Trnava ponúka možnosť nahliadnuť do svojej histórie každému vnímavému oku. Obdivovať krásy mesta a spoznávať jej bohatstvo sme sa 17.10. a 23.10.2024 sa žiačkami/kmi nemeckého jazyka prvého a tretieho ročníka s vyučovacím jazykom nemeckým zúčastnili projektu "Historická Trnava". Žiačky/ci si pripravili referáty o jednotlivých historických budovách v centre mesta. Spoločne sme historické centrum Trnavy navštívili a žiačky/ci si svoje referáty odprezentovali pri konkrétnych pamiatkach. Prešli sme okolo Západoslovenského múzea a cez Kapitulskú ulicu ku kostolu Sv. Mikuláša. Následne sme sa presunuli ku kostolu Sv. Jána Krstiteľa a komplexu Univerzitných budov. Poslednú zastávku sme mali pri oboch Židovských synagógach.
Mgr. Lucia Áčová
Cieľom kampane je šíriť osvetu o rakovine prsníka, ktorá je na celom svete najčastejším zhubným nádorovým ochorením postihujúcim ženy. Aj my na zdravotke sme sa v piatok 24. 10. 2024 obliekli do ružovej farby. Žiačky III. A si pripravili letáčiky s inštrukciami k samovyšetreniu prsníkov a cez prestávku o 10:30 zorganizovali v telocvični workshop NÁCVIK SAMOVYŠETRENIA. Pod vedením profesoriek Kočkovej a Ondrejkovič sme sa tak zapojili do celosvetovej ružovej kampane.
Už tradične pred jesennými prázdninami sa v školskom internáte dňa 25. októbra 2024 uskutočnila halloweenská párty. Žiaci z environmentálneho krúžku vyzdobili školskú jedáleň pavučinami, ozdobnými tekvicami a svetielkami.
Dievčatá a chlapci mali možnosť využiť svoju kreativitu a fantáziu. Vo svojich izbách si pripravili masky všemožných strašidiel a s dobrou náladou prišli do školskej jedálne. Vedúca školského internátu otvorila halloweensku párty a diskotéku, kde nechýbala ani dobrá zábava.
Porota, pozostávajúca zo žiakov vyššieho odborného štúdia, vybrala 10 najoriginálnejšich masiek, ktoré boli odmenené vecnými cenami.
Mária Surmajová
2 žiačky z triedy IV. A - Soňa Húšťavová a Nina Kintlerová s triednou profesorkou PaedDr. Darinou Hanákovou, MPH sa zúčastnili odovzdávania cien a certifikátov v rámci akcie - Angažovaná škola. Do tohto projektu bolo zapojených 45 prác a odborná komisia z nich vybrala 28 do finále. Oceňovanie sa uskutočnila v aule SZU v Banskej Bystrici. Medzi nimi bola zaradená aj naša dobrovoľnícka činnosť - Dorotka a jej priatelia, ktorá má na našej škole dlhoročnú tradíciu. Predchodcom bol Projekt Evička nám ochorela.
Ocenenie je určené školám, ktoré implementujú projekty zamerané na službu komunite v spojení so vzdelávacími cieľmi, podporujú aktívne občianstvo mládeže a ich účasť na demokratickom živote spoločnosti. Vytvárajú priestor na to, aby si žiaci mohli prostredníctvom reálnej dobrovoľníckej skúsenosti rozvíjať vedomosti, zručnosti a postoje, ktoré im umožnia aktívne sa zapojiť do dobrovoľníctva počas celého ich života.
Žiačky boli hrdé na ich ocenenie a veria, že táto činnosť bude aj naďalej pokračovať a rozvíjať sa na našej Zdravotke.
Jobshadowing
Štyria naši učitelia (Mgr. Desat, Mgr. Juranová, Mgr. Sárková, PharmDr. Ondrejkovič) navštívili v dňoch 21.10. až 25.10.2024 partnerskú školu Isla de la Deva v Astúrii na severe Španielska. V rámci jobshadowingu učitelia sledovali vyučovacie metódy, zariadenia a nemocnice, v ktorých študenti vykonávajú odbornú prax. Oboznámili sa s laboratórnym vybavením i efektívnymi novými spôsobmi práce. Pracovná cesta potvrdila silné spojenie dvoch odborných zdravotníckych škôl v programe Erasmus+ a intenzívnu spoluprácu pre odborné mobility študentov.
Pri príležitosti Mesiaca úcty k starším zorganizovalo mesto Trnava podujatie Dni seniorov 2024, na ktorom sa aktívne a s nadšením zúčastnili aj naši študenti. Počas 16.-17.10.2024 študenti z odborov praktická sestra, farmaceutický laborant a masér pripravili množstvo aktivít venovaných staršej generácii, ktoré boli zamerané na zdravie a celkovú pohodu.
Naši študenti predviedli ukážky prvej pomoci, kde seniori mali možnosť naučiť sa základné postupy pri zachraňovaní života. Zároveň poskytovali meranie krvného tlaku, saturácie krvi kyslíkom a výpočet BMI, čím pomohli prítomným sledovať svoje zdravotné ukazovatele.
Obľúbenou aktivitou bola aj ochutnávka bylinných čajov, ktoré majú pozitívny vplyv na vitalitu a celkový zdravotný stav. Súčasťou podujatia boli aj ukážky herbárov, ktoré vytvorili naši žiaci v rámci štúdia, a seniori mali možnosť oboznámiť sa s liečivými rastlinami a ich využitím.
Seniori mali možnosť vychutnať si krátke masáže zamerané na krk, ramená a chrbát, čo im prinieslo úľavu od každodenného stresu a bolesti. Táto starostlivosť od našich študentov bola veľmi ocenená a mnohí seniori vyjadrili vďaku za túto príjemnú a upokojujúcu skúsenosť. Masáže poskytli nielen fyzickú úľavu, ale aj pocit vzájomnej blízkosti a starostlivosti.
Celé podujatie prebehlo v príjemnej atmosfére, kde sa stretli generácie a vzájomne sa obohatili o nové skúsenosti a vedomosti.
Mgr. Lenka Jankovýchová
Dňa 15. 10. 2024 sa konal v kine Hviezda na Paulínskej ulici v Trnave Erasmus days. Podujatia sme sa zúčastnili i my, žiaci školského internátu v sprievode pani vychovávateľky Vyskočovej. Na organizácii akcie sa spojili viaceré neziskové organizácie a inštitúcie. Účastníci odprezentovali svoje zážitky, skúsenosti a fotografie. Počas celého podujatia boli vo vstupnej hale informačné stánky organizácií. Prítomnosť na Erasmus days bola pre nás podnetná, získali sme užitočné informácie a poznatky.
výber žiakov ŠI
Dňa 15. októbra 2024 sa prvýkrát v tomto školskom roku otvorili brány Strednej zdravotníckej školy v Trnave pre záujemcov o štúdium v študijnom odbore praktická sestra, masér, farmaceutický a zdravotnícky laborant. Na oficiálnom otvorení DOD privítala riaditeľka školy PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH v sprievode svojich zástupcov, rodičov, žiakov ZŠ a hostí – zástupcov firmy Dr. Max Mgr. Silviu Klačanskú a PharmDr. Eriku Mrníkovú, za nemocnicu Bory Zuzanu Kačúr, riaditeľku Odboru zdravotníctva TTSK PhDr. Luciu Šmidovičovú, PhD., MPH, zástupcu Oddelenia správy výkonu škôl a školských zariadení Mgr. Zsolta Barcziho, pracovníčky Fakultnej nemocnice v Trnave Mgr. Janu Hirnerovú a Mgr. Danielu Schildovú, PhD. Medzi pozvanými hosťami bola i bývalá pedagogička Strednej zdravotníckej školy v Trnave Mgr. Kristína Malobická. Okrem informácií o profile jednotlivých študijných odborov, aktivitách a záujmoch školy, boli žiaci a rodičia informovaní aj o sprievodnom programe, ktorý škola pripravila v spolupráci s menovanými hosťami pre návštevníkov i žiakov našej školy. Záujemcovia si mohli urobiť testy profesijnej orientácie, zavítať do laboratórií farmaceutov a zdravotníckych laborantov, ochutnať čaj alebo sa pozrieť na mikroskopické preparáty, zmerať si glukózu, BMI index, tlak krv. Mali možnosť dať si urobiť masáž, pozrieť si ukážky prvej pomoci a odber venóznej krvi informovať sa o projekte Erasmus+ a jeho činnosti v našej škole. Zároveň si mohli zahrať anglické bylinkové pexeso, otestovať si svoje vedomosti v kvíze o EÚ v rámci Erasmus days, prejsť sa školským internátom, nechať sa inšpirovať aktivitami žiakov, zapojených do rozvojového programu DofE alebo si zacvičiť s diplomovanými fyzioterapeutmi.
Ďakujeme za pomoc a spoluprácu všetkým zúčastneným. I vďaka Vám sa naša škola otvorila verejnosti a predstavila čulý, aktívny, pracovný elán, ktorý u nás panuje.
Tešíme sa na Vás a vidíme sa na DOD č. 2 v decembri.
Mgr. Veronika Hlavatá, výchovný poradca
Dňa 14. októbra 2024 sme sa ako študenti odboru diplomovaný fyzioterapeut zúčastnili exkurzie v Modranke, kde sme mali jedinečnú možnosť zoznámiť sa s hippoterapiou, špecifickou formou rehabilitácie, ktorá využíva pohyb koňa. Táto metóda je známa svojím pozitívnym vplyvom na fyzický aj psychický stav pacientov, pričom pomáha zlepšiť motorické funkcie, koordináciu a rovnováhu. Hippoterapia je často využívaná pri liečbe pacientov s neurologickými ochoreniami, problémami pohybového aparátu alebo pri rehabilitácii po úrazoch.Počas exkurzie sme mali možnosť získať teoretické informácie o princípoch hippoterapie, starostlivosti o koňa a následne sme sledovali praktické ukážky, ktoré nám priblížili, ako presne táto metóda funguje. Pre mnohých z nás bolo najzaujímavejšie pozorovať, ako pohyb koňa napomáha zlepšeniu svalového napätia a celkového držania tela u pacientov, čo sme následne prepojili s teóriou, ktorú študujeme počas nášho odboru.Exkurzia nám priniesla nielen nové vedomosti, ale aj cenné skúsenosti, ktoré budeme môcť využiť vo svojej budúcej praxi. Videli sme, aký význam môže mať pre pacienta práca s koňmi a ako efektívne môže byť zaradenie hippoterapie do fyzioterapeutických programov. Tento deň bol pre nás inšpiratívny a poučný, a veríme, že podobné aktivity nám pomôžu rozšíriť náš odborný obzor.
Karolína Jarábková, III. F
6 študentiek z triedy 4.A a 7 študentov z triedy 3.F našej Zdravotky sa dnes zúčastnilo na akcii Týždeň zdravia- edukačného cvičenia na ZŠ v Rakoviciach. Pripravili sme pre žiakov jednotlivé stanovištia. Každé z nich bolo niečím iné a zaujímavé, ale všetky boli veľmi dôležité. 🚨
👉🏻Na 1. stanovišti sme mali ukážku KPR u novorodenca a dospelého.
👉🏻Na 2. stanovišti sme ukázali PP pri otvorenej a zatvorenej zlomenine.
👉🏻Na 3. stanovišti boli ukážky PP pri popáleninách.
👉🏻Na 4. stanovišti sme mali ukážku PP pri krvácaní. 🩸
👉🏻 Na 5. stanovišti sa prezentovala dentálna hygiena- starostlivosti o zuby - zdravé zúbky. 🦷🪥
👉🏻 Na 6. stanovišti bolo trošku pohybu s fyzioterapeutmi - zdravé nôžky. 🦵🏻🦶🏻
Študenti pristupovali veľmi zodpovedne k tejto aktivite, keďže všetci vieme aké je dôležité vedieť pomôcť inému v takýchto situáciách. Aj cvičenie a starostlivosť o chrbticu a nohy je tiež veľmi dôležité. Prevencia v tomto prípade je na 1. mieste.
Ďakujeme za túto príležitosť zúčastniť sa takejto akcie pre nás študentov.
Súčasťou tímu boli veľmi dôležité pani profesorky PaedDr. Darina Hanáková a PhDr. Marianna Teringová. 👏🏻
Program Erasmus+ mi poskytol jedinečnú príležitosť, realizovať trojmesačnú odbornú stáž v Rehabilitačnom ústave Kladruby. Bolo to pre mňa niečo úplne nové a nesmierne zaujímavé. Rýchlo som sa zoznámila s inými stážistami, ktorí prišli z rôznych kútov Českej republiky. Spoločne sme vytvorili skvelý tím, ktorý sa navzájom podporoval.
Najdôležitejšou súčasťou mojej stáže bola odborná práca - fyzioterapia s pacientami. Pod vedením skúsených terapeutov som sa zapojila do rôznych rehabilitačných cvičení a terapií. Každý deň bol iný a prinášal nové výzvy.
Často som pracovala s robotikou ako: Imoove, Reoambulator, Magstim a Balance tutor. Skúsila som si prácu s rôznymi skupinami pacientov, od ľahko až po vážnejšie znevýhodnených. Taktiež som sa stretla aj s pacientami po amputácii. Naučila som sa správne vyberať zdravotné pomôcky či ako správne naučiť pacienta po amputácii chodiť. S každým úspechom, aj tým najmenším, som cítila obrovskú radosť a hrdosť.
Po odbornej praxi bolo zvykom nesedieť, ale práve naopak objavovať zaujímavé miesta. Zážitky ako splav rieky, lezenie po skalách, objavovanie parkov, nočné prechádzky či návšteva hlavného mesta nemohli chýbať. Odborná stáž v RÚ Kladruby bola nesmierne hodnotná skúsenosť, ktorá mi otvorila oči a ukázala mi, aké dôležité je pomáhať druhým.
Som vďačná za všetky nové priateľstvá a za to, že som mohla prispieť k zotaveniu pacientov. Verím, že získané skúsenosti mi pomôžu v mojej budúcej kariére v oblasti fyzioterapie.
(Križanová, III. F, 9/2024)
Dňa 03.10.2024 sa vybraní žiaci Strednej zdravotníckej školy zúčastnili exkurzie do Viedne, hlavného mesta Rakúska. Po príchode do Viedne sme si prezreli historické centrum mesta. Cez palácový komplex Hofburg - bývalé sídlo rakúskych cisárov sme prešli na ulicu Graben, ktorej dominantou je Morový stĺp ako spomienka na morovú epidémiu z roku 1679. Pokračovali sme na námestie Sv. Štefana. Žiaci mali možnosť prezrieť si Dóm Sv. Štefana a okolité historické budovy, ako napr.: dom, v ktorom, počas svojho pôsobenia vo Viedni žil W. A. Mozart. Po prehliadke historického centra sme sa presunuli na Námestie Márie Terézie, kde sme navštívili Prírodovedné múzeum. Žiaci mali možnosť vidieť rôzne exponáty pravekých fosílií, modely dinosaurov a pravekých zvierat, zbierky vzácnych kameňov a drahokamov, mušlí, morských živočíchov, hmyzu a cicavcov. Pomocou interaktívnych panelov si mohli doplniť vedomosti o jednotlivých obdobiach.Tento zážitok obohatil našich žiakov o nové poznatky a posilnil ich záujem o históriu a prírodu.
Mgr. L. Áčová
Prvý októbrový deň v školskom roku 2024/2025 zostane pre našich Dofákov výnimočným dňom. Počas minulého školského roka aktívne pracovali, rozvíjali svoje schopnosti, zlepšovali sa vo vybraných činnostiach a v daný deň nastala vytúžená chvíľa, keď boli za svoju prácu odmenení.
Na slávnostnej ceremónii v aule Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa stretlo takmer 400 mladých ľudí z Trnavského a Banskobystrického kraja, ktorí ukončili bronzovú a striebornú úroveň programu. Mali sme silné zastúpenie, 22 žiakov našej školy získalo bronzový odznak a certifikát, 9 žiakov si priamo z rúk riaditeľa Národnej kancelárie DofE Slovensko Mgr. Miloša Ondrášika a predsedu Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Jozefa Viskupiča prevzalo strieborný odznak a certifikát programu DofE. Vo videu sa všetkým zúčastneným prihovoril a zablahoželal im britský princ Edward, ktorý je predsedom Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu.
Ocenenými boli mladí ľudia, žiaci našej školy, ktorí si popri náročných školských povinnostiach našli čas na rozvoj svojho talentu, zlepšenie fyzickej kondície i pomoc ľuďom vo svojom okolí. Srdečne im blahoželáme.
Veríme, že ocenenie bude pre nich motiváciou ďalej na sebe pracovať pri dosahovaní cieľov na vyššej úrovni. Za všetky vedúce programu DofE na našej škole im prajeme veľa energie a chuti do práce.
Mgr. Alena Krištofovičová, PhDr. Jana Štefániková
Dňa 26.9.2024 sme sa zúčastnili jazykového festivalu Európsky deň jazykov v meste Trnava na Trojičnom námestí a Hlavnej ulici. Cieľom tohto podujatia bolo motivovať žiakov a študentov k učeniu sa cudzích jazykov a spoznávaniu iných kultúr.
Po jednotlivých stanoviskách sme sa formou hier, úloh a aktivít zoznamovali s rôznymi jazykmi, ktorými okrem slovenského boli aj britská a americká angličtina, nemčina, španielčina, francúzština, írčina, ukrajinčina, japončina, latinský a starogrécky jazyk, slovenská posunková reč a programovací jazyk.
Táto akcia obsahovala 18 stanovísk s prekladateľskými orieškami, aktivitami, ktoré nám pomáhali s overovaním našich vedomostí a znalosťami o rôznych jazykoch. Zábavnou formou sme sa taktiež dozvedeli históriu jazykov, významy slov a ich pôvod. Za vyriešené úlohy v každom stanovisku sme dostali pečiatku na papier, ktorý nám bol pridelený na začiatku akcie. Každý plnil úlohy sám za seba.
Po získaní minimálne 5 pečiatok sme si mohli vybrať odmenu za vyriešené úlohy, hlavolamy alebo aktivity. Tieto výhry boli v podobe malých vecných cien, či sladkých odmien.
Michaela Šinská, I.G
Nosiť si do školy pomôcky je nevyhnutné. Priniesť si ich však v školskej taške nie je povinné. No backpack day predstavuje originálny spôsob, ako si priniesť učebnice, zošity a desiatu. Na chodbách zdravotky sme videli dňa 25. 9. 2024 rôzne alternatívy, napríklad pomôcky vo vedre, v košíku, v kufri alebo v nákupnom vozíku. Stretli sme žiakov so stanom, nočným stolíkom alebo kufríkom na náradie. I stojan na sušenie bielizne bol kreatívne použitý na odkladanie a prenos učebníc.
Školský parlament, v zastúpení žiakov všetkých odborov, vybral najkreatívnejších a ocenil ich poukážkami do bufetu. Zábavnou formou sme si chceli pripomenúť, že každý žiak na našej planéte nemá prístup k vzdelaniu. V rôznych kútoch sveta nie je samozrejmosťou vlastniť školskú tašku a v nej mať každé ráno pripravené učebnice a zošity. Niektoré deti musia denne hodiny kráčať pešo do školy a svoje skromné učebné pomôcky si nesú so sebou „iba tak”.
Oceňujeme krativitu a nápady našich spolužiakov. :)
žiaci Školského parlamentu
Aktualizovali sme modul Športové aktivity
Začíname 4. ročník fungovania DofE programu v našom miestnom centre DofE. Začali sme ako vždy, premysleným náborom nových Dofákov.
DofE deň č. 1 (18.9.2024) bol výnimočný. Ambasádori programu DofE, začínajúci, ale aj vyškolení Dofáci prezentovali v triedach 1. ročníkov svoje skúsenosti s programom. Nezabudli našim žiakom a veríme, že aj budúcim Dofákom sprostredkovať svoje osobné skúsenosti s ORB aplikáciou, expedíciou a hlavne sebarozvojom.
Je to predsa úspech posunúť sa z bronzovej úrovne do striebornej a už sa pomaly, ale isto sústrediť na zlatú úroveň.
Veľká vďaka patrí vedúcim DofE PhDr. Janke Štefánikovej a Mgr. Petre Bučkovej, ktoré mali tento deň pod "kontrolou", boli nápomocné v prípade potreby ambasádorom:
- Sebastián, Nina (III. G),
- Alexandra, Kristína (IV. B),
- Kamila a Peťo (III. B).
Zaujímavým spestrením, prepojením v tento deň bolo, že sa realizovali dve akcie školy v jednom – DVE v JEDNOM.
Je to dôkaz, že naši žiaci sú aktívni a pri dobrej organizácií sa dá skĺbiť aj výchovno vzdelávací proces spolu s neformálnym vzdelávaním.
Sme modernou školou 21. storočia.
Tešíme sa na nové dobrodružstvo v programe DofE.
(Kamila III. B, dr. Juhásová – koordinátor DofE centra, 9/2024)
Tento rok sme si vybrali na exkurziu do Poľska september, pretože v októbri nám vždy prší a je zima. Avšak 12. a 13. september 2024 asi prepísal štatistiky. Už pred odchodom sme tušili, aké počasie nás čaká, a tak sme vyplienili sekciu pršiplášťov v Decathlone, škoda, že s nimi nemáme reklamnú zmluvu. A veru sme ich poctivo v Osvienčime i Krakove využili.
Prvý deň v koncentračnom tábore v Osvienčime a Brezinke nám tvrdo pripomenul, aký krutý a bezcitný môže človek byť. Hrozné výjavy v oboch častiach vyhladzovacieho tábora, umocnené surovým počasím, boli pre nás mementom, aby ľudstvo nikdy nič podobné nedopustilo. Druhý deň exkurzie sme navštívili nádherné priestory soľnej jaskyne vo Vieličke, zapísanej na zozname Unesco, a za daždivého impresionistického počasia sme absolvovali komentovanú prehliadku hradu Vavel a mesta Krakov. Napriek nepriazni počasia a únave sme mali z exkurzie dobrý pocit, videli sme, čo krásne, ale i hrozné človek dokáže.
Mgr. Radoslava Šarvaicová
Volám sa Alexandra Ostrá, som žiačkou IV. A triedy, šk. rok 2024/2025.
V roku 2022 som úspešne ukončila bronzovú úroveň DofE, zároveň som absolvovala tréning, ktorý mi umožnil stať sa vyškolenou ambasádorkou Miestneho centra pri našej Zdravotke. Rozhodla som sa pokračovať v DofE aj na zlatej úrovni. Moje niekoľkoročné aktivity v programe DofE mi umožnili uchádzať sa o miesto v campe, do ktorého som bola vybraná študentskou organizáciou UPeCe Trnava. Táto organizácia je aktívna aj v programe Erasmus+. Projekt, ktorý vymysleli, má medzinárodný charakter – participujú v ňom tri krajiny: Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko. Po úspešnom výbere som strávila celý týždeň na chorvátskom ostrove Prvic. Komunikačným jazykom bola angličtina.
Prežila som týždeň plný kreatívnych vzdelávacích aktivít, môj sebarozvoj napredoval. Nadviazala som veľa nových kamarátstiev, spoznala nových rovesníkov, zároveň som si mohla uvedomiť kultúrne rozdiely a precvičila som si aj anglický jazyk.
Neváhaj a pridaj sa do DoffE. Už teraz ti držím palce a želám veľa vytrvalosti.
Alexandra Ostrá (9/2024)
ambasádorka DofE