Žiaci 3. G sa 19.12. 2023 zúčastnili exkurzie skriningového centra v Banskej Bystrici. V centre sa od 1.1. 2024 dude diagnostikovať 25 dedičných ochorení u novorodencov zo suchej kvapky krvi. Žiaci videli krásne, moderne zariadené laboratóriá. Pani PhDr. Ing. Zuzana Mydlová, PhD. žiakom na vysokej úrovni vysvetlila prácu v laboratóriu. Žiaci mali z exkurzie veľký zážitok a odmenou boli vianočné trhy na námestí.
Šikana je závažný jav, ktorý má zásadne negatívny vplyv a objavuje sa vo väčšine spoločenských sfér – v školách, na pracoviskách či v rodinných vzťahoch.
Pôvod pojmu šikanovanie možno nájsť vo francúzskom slove chicane, ktoré sa prekladá ako ubližovanie. V praxi znamená opakované poškodzovanie nejakého jedinca (alebo viacerých jedincov), ktorý sa nevie alebo nemôže brániť.
Šikana v školskom prostredí nepadá z neba, ale dozrieva – má počiatočné fázy, keď agresor skúša, ktoré dieťa dokáže ovládať, skúša zastrašovať a presadzovať sa na úkor iných rovesníkov.
V rámci prevencie šikany sa organizujú nielen pravidelné triednické hodiny, ale aj spolupráca s pracovníkmi školského podporného tímu. Aj v tomto predvianočnom čase neberieme problematiku šikany na ľahkú váhu a venujeme jej náležitú pozornosť. Každá trieda našej školy sa mesiaci december 2023 spolu so svojou triednou profesorkou zapojila do prevencie pred šikanou rôznymi metódami a formami práce.
Trieda II. B pod vedením triednej profesorky PhDr. Jany Štefánikovej pristúpila k prevencii problematiky šikany netradične, v podobe rovesníckeho vzdelávania, počas ktorého Vanessa Vančová, žiačka II. B triedy, pútavým spôsobom odprezentovala spomínanú problematiku, pričom sa zamerala aj na kyberšikanu. Následne sa zrealizovala diskusia, v priebehu ktorej si žiaci uvedomili, že sú súčasťou zdravého a súdržného kolektívu bez šikany.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD
Žiacka školská rada sa v tomto kalendárnom roku rozlúčila svojou poslednou bodkou ADVENTNÝ KOLÁČIK. 18. 12. 2023 sme mali možnosť si za dobrovoľný príspevok (bude použitý na podporu komunitného života žiakov našej školy) zakúpiť rôzne pochutiny, ktoré k Vianociam patria.
Okrem tradičných suchých koláčikov od Emanuela z II. E zahviezdil najmä krásny ružový „punčák“ od Karolíny z II. B. Karolína z II. C, pripravila úžasné wafle, podávané so šľahačkou, posýpkou a toppingom. Kto mal chuť na slané, mohol ochutnať pôsobivý stromček z lístkového cesta, ktorý mal na špici umiestnenú hviezdičku zo syra. Veľmi precízna práca Peťa z II. B.
Počas prestávok zneli z reproduktora vianočné piesne a žiaci sa snažili atmosféru ozvláštniť aj vlastným autentickým spevom.
Žiacka školská rada ocenila túto zábavnú časť a víťazi speváckej súťaže získali ocenenia (poukážky do laserareny a kaviarne).
Aký by to bol predvianočný čas bez horúceho nápoja? K dispozícii bol PUNČ ŽIACKEJ RADY pripravený Ashley a Barbie z II. G alebo horúca čokoláda so šľahačkou od už spomínaného Peťa.
Zabával nás s mikrofónom v ruke Nikolas z I. A, ktorý ADVENTNÝ KOLÁČIK moderoval a zisťoval vianočné pocity a očakávania od zaskočených žiakov prechádzajúcich náhodne okolo.
Sme radi, že sa všetky odbory prepojili a zabavili sa. Dovolíme si tvrdiť, že komunitný život našej školy sa aj vďaka aktivitám Žiackej školskej rady posilňuje a neustále zlepšuje.
V dňoch 12. a 13. decembra 2023 sa už tradične uskutočnili VIANOČNÉ DNI ZDRAVIA pre zamestnancov TTSK. Šikovní žiaci Strednej zdravotníckej školy v Trnave ukázali svoje zručnosti. Maséri realizovali obľúbené masáže rúk a šije. Naše praktické sestry sa venovali prevencii, monitorovali zamestnancom krvný tlak, BMI a glykémiu. Farmaceutickí laboranti namiešali a pripravili krásne voňajúci vianočný čaj. Okrem toho prezentovali účinky tekutého parafínu v starostlivosti o pokožku rúk. V uponáhľanom predvianočnom období sa na TTSK vďaka zdravoťákom podarilo na chvíľku zastaviť čas a relaxovať.
PharmDr. Katarína Ondrejkovič
Dňa 13.12. 2023 sa uskutočnil každoročný Vianočný bazár organizovaný sekciou cudzích jazykov. Počas dopoludnia si mohli žiaci aj učitelia kúpiť koláčik, vianočný punč či horúcu čokoládu za dobrovoľný príspevok. Výťažok z bazára venuje Stredná zdravotnícka škola zvieraciemu útulku v Trnave. Okrem toho si mohli žiaci zasúťažiť v zdravotníckom aj farmaceutickom kvíze, vyskúšať poraziť našich majstrov v piškvorkách a precvičiť si jazykolamy v anglickom jazyku. Žiaci 1.C a 4.B spestrili program speváckym vystúpením s vianočnými koledami. Ďakujeme všetkým za pomoc, koláčiky a výbornú náladu.
Mgr. Silvia Jezerská
Trnavská zdravotka otvorila 7. decembra po druhýkrát v tomto školskom roku svoje brány pre záujemcov o štúdium v študijnom odbore praktická sestra, masér, zdravotnícky a farmaceutický laborant. Na oficiálnom otvorení DOD č. 2 po pásme vianočných kolied, ktoré si pre hostí pripravili žiaci III.A triedy, privítala riaditeľka školy PhDr. Katarína Hrašnová, PhD., MPH v sprievode svojich zástupcov PhDr. Ivany Hoštákovej a Mgr. Juraja Takáča rodičov, žiakov ZŠ a hostí: riaditeľku Sekcie vzdelávania a riadenia ľudských zdrojov v zdravotníctve MZ SR prof. PhDr. Mgr. Moniku Jankechovú, PhD., zástupcov TTSK Mgr. Zsolta Barcziho, Mgr. Tatianu Skláčikovú a Mgr. Janu Vlčkovú, riaditeľov SOŠ (PaedDr. Darinu Šulkovú riaditeľku SOŠ obchodu a služieb Trnava, Ing. Petra Papíka riaditeľa SPŠ dopravnej, Ing. Ladislava Blaškoviča riaditeľa Obchodnej akadémie Ľ. Wintera, Mgr. Martu Bačíkovú riaditeľku Hotelovej akadémie v Trnave, PhDr. Ing. Tomáša Kubicu riaditeľa SOŠ obchodu a služieb v Piešťanoch a Mgr. Juraja Krištofa zástupcu riaditeľa SOŠ elektrotechnickej Trnava) a vedenie Hasičského a záchranného zboru v Trnave.
Okrem informácií o prijímacom konaní, o profile jednotlivých študijných odborov a aktivitách školy, boli žiaci a rodičia informovaní aj o sprievodnom programe, ktorý škola pripravila v spolupráci s hosťami pre žiakov našej zdravotky. Prítomní hostia z NUSCH-u, námestníčka GR pre ošetrovanie PhDr. Gabriela Šuttová a metodická sestra Monika Molnárová a hostia z lekárne BENU, Mgr. Kristína Gášpárová a Petronela Parák si pre našich žiakov pripravili zaujímavé odborné prednášky.
Žiaci ZŠ si mohli u nás spraviť testy profesijnej orientácie, zavítať do laboratórií farmaceutov a zdravotníckych laborantov, ochutnať vianočný čaj, aplikovať si voňavý krém na ruky, prelistovať si herbár alebo sa pozrieť na mikroskopické preparáty a zmerať si glukózu v krvi u zdravotníckych laborantov, zmerať si BMI index, tlak krvi, alebo saturáciu krvi kyslíkom u praktických sestier. Tiež sa mohli dať pomasírovať, pozrieť si ukážky prvej pomoci a aktívne sa do nich zapojiť, odobrať venóznu krv, nechať sa inšpirovať aktivitami žiakov, zapojených do rozvojového programu DofE a vzdelávacieho programu Erasmus+.
Ďakujeme za pomoc a spoluprácu všetkým zúčastneným.
Aktualizovali sme modul Erasmus+ 2023-2024 KA1
Pri pohľade za brány nemocnice Bory sme odhalili fascinujúci svet medicíny a starostlivosti o zdravie. Prvým zastavením našej cesty bola krvná banka, miesto, kde sa zhromažďuje krv od dobrovoľníkov, aby sa zabezpečili zásoby pre rôzne lekárske potreby. Atmosféra tohto miesta bola plná precíznej starostlivosti a odhodlania zamestnancov, ktorí pracujú na zabezpečení dostatku krvi pre pacientov.
Vstup do cvičných miestností na operácie nám ponúkol vzrušujúci pohľad na prípravu chirurgov a sestier pred reálnymi zákrokmi. Realistické simulácie a špičková technológia poskytujú príležitosť pre tréning a zdokonaľovanie chirurgických zručností.
Na záver sme mali možnosť navštíviť Unilabs laboratórium, kde sa vykonáva široké spektrum laboratórnych testov. Moderné analytické techniky a presnosť výsledkov zvyšujú dôveryhodnosť diagnostiky a pomáhajú lekárom rýchlo a presne identifikovať zdravotné problémy.
Celá návšteva nemocnice Bory nám poskytla pohľad na komplexný systém zdravotnej starostlivosti, kde sa stretávajú pokročilé technológie, odbornosť personálu a ľudská starostlivosť.
Sandra Krchňáková, IV. G
Aktualizovali sme modul Výchovné poradenstvo
Na Mikuláša sa žiaci z II. A a II. B triedy, spolu s vyučujúcimi V. Kočkovou, J. Štefánikovou a B. Števíkovou, zúčastnili poznávacej exkurzie do vedeckého parku VIDA science centre v Brne.
Vo vedeckom parku, ktorý interaktívnou expozíciou predstavuje desiatky vedeckých fenoménov v štyroch základných oblastiach – planéta, civilizácia, človek a mikrosvet, si všetci žiaci zábavnou formou nielen overili, ale aj prehĺbili svoje vedomosti z prírodovedeckej oblasti. Nezabudnuteľný zážitok mali žiaci najmä z preparácie srdca, ktorú si počas skupinovej práce vyskúšali všetci.
Počas sviatočného mikulášskeho dňa sa žiaci potešili aj návštevou vianočných trhov v centre mesta, na ktorých načerpali pozitívnu predvianočnú náladu.
Pre našich zdravoťákov bola poznávacia exkurzia veľmi podnetná, keďže sa z nej vrátili plní dojmov, vedomostí a zážitkov.
PhDr. Štefániková
ňa 5. decembra Mikuláš zo SZŠ opäť zaklopal na dvere MŠ Spartakovská. Mikuláš s čerticami a anjelom vstúpili do každej zo štyroch tried, vypočuli si pekné básne a piesne, ktoré si deti pripravovali s učiteľkami k tejto dlhoočakávanej udalosti. Deti boli za poslušnosť odmenené sladkými balíčkami, srdiečkami od anjela, i čiernymi líčkami od čertíc. Žiačky II.A triedy našej školy sa výborne ujali úlohy Mikulášškej zostavy a ak budú deti dobré a poslušné aj po ďalší rok, môžu sa opäť tešiť na túto vzácnu návštevu.
Mgr. Zuzana Fűlőpová
Začiatkom decembra navštívil našu Zdravotku Dominik Bango – študent medicíny (všeobecného lekárstva) z Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Žiakov 3. a 4. ročníka oboznámil s kritériami prijímacieho konania, odporúčanou literatúrou a odbornými predmetmi, ktoré študent všeobecného lekárstva na fakulte absolvuje. Neopomenul ani bakalárske študijné programy, ktoré by mohli byť pre našich budúcich absolventov zaujímavé (dentálna hygiena, pôrodníctvo, fyzioterapia, laboratórna diagnostika v zdravotníctve, nutričná terapia, všeobecné ošetrovateľstvo, optika a optometria, zdravotnícke záchranárstvo a mnohé ďalšie). Našim žiakom predstavil aj nové priestory univerzity, odborné pracoviská a napokon aj študentský život a kampus.
Ďakujeme a tešíme sa na komunikáciu s Masarykovou univerzitou v Brne aj v nasledujúcom školskom roku!
Projektom Zdravé zúbky sa dlhoročne edukáciou a osvetou zapájame k podpore a prevencii orálneho zdravia u detí predškolského veku. Deti postupne oboznamujeme s krokmi, ktoré potrebujú vedieť, aby si zúbky a ďasná udržali zdravé a krásne. Používame dentálne pomôcky, model chrupu, obrázkové prezentácie, rozprávku, obrázky, omaľovanky a ďalšie edukačné materiály. Naša „ zúbková posádka “ opäť zavítala do MŠ Spartakovská dňa 1.12.2023, v zložení 4 žiačok z II.A triedy pod odborným vedením Mgr. Fűlőpovej. Deti prejavovali záujem, aktívne sa zapájali a my sa tešíme na ďaľšiu spoluprácu.
Mgr. Zuzana Fűlőpová
Po online kole súťaže Mládeže Slovenského Červeného kríža HIV/AIDS PREVENCIE, ktorá sa konala dňa 16.11.23 sa naše žiačky z II. A Sofia Malánová, Chiara Ráczová a Nikola Galbavá pod odborným vedením PhDr. A. Rychelovej umiestnili na krásnom 6. mieste zo 74 súťažných družstiev stredných škôl z celého Slovenska a postúpili do prezenčného Národného kola HIV/AIDS PREVENCIE, ktoré sa konalo v The SPOT v Bratislave. Spolu súťažilo 9 družstiev gymnáziá Pezinok, Martin, Prešov, Nové Zámky, SZŠ Košice, ...Všetci účastníci prezenčného kola boli víťazi, postúpili do prvej desiatky stredných škôl z celého Slovenska. Posolstvom súťaže bolo šíriť osvetu a prevenciu v oblasti sexuálne prenosných chorôb medzi mladou generáciou, zdôraznenie uvedomenia si potencionálnych dôsledkov rizikového správania sa, prispieť k odstráneniu povier, predsudkov, diskriminácie a stigmatizácie ľudí žijúcich s HIV/AIDS. Súťažilo sa vo výrobe plagátu, modelovaní HIV vírusu s bunkovými organelami, vedomostnom kvíze a riešili sa modelové situácie. Súťaž sa konala v moderných priestoroch budovy v Skay parku, bola spojená s prednáškou riaditeľky neziskovej organizácie Svetlo Mgr. Sabínou Brédovou o boji proti stigmatizácii ľudí žijúcimi s HIV/AIDS. SZŠ Trnava sa umiestnila na 6. mieste. Národná súťaž bola pre všetkých účastníkov veľkým obohatením a skúsenosťou. Blahoželáme súťažiacim!
Autor článku: PhDr. Andrea Rychelová
23. novembra 2023 v rámci aktivít v školskom internáte sme zorganizovali besedu o finančnej gramotnosti s názvom Život a peniaze. Žiaci sa dozvedeli veľa užitočných informácii o tejto problematike, boli poučení, ako predchádzať rôznym nástrahám, číhajúcim na finančnom trhu, o hospodárení domácností, sporení, investovaní a úveroch.
Finančná gramotnosť je určite jedna z najdôležitejších zručností, ktoré by sme mali v živote ovládať. Je to súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám, správne a efektívne s nimi hospodáriť v rôznych životných situáciách.
Praktické skúsenosti si žiaci vyskúšali v hre Finančná sloboda, pod vedením skúseného lektora p. Ilavského. V modelovej hre Finančná sloboda sú využité produkty, veľmi podobné reáliám z finančného sveta, preto žiaci pri rozhodovaní mohli využiť svoje skúsenosti z ozajstného života.
Štyria žiaci IV.C triedy sa zúčastnili odbornej mobility v Prahe v rámci programu Erasmus+. Nové vedomosti a zručnosti sme nadobúdali v lekárňach Benu a v Centrální laboratoři, kde sú vyrábané individuálne pripravované lieky.
V rámci 2 – týždňovej odbornej stáže (15.10. – 29.10.2023) sme pripravovali rôzne liekové formy na prístrojoch a zariadeniach, ktoré sa v bežných lekárňach v TT regióne nevyskytujú. Mali sme možnosť oboznámiť sa s novým typom pracoviska, novými pracovnými metódami a postupmi. Zároveň sme spoznali pracovisko Centrum prevence nemocí, ktoré je zamerané na prevenciu a diagnostiku cukrovky, zvýšeného cholesterolu či Alzheimerovej choroby. Tento typ pracoviska bol tiež pre nás dovtedy veľkou neznámou, preto boli na začiatku stáže aj určité obavy a neistota. Tie sa však rozplynuli vďaka prívetivému personálu týchto pracovísk. Zamestanci Benu spoločnosti nám ochotne všetko ukázali, vysvetlili a umožnili tak načerpať veľa nových skúseností, vedomostí a odborných zručností.
Samozrejme, táto zahraničná mobilita nebola vyplnená len prácou, ale ostal aj voľný čas na zábavu, spoznávanie kultúry krajiny, v ktorej bola stáž realizovaná. Prezreli sme si nádhernú historickú Prahu, ochutnali chutné jedlo či poctivé pivo. Navštívili sme množstvo turisticky často navštevované miesta, alebo len tak sme sa nechali unášať kľukatými uličkami stovežatej Prahy.
Už po pár dňoch sme sa v Prahe cítili takmer ako doma. K dobrému pocitu pomohol aj priateľský a ústretový prístup zamestnancov spoločnosti Benu, ktorí nám neraz odporučili zaujímavé miesta a podniky, ktoré poznajú len miestni.
Aj táto skúsenosť nadobudnutá získaním finančnej podpory z prostriedkov EU, nám umožnila zažiť, aké to je byť pravým Pražákom.
Martin Beneš, IV. C
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra pri SAV vyhlásil v rámci Týždňa vedy a techniky súťaž s názvom Báseň v štúrovčine.
Do tejto zaujímavej súťaže sa zapojila aj naša žiačka Kamila Alžbeta Poláková (II. B), ktorá vymyslela krátku báseň. Úlohou žiačky bolo nielen vymyslieť báseň v rozsahu minimálne 2 strof, ale celú ju preložiť aj do pôvodného Štúrovho jazyka.
Kamile budeme držať palce, aby sa jej v súťaži darilo a bola úspešná. Prajeme jej, aby aj v budúcnosti našla v sebe veľa tvorivosti a kreativity.
PhDr. Lucia Richnáková, PhD.