Navigácia

  • Nežná zmena - život pred rokom 1989 na vlastnej koži

    Kolektívy tried 2. ročníka sa v priebehu decembra zúčastnili prostredníctvom OZ Post Bellum workshopu s názvom Nežná zmena. Zážitkové vyučovanie novodobých slovenských dejín sa nieslo v duchu hesla: ,,Aby sa nezabudlo!”

    Žiaci sa formou hrania rolí stali obyvateľmi bytového domu, členmi rodín v socialistickej spoločnosti, stali sa na chvíľu súdruhmi a súdružkami. Prežili na vlastnej koži spoločenskú atmosféru normalizačného obdobia, ale aj udalosti Sviečkovej manifestácie a Nežnej revolúcie. Niektorí bojovali za zmeny v spoločnosti, iní obhajovali výdobytky socializmu a ďalší zo strachu zvolili taktiku vyčkávania. Žiaci sa tak dostali do úloh skutočných ľudí obdobia komunizmu so skutočnými príbehmi.

    S dôsledkami totalitného režimu sa síce doteraz vyrovnávame, ale práve metódou zážitkového učenia sme sa pokúsili žiakom našej Zdravotky načrtnúť dobu, v ktorej žili ich rodičia, starí rodičia.

    OZ Post Bellum propaguje a ochraňuje ľudské práva a demokraciu prostredníctvom aktivít, inšpirovaných tzv. európskou pamäťou. Venuje sa zaznamenávaniu príbehov kľúčových momentov 20. storočia. Zachraňuje spomienky pred tým, ako navždy odídu spolu s pamätníkmi. Osobné svedectvá zverejňuje v databáze Memory of nations, najväčšej zbierke orálnej histórie v Európe. ktorá je verejnosti prístupná v online podobe.

    Ani my nezabúdame!

    Mgr. Simona Babišíková

  • Dni zdravia na Trnavskej župe

    V dňoch 16.-17. decembra 2024 sa žiaci odboru farmaceutický laborant (III. C + II. C), masér (III. E) a praktická sestra (IV. A) s vyučujúcimi - Mgr. A. Bajerová, PhDr. M. Dávidek, PhDr. Z. Kovarovičová. a PhDr. E. Tollarovičová zúčastnili na Dňoch zdravia pre zamestnancov Trnavskej župy. Pre zamestnancov župy si pripravili meranie krvného tlaku a pulzu, meranie cukru krvi (glykémie), meranie BMI, parafinový zábal na ruky, masáž rúk a krku a ochutnávka liečivých čajov.Žiacky IV. A - L. Drienovská, V. Hložková, S. Kadlecová, Ž. Šulíková

  • Poďakovanie

    Vážená pani riaditeľka,

    chcela by som sa Vám veľmi pekne poďakovať za krásne prekvapenie v podobe Mikuláša, ktorého si pripravili študenti Vašej školy s pani profesorkou Štefánikovou. Prvýkrát zavítal Mikuláš s pomocníkmi aj na našu kliniku a veľmi si to ceníme.

    Bolo to naozaj krásne prekvapenie pre všetky naše pacientky, ale i personál kliniky. Je krásne, že študenti sa rozhodli takýmto spôsobom spríjemniť pacientom deň, ktorý musia tráviť v nemocnici. Študenti boli veľmi milí a krásne si pripravili sprievodný program. Všetkým rozžiarili deň a práve s nimi prišlo dokonca aj sneženie. Veľmi pekne Vám ďakujem, že ste im dovolili urobiť takúto milú akciu. Prosím Vás, tlmočte im moje poďakovanie a pripájam aj zopár fotiek.

    Prajem Vám a celému Vášmu kolektívu príjemné prežitie vianočných sviatkov.

                                                                                      Mgr. Soňa Muziková

                                                                                   vedúca pôrodná asistentka,

                                                      Fakultná nemocnica Trnava, Gynekologicko-pôrodnícka klinika

  • Cesta do minulosti – exkurzia v Štátnom archíve v Trnave

    Dňa 10. decembra 2024 sa žiaci I. B, I. G a II. G triedy zúčastnili exkurzie v Štátnom archíve v Trnave. Dejepisná exkurzia ponúkla jedinečnú príležitosť nahliadnuť do histórie regiónu, zoznámiť sa s prácou archívu a spoznať dôležitosť uchovávania historických dokumentov.

    Archív, sídliaci v historickej budove, v zrekonštruovanom meštianskom dome na Štefánikovej ulici 7, nás privítal svojou autentickou atmosférou. Žiaci nahliadli do priestorov bádateľne, archívnych depotov a ďalších bežne nedostupných priestorov archívu. Zároveň mali možnosť vidieť originály historických dokumentov, súvisiacich s vývojom zdravotníctva. Zamestnanci archívu vysvetlili, ako sa tieto dokumenty uchovávajú, reštaurujú a digitalizujú, aby sa zachovali pre budúce generácie.

    Súčasťou exkurzie bola aj krátka prednáška o histórii Trnavy v období stredoveku, pretože je prvým mestom na území dnešného Slovenska, ktoré získalo výsady slobodného kráľovského mesta (1238). So záujmom si žiaci vypočuli aj komentovanú prehliadku výstavy o meraní času v dejinách pod názvom Keď sa rok s rokom stretne.

    Viacerí žiaci vyjadrili svoje nadšenie z návštevy archívu a ocenili, že mohli na vlastné oči vidieť dokumenty, ktoré zohrali významnú úlohu v dejinách. Štátne archívy sú nenahraditeľnou súčasťou našej kultúrnej a historickej identity. Exkurzia v trnavskom archíve bola skvelou príležitosťou pre mladých ľudí spoznať svedectvá o minulosti, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť našu prítomnosť.

    Za interesantný výklad patrí veľké poďakovanie pracovníkom archívu Mgr. Jakubovi Roháčovi, PhD. a Mgr. Jánovi Melichovi, ale najmä pani riaditeľke archívu PhDr. Júlii Ragačovej, ktorá nám umožnila nahliadnuť do „pracovnej dielne“ archivárov.

     

    PhDr. Lucia Richnáková, PhD.

  • Očkovanie proti HPV (human papilloma virus)

    Ľudský papilomavírus (HPV) je štatisticky najčastejšie sa vyskytujúce sexuálne prenosné ochorenie, postihujúce rovnako mužov i ženy. Bežne sa s ním počas života stretne 8 z 10 ľudí. V mnohých prípadoch ostáva vírus neodhalený a môže viesť k určitým druhom predrakovinových, rakovinových a iných ochorení. Existuje približne 150 typov HPV. Nízkorizikové typy HPV môžu spôsobiť vznik genitálnych bradavíc, ktoré môžu každého nepríjemne potrápiť. Vysokorizikové typy HPV môžu u žien spôsobiť rakovinu krčka maternice (po rakovine prsníka druhé najčastejšie rakovinové ochorenie), pošvy, vulvy, konečníka a u muža - rakovinu penisu, konečníka, jazyka, hrtana. Ak má niekto infekciu HPV, neznamená, že má alebo zákonite dostane rakovinu. Znamená to, že daný jedinec je v rizikovej skupine.

    Na HPV neexistuje liek, no prevenciou môže byť vakcína. Cieľom WHO a Národného onkologického programu je dosiahnuť 90% zaočkovanosť proti HPV.

    Informovanosť o HPV nie je dostačujúca. O jej zvýšenie prispeli i žiačky našej školy z III.B triedy  - Dorota Kobelárová, Patrícia Košíková s triednou učiteľkou PhDr. Janou Štefánikovou. Dňa 11.12.2024 zrealizovali prednášku o spomínanej problematike medzi žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka v ZŠ v Moravanoch nad Váhom.

    PhDr. Jana Štefániková

  • Erasmus+ zdravotnícky laborant

    Žiačky IV. G Diana Vričanová a Aneta Zahradníková sa momentálne nachádzajú v Hořoviciach v rámci projektu Erasmus+. Dievčatá pracujú na hematologickom a biochemickom oddelení a naberajú nové skúsenosti a spoznávajú nové mesto.

    Mgr. Ivana Uhlíková

  • Deň otvorených dverí č. 2

    Dňa 5. decembra 2024 sme druhýkrát v tomto školskom roku otvorili svoje brány pre záujemcov o štúdium v študijnom odbore praktická sestra, masér, zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant a prvýkrát aj pre záujemcov o vyššie odborné štúdium v študijnom odbore diplomovaný fyzioterapeut.

    Ráno, na oficiálnom otvorení DOD, po  hudobnom vystúpení našich žiakov, privítala riaditeľka školy PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH v sprievode svojich zástupcov, rodičov, žiakov ZŠ a hostí: riaditeľa Odboru školstva TTSK Mgr. Stanislava Pravdu a Mgr. Janu Vlčkovú, zástupcov Oddelenia správy výkonu škôl a školských zariadení: Mgr. Zsolta Barcziho a Mgr. Zuzanu Abariovú, námestníčku riaditeľa úseku ošetrovateľstva pani Mgr. Emíliu Jamrichovú, MBA a vedúcu sestru neurologického oddelenia Fakultnej nemocnice Trnava Mgr. Janu Hirnerovú, zástupcov Librum foundation PaedDr. Olivera Poóra, dipl.f. a Mgr. Martina Miklánka a zástupkyňu spoločnosti Dr. Max Mgr. Naďu Goldovú.

    Okrem informácií o profile jednotlivých študijných odborov, aktivitách a záujmoch školy, boli žiaci a rodičia informovaní aj o sprievodnom programe, ktorý škola pripravila v spolupráci s niektorými menovanými hosťami pre žiakov našej školy. Záujemcovia mali možnosť urobiť si testy profesijnej orientácie, zavítať do laboratórií farmaceutov a zdravotníckych laborantov, ochutnať  vianočný čaj alebo sa pozrieť na mikroskopické preparáty, zmerať si glukózu, BMI index, tlak krvi, mohli si dať urobiť masáž, pozrieť si ukážky prvej pomoci, odber venóznej krvi alebo nazrieť do odborných učební medzi masérov a diplomovaných fyzioterapeutov.

    Návštevníci DOD získali tiež informácie o projekte Erasmus+, o jeho činnosti v našej škole a nechali sa inšpirovať aktivitami žiakov, zapojených do rozvojového programu DofE.

    Ďakujeme za pomoc a spoluprácu všetkým zúčastneným. I vďaka Vám sa naša škola otvára širokej verejnosti a predstavuje čulý a aktívny život Zdravotky.

     

    Mgr. Veronika Hlavatá, výchovný poradca

     

  • Mikuláš v školskom internáte

    Tradične aj tento rok 5. decembra 2024 večer prišiel do nášho školského internátu Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelmi a čertom. Zvedavo nazrel do každej izby a ako býva dobrým zvykom, obdaroval našich žiakov sladkosťou. Ďakujeme, že na nás nezabúda a vyčaril dobrú náladu. Po večeri sa podával mikulášsky punč, ktorý nám pripravili dievčatá z krúžku Varený-pečený. 

    Mária Surmajová, vedúca ŠI

  • Taekwondo

    Dňa 03. 12. 2024 sa uskutočnila v našom školskom internáte návšteva klubu HVA-RANG TAEKWONDO. Prišli opäť po roku, aby nám ukázali nové ukážky a techniky bojového umenia. Taekwondo je pomerne nový kórejský bojový šport, bojové umenie, zameraný najmä na sebaobranu, sebaovládanie a sebadôveru. Ukážky Taekwonda HWA-RANG nám predviedli medzinárodný inštruktor Mgr. Dominik Sawicky a jeho zverenci. Žiakom sa ukážka bojového umenia veľmi páčila, pozorne sledovali podujatie.

    Mária Surmajová, vedúca ŠI

  • Mikuláš v nemocnici

    Na Slovensku patrí Mikuláš k tradičným a veľmi obľúbeným sviatkom. Pre deti aj dospelých je práve toto obdobie jedným z najkrajších v roku. Ani sme sa nenazdali a už je opäť tu.

    Žiaci z III. B triedy spolu s triednou učiteľkou Janou Štefánikovou si pripravili prekvapenie pre pacientov vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Mikuláš so svojimi pomocníkmi – anjelikmi, čertami a koledníkmi, svojou návštevou 6.12. 2024,  potešili nielen malých a veľkých pacientov, ale i zdravotníckych pracovníkov. Prešli celý areál nemocnice. Navštívili jednotlivé oddelenia, čakárne i samotné riaditeľstvo. Všetkých prekvapili drobnými, chutnými sladkosťami a ovocím. Nezabudlo sa ani na tie najmenšie detičky – novorodeniatka, ktoré obdarovali vlastnoručne vyrobenými červenými náramkami šťastia. Čarovnú predvianočnú náladu umocnili spievaním známych kolied v doprovode s hudobnými nástrojmi. Niektorí sa od dojatia aj rozplakali.

    Pre všetkých to bol krásny, nezabudnuteľný deň, plný dojmov a emócií.

    Jana Štefániková

  • Mikuláš v MŠ

    Vo štvrtok 5.12. zavítali dievčatá III. A triedy do MŠ Spartakovská 10 v prestrojení Mikuláša. Spolu s dvoma anjelmi a čertami porozdávali balíčky, v ktorých sa ukrývali sladké dobroty, no neboli zadarmo...Všetky deti už nedočkavo očakávali príchod Mikuláša, čertov a anjelov. Každé dieťa muselo najprv zarecitovať básničku alebo zaspievať pesničku. Mikuláš potešil aj tie najmenšie detičky, mnohým vyhŕkla aj slzička. Básničku museli povedať aj pani kuchárky v kuchyni, následne ich tiež čakala sladká odmena.

     

    Mgr. Fűlőpová Z., Mgr. Kočková V.

  • Základy PP pre ŠKD

    Naša Zdravotka bola oslovená, či by naše žiačky nemohli odprezentovať základy PP v ŠKD na ZŠ Vančurovej v Trnave. So súhlasom pani riaditeľky školy sa študentky IV.A triedy spolu sPaedDr. Darinou Hanákovou, MPH zúčastnili tejto aktivity. Bola rozdelená do viac termínov- 6.11., 13.11., 20.11., 4.12. Preškolení boli žiaci 1.- 4.ročníka Základky. Detičky sme oboznámili so základmi PP pri bezvedomí, zlomeninách a čo skrývame v naších lekárničkách. Povedali sme si o protišokových opatreniach a dôležitých telefónnych číslach- 155 a 112. Veríme, že si vedomosti, ktoré sme im pri našich aktivitách posunuli zapamätajú a využijú poznatky aj v ich v reálnom živote.

  • Prezentácia PP v MŠ

    Dňa 3.12.2024 sa 4 žiačky- Chantal, Alexandra, Viktória a Terezka z triedy IV.A spolu s triednou učiteľkou PaedDr. Darina Hanáková, MPH zúčastnili prezentácie PP v MŠ Špačince. Preškolili 7 skupín detičiek a aj ich pani učiteľky. Modelové situácie boli zamerané na KPR, protišokové opatrenia, zlomeniny. Veľmi sa im páčila aj ukážka našich lekárničiek a obväzová technika. Preopakovali sme si aj čísla- 155 a 112, na ktoré v prípade potreby majú zavolať. Atmosféra v škôlke bola veľmi príjemná a priateľská. Na záver našej akcie sme od detičiek dostali darčeky- anjelíčkov, ktorých sami pre nás vyrobili. Veľmi pekne ďakujeme za možnosť šírenia vedomosti PP aj takýmto malým poslucháčom.

  • Tour za pomoc 2024

    Dňa 5. decembra 2024 sa žiačky z III.B triedy zúčastnili verejnej zbierky "Tour za pomoc 2024", ktorú organizuje občianske združenie Dobro ľuďom.Finančné prostiedky získané a zozbierané na našej škole a verejnosti vytvoria prostiedky na darčeky pre tých, ktorí si ich nemôžu dovoliť alebo nemajú od koho darčeky dostať. Prispeli tak k radosti a šťastiu deti a rodín v núdzi počas sviatočného obdobia.

  • Mikuláš 2024 na SZŠ

  • 6. 12. 2024

    Aktualizovali sme modul Športové aktivity

  • Konferencia pre odborné školy Trnavského regiónu – Erasmus+ na našej Zdravotke

    Zaujímavú a novú skúsenosť nám umožnilo organizovanie konferencie zameranej na šírenie výsledkov našich projektov, ktoré sú súčasťou akreditácie pre odborné vzdelávanie na obdobie 2021-2027 v rámci programu Erasmus+.

    2.12.2024 sme mali česť privítať na našej Zdravotke riaditeľov odborných škôl, koordinátorov programu Erasmus+ a rovnako dôležitými hosťami boli predstavitelia TTSK, pozvanie prijal aj riaditeľ odboru školstva Mgr. Stanislav Pravda.

    Prezentovania sa zhostili naše učiteľky profesijných predmetov, ktoré v rámci job shadowingu realizovali napr. pozorovanie v Catánii, Mgr. Gabriela Dúbravová z PK ošetrovateľstvo. Následne sprostredkovala len nedávno získané skúsenosti s job shadowingu v Španielsku PharmDr. Katarína Ondrejkovič, PK farmácia. Mgr. Martina Tomašovičová, MPH rovnako z PK ošetrovateľstvo priblížila získavanie zručností súvisiacich s využívaním digitálnych technológií na výučbe odborných predmetov, čo nám umožnil náš projektový partner SZŠaVOŠZ České Budějovice.

    Zahraničným hosťom bola podporná organizácia z Talianska zo Sicílie EProjectConsult. Koordinátor tejto spoločnosti - Kamil Jastrzębski, sprostredkoval svoje niekoľko ročné skúsenosti v rámci organizovania rôznych aktivít pre vzdelávacie inštitúcie z Európy v rámci programu Erasmus+, napr. organizácia krátkodobých mobilít, ponuka kurzov, job shadowing pre pedagógov.

    2. blok prezentácií bol venovaný žiakom, naši žiaci už v pozícií ambasádorov, prezentovali svoje skúsenosti skoro z každého študijného odboru:

    • PS (praktická sestra) - Chiara Raczová tr. 3.A, zahraničná odborná súťaž „Mladý zdravotník“ SZŠaVOŠZ Žďár nad Sázavou, video (pripravené Mgr. Vladimírou Kočkovou a triedou 3.A)
    • MAS (masér) - Oskar Filip Krištofík tr. 4.E, OVP Lázně Bělohrad
    • FL (farmaceutický laborant) - Radka Partlová a Sofia Gažová tr. 4.C, OVP v CL Praha (spoločnosť Benu), video k národnej súťaži „Moje zručnosti, môj talent“
    • DFT (dipl. fyzioterapeut) - Paulína Križanová tr. 3.F Erasmus PRO v RÚ Kladruby, video

    Koordinátor projektov doplnil niekoľko informácií aj k odborným mobilitám pre št. odbor ZL (zdravotnícky laborant). Žiaci tohto št. odboru pravidelne absolvujú OVP v zahraničí – ČR, Nemocnice Hořovice, ale mali možnosť získať odborné zručnosti  v laboratóriach v Španielsku, Granada.

    Riaditeľka školy dr. Katarína Hrašnová, MPH slávnostne otvorila túto výnimočnú udalosť pre našu Zdravotku ale aj v závere zhrnula nevyhnutnosť takýchto stretnutí, ktoré sa stávajú jednou z možností ako šíriť výsledky našej projektovej činnosti.

    PharmDr. Katarína Ondrejkovič v závere svojej ppt. citovala významného pedagóga Jána Amosa Komenského, ktorý povedal: „Najvyššou formou vzdelávania je cestovanie“

    Aká progresívna myšlienka.

    (12/2024, JU)

  • Záložka do knihy spája školy

                     Aj tento rok sa žiaci našej školy zapojili do celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenské školy, ktorá sa pod záštitou Ministerstva školstva, vedy a výskumu koná už po 13. raz.  V dnešnej dobe, keď technológie ovládajú náš život, sa môže zdať, že tradičné knihy a čítanie ustupujú do pozadia. Avšak projekt „Záložka do knihy spája školy“ nám pripomína, aké dôležité je udržiavať lásku k literatúre a vzdelávaniu.

                Cieľom projektu je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou na vyhlásenú tému: Prečo je toto moja najobľúbenejšia kniha? Trinásty ročník akcie „Záložka do knihy spája školy“ je skvelým príkladom toho, ako môžeme prostredníctvom literatúry a kreativity spájať mladých ľudí.

    Na základe prihlášok NIVAM vytvoril 88 partnerských stredných škôl. My sme tento rok nadviazali spoluprácu so Strednou zdravotníckou školou v Dolnom Kubíne. Naša Zdravotka poslala partnerskej škole 120 záložiek a my sme na výmenu obdržali 103 záložiek najrôznejších tvarov a nápadov. Ako najobľúbenejšie knihy dominovali u oboch škôl kniha o kúzelníkovi, ktorého meno asi každý pozná – Harry Potter a kniha o večnom dieťati v nás – Malý princ. Avšak na trnavskej Zdravotke sme našli aj odkazy na knihy našej pani profesorky Silvie Jezerskej, ktorá sa venuje tvorbe najmä pre mladú generáciu. Veríme, že v rámci podporných čitateľských aktivít sa nám podarí s pani profesorkou a zároveň spisovateľkou zorganizovať besedu, veď nie každá škola má v radoch učiteľov úspešnú autorku už deviatich kníh.

    Záverečné vyhodnotenie projektu bolo zverejnené 30. novembra 2024 na webovom sídle Národného inštitútu vzdelávania a mládeže (www.nivam.sk). Do celoslovenského projektu sa prihlásilo 176 stredných škôl s celkovým počtom 11 263 žiakov. Každá zúčastnená škola získala okrem nadviazania čitateľského priateľstva aj diplom s poďakovaním.

    Vďaka takýmto projektom môžeme spoločne budovať zmysluplnú budúcnosť, v ktorej bude podporovaná nielen láska k čítaniu, ale aj spoluprácu a porozumenie medzi školami.

     

    Mgr. Radoslava Šarvaicová

  • 2. 12. 2024

    Aktualizovali sme modul Športové aktivity

  • PUNK ROCK – divadelný zážitok plný energie

    „V sedemnástich akoby sa lámal chlieb. Stojíte na prahu života. Spaľuje vás túžba žiť, ale často ju krotia. Mal som sto chutí vrátiť sa do toho veku...“ S. Stephenson

    V stredu 27. novembra  sa žiaci 2. ročníka vybrali za kultúrou na divadelné dosky Novej scény v Bratislave. V rámci programovej línie MLADÁ NOVÁ SCÉNA si pozreli predstavenie britského autora  Simona Stephensona Punk Rock, ktoré otvorilo mnohé témy ako šikana, sebapoznanie, vzťahy medzi kamarátmi, s rodičmi, ale i  momentálne veľmi silný tlak na výkon. Všetky tieto otázky sa rozvíjali na pozadí príbehu obyčajnej triedy maturantov, a to s využitím súčasných  inscenačných prostriedkov a živého, miestami až expresívneho jazyka mladých. Predstavenie žiakov zaujalo nielen autentickosťou, emociálnosťou, ale hlavne vysokým nasadením hercov ako P. Plečíka, D. Hartla či D. Kočiho.

    Pre mnohých žiakov to bolo vôbec prvé stretnutie s takýmto spôsobom spracovania vážnych tém ich života na rozhraní medzi detstvom a dospelosťou, preto po skončení predstavenia nasledovala diskusia s režisérom Svetozárom Sprušanským a psychologičkou z Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch. Citlivo vedené debata umožnila žiakom lepšie pochopiť zámer autora – nutnosť riešiť problémy mládeže, najmä šikanu a násilie, ktoré si vyžadujú vnímavosť a pomocnú ruku dospelých – pedagógov, rodičov, psychológov, odborníkov,... Tento typ predstavenia ukazuje, že divadlo nie je len miestom zábavy, ale aj platformou na vyjadrenie problémov mladej generácie, hľadajúcej svoje miesto v živote.

    Mgr. Radoslava Šarvaicová

strana:

Novinky

Kontakt

  • STREDNÁ ZDRAVOTNÍCKA ŠKOLA
    Daxnerova 6
  • +421 33 5914133 - spojovateľka
    +421 33 5914140 - fax