológii, zaoberali sa prírodou a životom okolo nás. Naučili sa rozoznávať rôzny hmyz, bylinky. Hovorili sme o recyklácii a triedení odpadkov. 

    Na záverečnom stretnutí deti dostali diplom o aktívnej účasti na projekte a drobnú sladkú odmenu. Bolo to pre nás všetkých také milé a príjemné ukončenie našich vzdelávacích aktivít.

    Deťom sa naše stretnutia veľmi páčili, spokojné boli aj pani učiteľky a oslovili nás s prosbou o spoluprácu aj v ďalšom školskom roku.

     

                                                          žiačky III. A triedy  Soňa Húšťavová, Alexandra Kotúčková 

  • Beh Olympijského dňa

    Dňa 20.6.2024 sme sa zúčastnili behu Olympijského dňa, kde sme si symbolicky pripomenuli blížiace sa Olympijské hry v Paríži .  Obhájili sme minuloročné 3. miesto. Lucia Prvá, Jakub Otrubčák, Tamara Belavá, Kristián Bulla, Alexandra Eckerová a Samuel Tomašovič podali výborné výkony v konkurencii športových škôl. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

    Mgr. Z. Lieskovská

  • Župný Race

    Dňa 18.06.2024 sa uskutočnil Župný Race, pretek v štýle prekážkového behu Spartan. Tento pretek preverí každého silu, rýchlosť, vytrvalosť a mentálnu pripravenosť. Preteku sa zúčastnilo asi 100 študentov z rôznych škôl TTSK. Všetci naši reprezentanti tento pretek dokončili a dokonca berieme aj pódium a 3 umietnenia v top 10. Stali sme sa najúspešnejšou školou na týchto pretekoch. Sme nesmierne pyšní a hrdí na všetkých! Tento pretek Vám nedá nič zadarmo! Zvlášť patrí gratulácia Alexandre Eckerovej za 2. miesto. O zdravotnú starostlivosť sa celý deň starali naši študenti z II. B.

    PaedDr. H. Horváthová

  • Škola hrou

    Koniec školského roka nám neodmysliteľne klope na dvere a práve záverečné vyučovacie hodiny sú vhodné na zábavné vzdelávacie aktivity, prostredníctvom ktorých sa zopakuje celoročné učivo.

    Hoci naši stredoškoláci už nie sú malé deti, nikdy neodmietnu možnosť zahrať sa. Vždy radi privítajú vzdelávať sa hravou formou v podobe literárneho zábavného kvízu, literárneho pexesa, prípadne v podobe aktivity kolotoč.

    Súťaživý charakter sa prejavil aj u našich druhákov, ktorí si počas hravého zápolenia v pexese zopakovali literárne učivo.

    Takýmito hodinami napĺňame myšlienku Jána Amosa Komenského: „Hľadajme spôsob, aby učitelia menej učili a žiaci viac pochopili.“

    PhDr. Lucia Richnáková, PhD.

     

  • Účelové cvičenie pre 1. a 2. ročník

    V rámci programu pre 1. ročník sa uskutočnilo dňa 4.6.2023 účelové cvičenie, ktoré kombinovalo prvky topografie a orientácie v meste. Cieľom bolo naučiť žiakov dôležité zručnosti a princípy v týchto oblastiach prostredníctvom praktického a zábavného prístupu.

    Žiaci dostali mapu Trnavy a zoznam pamiatok, či už GPS súradnicami, Plus Code alebo názov objektu. Ich úlohou bolo spraviť „selfie“ triedy s danou pamiatkou. Okrem zábavy si museli žiaci premyslieť a zaznačiť na mape pamiatky a navrhnúť trasu, po ktorej sa vydajú na cestu. Žiaci sa interaktívnou, kreatívnou a zábavnou formou učili plánovaniu trasy, orientáciu na mape a v meste a zároveň poznávali mesto Trnava.

    Účelové cvičenie pre 1.ročník malo zábavný a zároveň aj náučný charakter. 

    V rámci vzdelávacieho programu pre 2. ročník sme dňa 11.6.2023 organizovali účelové cvičenie, ktoré zahŕňalo prednášky, praktické ukážky a aktivity zamerané na streľbu, prvú pomoc v prírode a pri vode. Žiaci mali možnosť získavať teoretické a praktické znalosti v týchto oblastiach.

    Cvičenie sa začalo sériou prednášok, kde sme žiakov oboznámili s teóriou streľby, prvou pomocou v prírode a pri vode. Skúsení inštruktori a odborníci z týchto oblastí poskytli žiakom základné vedomosti a návody na bezpečné a efektívne vykonávanie týchto činností.

    Teória streľby sa zameriavala na správne držanie zbrane, dôležité bezpečnostné opatrenia a techniky mierneho a presného strieľania.

    Prednášky o poskytovaní prvej pomoci v prírode a pri vode zahŕňali nácvik základných zručností, ako je poskytovanie prvej pomoci pri poraneniach, podchladení. Žiaci sa dozvedeli, ako správne reagovať v núdzových situáciách a ako pomôcť sebe aj iným.

    Po teoretickej časti nasledovala praktická ukážka streľby, kde žiaci mali príležitosť vyskúšať si streľbu z jednoduchých vzduchoviek s dohľadom inštruktorov a dodržiavajúc prísne bezpečnostné pravidlá. Toto cvičenie pomohlo žiakom zlepšiť ich koncentráciu, presnosť a koordináciu.

    Po praktických prednáškach a streľbe sme sa prešli cez mesto na Mestský atletický štadión Slávia, kde sa žiaci venovali športovým aktivitám.

    Účelové cvičenie pre 2. ročník bolo skvelým a interaktívnym spôsobom, ako získavať vedomosti a zručnosti z oblastí streľby, prvej pomoci v prírode a pri vode.

    Mgr. Zuzana Lieskovská

  • Strieborní dofáci

    V dňoch 15. - 17.6. 2024 sa „strieborní" Dofáci- skupiny Kométy a Bublinky pod vedením školiteliek a hodnotiteliek Janky Štefánikovej a Danky Kadlecovej zúčastnili dobrodružnej kvalifikačnej expedície. Vyskúšali si svoje orientačné schopnosti, pevnú vôľu, vytrvalosť a fyzickú zdatnosť. Nevzdali sa aj napriek intezívnemu dažďu počas prvej noci, ktorú strávili v stanoch. Z expedície si odniesli plno dojmov, skuseností, zážitkov a nových priateľstiev.

     

  • FL - Exkurzia do záhrady liečivých rastlín 2024

    Dňa 14. júna 2024 sa žiaci I. C zúčastnili odbornej exkurzie do záhrady liečivých rastlín Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. Exkurzie sa zúčastnila aj študentka zo Španielska vrámci projektu Erasmus+. Žiaci sa oboznámili s pestovaním a identiifkáciou rastlín pomocou ich latinských názvov. Hlavným zámerom záhrady liečivých rastlín je zhromažďovanie, udržiavanie a rozširovanie domácich a zahraničných liečivých a potenciálne liečivých rastlín ako napr. Verbascum densiflorum, Allium odorum a Echinacea angustifolia. Tieto sa využívajú vo výskume, pretože záhrada patrí Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského. Žiaci získali predstavu o predmete farmakognózia a fytoterapia, ktorý sa zaoberá štúdiom liečivých rastlín a jeho výučba začína v druhom ročníku stredoškolského štúdia odboru farmaceutický laborant.

  • 17. 6. 2024

    Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2024-2025 KA1

  • Edukujeme o prvej pomoci

    ňa 30. mája 2024 žiačky II. B triedy edukovali svojich rovesníkov zo Strednej odbornej školy automobilovej v Trnave na tému poskytovania PP vo vybraných situáciách. Rovesnícke vzdelávanie spájalo teóriu s praxou, keďže obsahovalo odbornú prednášku spojenú s názornými ukážkami PP. Zároveň vzdelávaní žiaci mali možnosť si predvedené postupy aj vyskúšať. Následne dňa 31. mája 2024 sa realizovala vzdelávacia aktivita na Základnej škole v Ružindole pri príležitosti MDD. Nielen pre deti, ale aj pre prítomných dospelých bolo vzdelávanie veľmi prospešné, keďže prvá pomoc je základná znalosť, prostredníctvom ktorej môžeme zachrániť ľudský život. Kristína Záhorská , Karolína Kuglerová

strana:

Novinky

Kontakt

  • STREDNÁ ZDRAVOTNÍCKA ŠKOLA
    Daxnerova 6
  • +421 33 5914133 - spojovateľka
    +421 33 5914140 - fax