PROJEKT Erasmus+ (2016-2017)

Aktivita 2

V dňoch 28.01. – 10.02.2017 sme sa ako žiačky Strednej zdravotníckej školy v  Trnave, odbore všeobecná diplomovaná sestra, v rámci projektu Erasmus+ zúčastnili výmenného pobytu v Českej republike. Našou partnerskou školou bola SZŠ a Vyššia odborná škola zdravotnícka v Žďári nad Sázavou. Do školy sme chodili len na obedy, keďže projekt bol zameraný na odbornú prax a vyučovanie sme nemali povinné. V malom mestečku – Žďári nad Sázavou sme boli ubytované 14 dní v hoteli Labutě. V rámci polpenzie nám naši milí kuchári a čašníci pripravovali vynikajúce večere a chystali výdatné raňajky, ktoré sme každý večer dostávali ako balíček na prax.

Prvý deň v Žďári (po náročnej trojhodinovej ceste mikrobusom) sme sa len zabývali a večer sa venovali voľno časovým aktivitám. Na druhý deň sme absolvovali chladnú prehliadku mesta Brna, nakoľko bolo vonku veľmi zima. Počas týždňa sme každodenne vstávali o 4:45 h na prax, aby sme boli vždy o šiestej ráno každá na svojom oddelení (chirurgická JIS-ka, interná JIS-ka a urgentný príjem), takže sme boli každý deň po večeri už o ôsmej v posteli. Nemocnica bola 15 minút cesty mikrobusom (ktorý nás vždy čakal o pol šiestej pred hotelom). Na moderné vybavenie nemocnice v Novom Měste na Moravě sme sa nemohli vynadívať. Nemocnica sa skoro vôbec nedá porovnať s našou fakultnou nemocnicou. Zapadákov“ ako sa oni nazývajú, predbieha v mnohých veciach – technických, pracovných a hlavne ľudských naše zdravotnícke zariadenia. Personál, od upratovačiek až po lekárov, bol k nám vždy milý, úctivý a kedykoľvek ochotný pomôcť. V rámci odpočinku počas týždňa nám dopriali wellness v neďalekom hoteli na Svratke. Ďalší víkend sme strávili v Prahe, kde sme navštívili hrad a divadlo Broadway. Počas ďalšieho týždňa sme tiež navštívili Jihlavu, kde sme sa v rámci oddychu rozdelili na dve skupiny – kúpanie verzus nakupovanie. Počas dvoch týždňov v nemocnici sme sa naučili nie len základy konceptu bazálnej stimulácie, ktorý pracuje so zachovanými schopnosťami pacienta, ale získali sme i nové zručnosti pri práci s pacientmi, ktorí si vyžadujú špeciálnu starostlivosť na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Poďakovať by sme sa chceli najmä nášmu projektovému tímu z Trnavy, ale taktiež našim mentorkám PhDr. Václave Holubovej, pani Mgr. Petre Bednářovej a pani PhDr. Ivane Odehnalovej, ktoré sa o nás vzorne starali, sprevádzali nás, chápali nás a bezprostredne nám počas celých dvoch týždňov pomáhali.

Eliška Grinajová, III. D