Aktualizovali sme modul ÚSPECHY A OCENENIA
Stredná zdravotnícka škola patrí medzi „Školy priateľské deťom“ a preto sme aj tento rok v spolupráci s nadáciou UNICEF realizovali interaktívnu vzdelávaciu aktivitu pre triedy III.A, III.C, III.G a III.E. Žiaci sa dňa 25. 2. 2024 dozvedeli veľa informácií a zaujímavostí o činnosti nadácie UNICEF, o jej poslaní, sekciách a dobrovoľníckych aktivitách. Mali možnosť pozrieť si videá o rôznych prírodných katastrofách. Pútavá a prínosná prednáška bola ukončená menším kvízom, zameraným na prehľad o dianí vo svete.
Súčasťou tejto spolupráce bude aj verejná zbierka Modrý gombík, ktorej sa zúčastní trieda III.A dňa 14 .5. 2024 a výnos ktorej bude určený na zabezpečenie výživy a ochrany zdravia detí v krajinách humanitárnych intervencií UNICEF.
Húšťavová Soňa, III.A a Chrvalová Katarína, III.C
Mgr. Zuzana Fűlőpová
Môže mať rap niečo spoločné s klasickou poéziou? Áno. A prekvapivo veľmi veľa.
27. februára sa o tom presvedčili žiaci 2. ročníka na predstavení s Lukášom Latinákom. Obľúbený slovenský herec, člen divadla Astorka Korzo ́90, Lukáš Latinák počas 90 minút priblížil žiakom čarovný svet poézie, ktorý im možno v dnešnej digitálnej a modernej dobe nie je až taký blízky. Vystúpenie jedného herca prinieslo okrem krásneho prednesu „povinnej poézie“ veľa podnetných momentov k zamysleniu. Pán Latinák ľahkým historickým prierezom priblížil žiakom nielen cestu k našej národnosti, ale aj náročný proces vedúci k súčasnej podobe spisovnej slovenčiny. Recitácie diel Slávy dcéra, Žltá ľalia či básní od J. Hollého a J. Smreka sa prepájali s rôznymi ponaučeniami do života a alúziami na dnešnú dobu. Osobité spracovanie poézie, obohatené svojským humorom, bolo príjemným spestrením klasického vyučovania slovenčiny i dejepisu a zároveň malým krôčikom k budovaniu čitateľskej gramotnosti našej mládeže.
Mgr. Radka Šarvaicová
21.02.2024 navštívili priestory Strednej zdravotníckej školy v Trnave členovia OS SR – čat. S. Kovalovská, štnrtm. J. Smutný, des. A. Vanyšev a p. Kopálová, žiakov 3. a 4. ročníka oboznámili so svojou náročnou a zaujímavou prácou – prácou zdravotníka vo vojenskej službe. Opísali žiakom postup, ako sa na Akadémiu ozbrojených síl generála M. R. Štefánika dostať a zároveň, na ktorých univerzitách majú možnosť študovať (Univerzita Karlova – Fakulta vojenského zdravotníctva, Univerzita obrany Brno a iné.). Prostredníctvom kazuistík skúseného zdravotníka získali naši štvrtáci a tretiaci predstavu o skutočnom geopolitickom dianí vo svete, napríklad o situácii v Afganistane, poľných nemocniciach a podobne. Na záver neopomenuli uviesť zaujímavé benefity i platové podmienky pre profesionálnych vojakov.
Ďakujeme Vám za zaujímavé a inšpiratívne informácie. 😊
Žiaci III. A SZŠ Trnava
Aj tento školský rok mali žiaci SZŠ Trnava možnosť zapojiť sa do finančno-vedomostnej súťaže pre stredné školy FINANČNÁ OLYMPIÁDA. (Zdroj: https://financnaolympiada.sk/#homepage)
Prečo bolo výhodné sa zapojiť?
1. Žiaci sa mohli otestovať a navzájom si porovnať svoje finančné vedomosti.
2. Žiaci mohli získať atraktívne výhry pre seba aj pre školu.
3. A hlavne mohli žiaci ďalej svoje finančné vedomosti budovať, nakoľko prvé kolo bolo online, dalo sa otvoriť viackrát a každý si takto mohol svoje vedomosti doplniť, aby bol čo najlepšie pripravený pre svet peňazí, ktorý nás obklopuje. Pretože byť finančne gramotný je dôležité pre každého z nás, každý z nás by sa mal čo najlepšie vedieť orientovať vo svete peňazí, a ak máme málo informácií z tejto oblasti, malo by byť v našom záujme získavať tieto informácie aj samostatne.
Do online kola, ktoré trvalo do 2.2.2024, sa dobrovoľne zapojilo 11 žiakov našej školy, z toho 10 žiakov denného štúdia a dokonca 1 externý študent. Všetkým veľmi ďakujeme za snahu pracovať na sebe a aj reprezentovať svoju školu.
Mgr. Eva Filipová
Valentínskym karnevalom sme si spríjemnili deň 14. 2. 2024. Naša zdravotka bol krásne vyzdobená, hýrila farbami, všade samé srdiečka. Žiaci mohli prísť v tento deň do školy v maskách a počas prestávok sa zabaviť, zaspievať si a zatancovať. O to, aby mal tento deň sladkú príchuť, sa postarala Žiacka školská rada. Vyzdobila priestory školy, zabezpečila hudbu a pripravila aj občerstvenie. Kúpou valentínskych koláčikov za dobrovoľný príspevok sme podporili zbierku pre malého Viktorka. Vyzbierané peniažky v hodnote 265 eur sme venovali Viktorkovi a všetkým ďakujeme.
PharmDr. Katarína Ondrejkovič
21. februára 2024 sa v školskom internáte uskutočnila beseda pre žiakov 1. ročníka v rámci rodinnej výchovy s PhDr. Jankou Štefánikovou.
Témou besedy bola výchova k manželstvu, rodičovstvu a etike intímnych vzťahov. Mladistvý vek sa často charakterizuje ako obdobie „zamilovanosti“, obdobie prvých lások, ktoré významne ovplyvňujú formovanie osobnosti mladého človeka.
Otvorená komunikácia umožnila žiakom pochopiť pozitívne hodnoty priateľstva, lásky, manželstva, rodiny a zaujať správny postoj k otázkam súvisiacim so sexualitou.
Mária Sumajová
vedúca vychovávateľka ŠI
Dňa 20. februára 2024 sa na našej škole konalo školské kolo SOČ. Žiaci si tento rok vybrali na vypracovanie prác tieto odbory: Problematika voľného času, Biológia, Životné prostredie, geografia, geológia, Zdravotníctvo a farmakológia, História, filozofia a právne vedy, Pedagogika, psychológia, sociológia. Zúčastnilo sa ho 10 študentov z tried – II.C, II.E, III.C, IV.C, IV G. Predsedom odbornej hodnotiacej komisie bola pani riaditeľka PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH. Ďalšími členmi komisie boli Mgr. Radoslava Šarvaicová, Mgr. Monika Sárková a Mgr. Alena Krištofovičová. Koordinátorkou SOČ bola PaedDr. Darina Hanáková, MPH. Konzultantmi odborných prác boli Mgr. Mária Nagyová, PharmDr. Katarína Ondrejkovič, PhDr. Lucia Richnáková, PhD. a PaedDr. Patrícia Petrová. Porota si pozorne vypočula obhajoby študentských prác a určila nasledovné poradie:
Odbor 04 Biológia
1. m. Hana Glindová II.C – Odkiaľ pochádza citrusová vôňa
Odbor 05 Životné prostredie, geografia, geológia
1. m. Ema Kondllová III.C – Ekologický prístup ženy
Odbor 06 Zdravotníctvo a farmakológia
1. m. Nina Madunická, Sofia Nikodemová III.C– Intolerancia a alergia na mliečne potraviny
2. m. Pavol Podhradský IV.G – Vplyv otužovania na ľudský organizmus
3. m. Anna Slobodová III.C – Využitie adaptogénov pri liečbe stresu
Odbor 13 História, filozofia, právne vedy
1. m. Emanuel Granec II.E – Prenasledovanie Rudolfa Granca v období komunistickej neslobody
Okrem ocenených študentov sa zapojil do súťaže aj Karolína Mareništiaková IV.G – Dopad tabakových výrobkov na ľudský organizmus, Lenka Kotianová IV.G – Vplyv fyzickej záťaže na vybrané biochemické parametre, Vanda Podracká III.C – Umelá krása 21. storočia verzus prirodzený krása.
Všetkým súťažiacim veľmi pekne ďakujeme za ich účasť a blahoželáme k ich úspechom. Postupujúcim študentom držíme päste v krajskej prehliadke SOČ, ktorá sa bude konať 22. marca 2024 na SOU obchodu a služieb v Galante.
PaedDr. Darina Hanáková, MPH
Dňa 15.02.2024 sa žiačka lV. A triedy Sofia Maglocki zúčastnila Krajského kola olympiády v nemeckom jazyku, kde sa umiestnila na 3. mieste.Tešíme sa z jej úspechu a srdečne blahoželáme.
Napísanie efektívneho životopisu a motivačného listu je kľúčovým krokom pri hľadaní práce. Na prvom dojme záleží a tieto dokumenty môžu rozhodnúť o tom, či budete vybraní na pohovor.
Chceme, aby naši žiaci boli pripravení na život, a preto sa snažíme na vyučovacích hodinách pracovať efektívne a spájať teóriu s praxou. Momentálne sa vyučovacie hodiny slovenského jazyka realizujú v odbornej učebni informatiky, v ktorej žiaci 1. ročníka odboru masér pracujú, prostredníctvom vytvorených šablón, na svojich životopisoch, motivačných listoch i žiadostiach o prijatie do zamestnania.
Pomaly, ale isto, si zamestnávatelia začínajú uvedomovať, že vysokoškolský diplom a prestížne stáže nemusia vždy nutne znamenať, že našli správneho kandidáta. Namiesto toho sa čoraz viac zameriavajú na schopnosti a osobnosť uchádzača.
Našich žiakov učíme byť vždy pripravení, aby mohli byť úspešní v profesionálnom živote.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
V novembri – mesiaci fotografie bol výzvou na účasť odštartovaný 23. ročník súťaže Zelený objektív. Témou súťaže bol LES. Fotografie z lesného prostredia mali zachytiť vzťah človeka k lesu. Mohli tiež zobrazovať ľudí v lese, ich aktivity, prácu, oddych, a to ako v kladnom, tak aj v zápornom zmysle. Objektom záujmu súťažiacich mohol byť aj samotný les ako prírodná entita – buď ako celok, alebo v podobe zobrazenia jeho jednotlivých súčastí: živočíchov, drevín, rastlín, húb, lišajníkov a ostatných živých či neživých zložiek lesného ekosystému. Slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien sa uskutoční pri príležitosti prezentačnej výstavy v roku 2024 v priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene.
Do súťaže boli zaslané fotografie žiačok Viktórie Španárovej (IV. C) a Tamary Turazovej (I. C). Dievčatám ďakujeme za zapojenie sa do súťaže a držíme im palce!
Mgr. Andrea Bajerová
7.2.2024 sa žiaci II. A zúčastnili workshopu s názvom Rozhodnutie, ktorý pripravila organizácia Post Bellum. Témou workshopu je nútená migrácia, antisemitizmus a xenofóbia. Program ukazuje princípy fungovania zastupiteľskej demokracie, vzostup antisemitizmu, xenofóbie a neznášanlivosti v bývalom Československu. Žiaci sa oboznámili s témou migrácie z pohľadu jednotlivca, ktorý bol prinútený urobiť životné rozhodnutie opustiť alebo neopustiť domov.
Workshop prispel k pochopeniu historických súvislostí a reálií, žiaci sa oboznámili s ľudskoprávnou problematikou. Súčasne pôsobí ako prevencia šikanovania a sociálno-patologických javov – xenofóbnych a rasistických postojov. Workshop pomocou zážitkového vyučovania, simulácie a hrania rolí prispel aj k rozvoju komunikačných a argumentačných zručností žiakov a ich kritického myslenia.
Mgr. Beáta Levčíková
V dňoch 1. a 2.2. 2024 sa uskutočnilo na SZŠ v Trnave školské kolo chemickej olympiády.
V pre nás novej kategórii EF, určenej hlavne študentom odborných škôl s chemickým zameraním, sa s úlohami pasoval náš zanietený študent chémie Matej Pekarovič z II.C triedy.
V prvý deň riešil teoretické úlohy z oblasti fyzikálnej chémie, biochémie a technológie. Na druhý deň si otestoval svoje vedomosti v praktických úlohách. Stal sa úspešným riešiteľom školského kola, k čomu mu blahoželáme a veríme v postup do kola celoslovenského.
Mgr. Monika Sárková
Inštitút ľudských práv – Human Rights Institute zorganizoval celoslovenskú študentskú súťaž, ktorá je súčasťou medzinárodného projektu IPEH (Informal Participatory Education on Holocaust). Zámerom súťaže bolo zapojiť mladých ľudí do pripomínania si pamiatky obetí holokaustu a vzdelávať ich inkluzívnym spôsobom o smutnej etape našej histórie.
Do súťaže sa zapojila aj naša talentovaná žiačka Karolína Šeborová z II. B triedy, ktorá namaľovala obraz pod názvom Dievčenské roky v tieni plynovej komory. Prostredníctvom svojho umeleckého cítenia Karolína vytvorila nevšedné výtvarné dielo znázorňujúce sestry, dievčatá, z prvého slovenského transportu do Osvienčimu. Osud sa kruto zahral s ich životom, pretože staršia Lea v koncentračnom tábore zomrela a mladšia Edita prežila. Karolínina maľba predstavuje súčasť mozaiky ľudských osudov našich dejín.
Prosím, podporte Karolíninu maľbu na sociálnych sieťach lajkami a zdieľaním.
Ďakujeme za spoluprácu.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.
Dňa 24.11.2023 sa na našej škole konalo školské kolo olympiády v nemeckom jazyku. Prvé miesto vyhrala Sofia Maglocki zo IV. A. Postúpila do okresného kola. Okresné kolo sa konalo 18.01.2024, kde Sofia Maglocki vo svojej kategórii vyhrala. Blahoželáme!
Mgr. Lucia Áčová
Darovanie krvi - Dar, ktorý môže zachrániť život.
Prednedávnom sme mali výnimočnú príležitosť navštíviť darcovské centrum a krvnú banku nemocnice Galanta. Táto exkurzia nás oboznámila s dôležitosťou darovania krvi a vytvorila v nás hlboké povedomie o tom, ako jednoduchý akt môže mať obrovský význam pre životy druhých.
Darcovské centrum je miesto, kde sa zhromažďuje a spracováva darovaná krv. Prechádza určitými procesmi, aby sa ako výsledný produkt, mohla ďalej použiť na terapiu pacientov, ktorí ju potrebujú. Hneď po príchode sme boli prijatí odborným personálom, ktorí nás viedol celým procesom darovania až po spracovanie, či uchovávanie krvi.
Mali sme možnosť vidieť celý postup - od registrácie a vyplnenia potrebných formulárov, kontrola a vyšetrenie u príslušnéj lekárky, až po samotný proces odoberania krvi. Boli sme ohromení tým, ako darcovia krvi a lekári pracujú ruka v ruke, aby zabezpečili bezpečné a úspešné darovanie. Ich profesionalita a záväzok boli nespochybniteľné.
Dozvedeli sme sa veľa nových informácii o procese spracovania krvi, oddeľovania konkrétnych krvných elementov potrebných pre pacienta, až po ich transport a následné podanie pacientovi či uchovávanie krvi po určitú časovú dobu.
Členovia laboratória nám venovali svoj čas a odpovedali na všetky naše otázky.
Sme veľmi vďační za príležitosť vidieť, ako darovanie ako také prebieha, čo všetko mu predchádza a akým dôležitým faktorom je pre záchranu ľudského života.
13.12.2023 Lenka Kotianová, IV.G
Vďaka súťažnému videu, ktoré pripravili žiaci z II. F odboru DFT a lajkom našich sledovateľov, sme mali možnosť 7.12. 2023 zúčastniť sa krásneho podujatia organizovaného NA SAAIC, na ktorom sme si prevzali ocenenie z rúk výkonného riaditeľa agentúry SAAIC.
Slávnostné ocenenie prebiehalo v troch iniciatívach Európskej komisie:
- Európska cena za inovatívne vzdelávanie - EITA
- Európska značka pre jazyky
- Národná súťaž moje zručnosti, môj talent prebiehal v Primaciálnom paláci v Bratislave.
Naši žiaci spolu s učiteľmi z každej predmetovej komisie - ošetrovateľstvo, farmaceutický laborant, masér, diplomovaný fyzioterapeut a zdravotnícky laborant pripravili svoje dvojminútové videá. Škola mohla nominovať iba jedno súťažné video, preto nebolo jednoduché pre našich pedagógov – komisiu spolu s vedením školy - vybrať to naj naj video, ktoré nás na sociálnych sieťach bude reprezentovať.
Fyzioterapeuti 2. roč. nám to “vyhrali” a následne vox populi – hlas verejnosti nás postupne posunul až na 2. miesto. Od prvého miesta nás delilo asi 40 hlasov.
Ocenenie boli prevziať samotní žiaci, tr. uč. P. Pristach a koordinátor projektov školy.
JU, január 2024
Krásnu atmosféru adventného koncertu a slávnostnej atmosféry v súvislosti s oceňovaním si vychutnali aj žiaci z 2. C, ktorí vynaložili svoje úsilie a energiu pri tvorbe videa za študijný odbor FL.
V individuálnej časti národnej súťaže Moje zručnosti, môj talent vyhlásenou NA SAAIC sa žiačka VERONIKA z 2. C dostala so svojím videopríbehom medzi päť najlepších z individuálne zdieľané príbehy cez sociálne siete.
Našu žiačku ocenila NA programu Erasmus+ darčekmi, ktoré stihli prísť ešte koncom kalendárneho roka 2023. Ocenenie si zaslúžia aj Barborka a Milan, spolužiaci, ktorí Veronike pomáhali videopríbeh vytvoriť.
Veríme, že o týchto šikovných žiakoch z 2.C budeme písať, ale aj zdieľať na sociálnych sieťach našej Zdravotky ešte veľa zaujímavých správ.
Tr. uč. Katarína Ondrejkovič môže byť pyšná, ale zároveň bude určite v ďalšom období štúdia pre svojich žiakov naďalej inšpiratívna.
JU, január 2024
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2023-2024 KA1