ErasmusDays 2021

Aký bol 1. ročník ED?

1. ročník ErasmusDays

V dňoch 14.10. - 15.10.2021 sa realizoval 1. ročník ErasmusDays na našej škole.

Aj vďaka  nám bola oslava ErasmusDays na Slovensku ešte výraznejšia ako minulý rok.

Národná agentúra programu Erasmus+ registrovala 84 slovenských podujatí (v roku 2020 ich bolo 65), celosvetovo je plánovaných vyše 4000 podujatí.

Naším spoločným úsilím bolo prezentovať program Erasmus+ a poukázať na jeho rozmanitosť.

Čo je vlastne program Erasmus+?

Nové programové obdobie (2021-2027) programu Erasmus+ je zamerané na niekoľko kľúčových oblastí:

·         INKLÚZIA A DIVERZITA = inovatívne vzdelávanie dostupné pre všetkých;

·         DIGITALIZÁCIA = reflektovanie potrieb modernej digitálnej doby;

·         ENVIRONMENTÁLNA UDRŽATEĽNOSŤ = zvyšovanie povedomia o klimatickej situácii a podpora udržateľného správania;

·         AKTÍVNA PARTICIPÁCIA = rozvoj sociálnych a multikultúrnych kompetencií, kritického myslenia a aktívneho občianstva založeného na demokratickom princípe v celoživotnom vzdelávaní a v práci s mládežou.

Európska komisia na projekty Erasmus+ v období 2021-2027 vyčlenila vyše 26 miliárd, čo je takmer dvojnásobne viac finančných prostriedkov v porovnaní s obdobím 2014-2020.

Erasmus+ je skvelá príležitosť pre  žiakov a študentov stráviť niekoľko týždňov v partnerských školách alebo na odbornej praxi v zahraničí.

Erasmus+ ponúka jedinečnú príležitosť aj pre odborný rast učiteľov, či už prostredníctvom zahraničných kurzov šitých na mieru pre vaše potreby alebo jazykové vzdelávanie.

1.            ročník ErasmusDays na našej sa zameral na všetkých potenciálnych Erasmákov od 1. ročníkov až po končiace ročníky.

Ambasádori – účastníci programu Erasmus+ sprostredkovali skúsenosti a zážitky  z nedávno realizovaných odborných praxí v Českej republike, ktoré absolvovali. Spomenuli  sme si aj na naše začiatky v šk. roku 2016/2017. Žiaci z 2. C priblížili projekt, v ktorom sa už rok stretávajú a komunikujú s partnerskými školami vo virtuálnom priestore, platformu eTwinning. Ich fyzické aktivity v Taliansku (21.11.-28.11.2021), Litve, Severnom Macedónsku na nich ešte len čakajú.

Celosvetová pandémia zabrzdila možnosť získavať odborné zručnosti, nové vedomosti vo vybraných, kvalitných inštitúciách v zahraničí, ale aj napriek tomu sme dosiahli veľké úspechy.

Jednou z nich je, že sa nám podarilo stať AKREDITOVANOU školou pre program Erasmus+ na obdobie rokov 2021-2027. SPOLU patríme do 1. generácie nového programového obdobia, sme tým ako škola výnimočný, iný.

Čo z toho vyplýva pre nás ako inštitúciu?

Naša škola na základe tohto významného postavenia má pri splnení požiadaviek v priebehu nasledujúcich 7 rokov možnosť byť úspešná v získavaní grantových  finančných prostriedkov pre odborné vzdelávanie a prípravu v medzinárodnom prostredí.

Už tento školský rok 2021/2022 sme začali pripravovať všetko na rozbehnutie nového projektu, určite niektorí z Vás budú realizovať odbornú prax v Čechách a niektorí z Vás pôjdu súťažiť v odborných zručnostiach do partnerskej školy v zahraničí.

Čo z toho vyplýva pre Vás žiakov?

Žiaci školy sa budú môcť v priebehu siedmich rokov uchádzať o získanie grantu pre zahraničnú mobilitu. Aby sme o záujemcoch – žiakoch vedeli:

-          musia vypísať žiadosť, v ktorej, okrem základných – identifikačných údajov, opíšu svoju motiváciu pre odborné vzdelávanie mimo SR,

-          musia opísať seba a vysvetliť, prečo sú práve oni správnou osobou, ktorá grant bude čerpať,

-          vhodné je pripravovať sa  systematicky na vyučovanie,

-          vhodné je zaujímať  sa o svoj odborný a osobnostný rast,

-          vhodné je plniť si školské povinnosti,

-          vhodné je zapájať sa do školských aktivít,

-          vhodné je všímať si dianie okolo seba, byť nápomocný ...

Tešíme sa na spoluprácu s Vami!

foto tu