8. 4. 2018- 21. 4. 2018
3. aktivita programu Erasmus+ v Žďári nad Sázavou, Česká republika
10 žiačok odboru diplomovaná všeobecná sestra (A. Dudášová, K. Knapová, J. Miklošovičová, J. Šlauková, S. Bokorová, S. Moravanská, L. Grujbárová, M. Jurišová, K. Gruchaláková, M. Vojčíková) a sprevádzajúca učiteľka PhDr. Jana Štefániková začali realizovať poslednú aktivitu projektu Medzinárodná odborná prax – zdravotníctvo v rámci (MOP-Z) programu Erasmus + v Nemocnici Nové Město na Moravě.
Partnerská Strední zdravotnícka škola a Vyšší odborní zdravotnícka škola Žďár nad Sázavou pripravila už po tretí raz pre našich žiakov výborné zázemie. Ubytovanie majú účastníčky v centre mesta Hotel U LABUTĚ, možnosť relaxovať v mestskej plavárni.
Žiačky po úspešnom absolvovaní odbornej medzinárodnej praxe získajú Certifikát a Europass mobilita. Nadobudnuté skúsenosti, získané odborné zručnosti na špecializovaných pracoviskách, ako aj dokumenty budú môcť v budúcnosti prezentovať svojim zamestnávateľom.
Vo voľnom čase majú účastníčky priestor navštíviť a spoznať zaujímavé miesta či už v blízkom okolí napr. pamiatka UNESCO Zelená Hora, alebo ich čaká víkendový program zameraný na spoznanie kultúry a pamätihodností hlavného mesta Prahy.
Juhásová
4. 4. 2018 Propagácia programu Erasmus+ na SZŠ Trnava
Jedna z projektových fáz v rámci programu Erasmus+ je propagácia konkrétneho projektu Medzinárodná odborná prax – zdravotníctvo, ako aj priblíženie podstaty programu Erasmus+. Je dôležité, aby aj žiaci našej školy, teda potencionálni účastníci ďalšieho projektu (MOM), ktorý je v štádiu schvaľovania, boli informovaní o programe Erasmus+.
Erasmáci 1. aktivity (Londýn), ktorá sa realizovala na prelome mesiacov september a október 2017, si pripravili dve ppt. pre žiakov piatich tried (II. A, II. B, III. A, III. B, III. C).
Žiačky odboru farmaceutický laborant (IV. C) E. Šlesárová a K. Slováková priblížili vo svojej ppt. samotný program Európskej únie Erasmus+. Následne veľmi podrobne sprostredkovali, čo sa naučili, aké skúsenosti a zručnosti nadobudli v lekárňach, v ktorých vykonávali medzinárodnú odbornú prax. Podelili sa aj o množstvo zážitkov získaných v Londýne vo voľnom čase.
10 žiakov odboru zdravotnícky asistent (IV. A a IV. B) rovnako veľmi podrobne sprostredkovali ako vo dvojiciach, ale niektorí aj sami realizovali medzinárodnú odbornú prax v ošetrovateľských domoch, ktoré na Slovensku nemajú takú tradíciu ako v Anglicku. Množstvo pomôcok rôzneho typu, technických zariadení, využívaných na mobilizáciu klientov, alebo potrebných pri rôznych asistentských činnostiach v ošetrovateľských domoch, bolo zdokumentovaných vo fotografiách, ako aj pútavom rozprávaní Erasmákov.
Erasmus treba zažiť, je to nenahraditeľná a zároveň veľmi prínosná skúsenosť. Nie je sa čoho báť, i keď strach je na mieste J.
Celý projektový tím sa snaží pripraviť najlepšie podmienky pre všetkých, ktorí chcú dobrovoľne vyjsť zo svojej ulity, chcú vedieť, vidieť, zažiť viac, chcú prejaviť svoju šikovnosť, svoju jedinečnosť ....
za projektový tím JU
18.2.2018-3.3.2018 2. aktivita – Drážďany, Nemecko
6 študentiek odboru Diplomovaná všeobecná sestra (S. Jursová, M. Nemčeková, V. Kočonda, J. Miklošovičová, S. Ondrusová, T. Nádaská) spolu s odbornou koordinátorkou programu Erasmus + Mgr. G. Dúbravovou a vyučujúcou nemeckého jazyka Mgr. K. Malobickou sa účastní Medzinárodnej odbornej praxe – zdravotníctvo v Drážďanoch.
V spolupráci partnerskou organizáciou WAD im boli vytvorené podmienky na získanie nových odborných zručností na Rehabilitačnej klinike Bavaria v Kreisha, Nemecko.
18. 12. 2017
V polovici decembra bola ukončená odborná pracovná mobilita v rámci programu Erasmus+ troch stážistiek zo Španielska – Alba Egurza Gutierrez, Ane Uria Landa, Maider Garcia Palomero.
Španielska škola sa rozhodla pre našu inštitúciu na základe návštevy v apríli 2017. Z toho vyplývali pre nás rôzne záväzky a aj povinnosti. Následne sme ako hosťujúca organizácia v termíne od 6. 11. 2017 do 18. 12. 2017 vytvorili v spolupráci s FN v Trnave a Domovom pre seniorov na Vansovej ulici v Trnave podmienky pre získanie nových praktických zručností španielskych žiačok v prirodzenom pracovnom prostredí. Internát našej školy sa stal na 6 týždňov ich druhým domovom.
V priebehu stáže mali dievčatá možnosť spoznať bližšie žiakov školy, zúčastnili sa imatrikulácií prvákov, navštívil ich Mikuláš : -)
Spolu so štvrtákmi sa zúčastnili exkurzie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb. S triedou 2. D sa zúčastnili exkurzie na hemodialyzačnom pracovisku vo FN v Trnave.
Žiačka Erika Ostradecká (3.C) sa stala Španielkam „sprievodkyňou“ v Bratislave, kde navštívili Bratislavský hrad, ale podarilo sa im spoznať aj predvianočnú Viedeň.
Na záverečnom stretnutí p. riaditeľka PhDr. V. Lobotková, PhD. MPH obdarovala žiačky propagačnými predmetmi nášho prebiehajúceho projektu MOP-Z v rámci programu Erasmus+ a odovzdala veľmi dôležité hodnotenie ich práce. Naše medzinárodné žiačky sa nesmierne tešili domov, ale na druhej strane sprostredkovali, že si pobyt užili a majú len dobré zážitky.
Ingrid Juhásová
koordinátor programu Erasmus+
7. 12. 2017
Partnerská škola z Čiech (Střední zdravotnícka škola a Vyšší odborní škola zdravotnícka Žďár nad Sázavou) navštívila našu školu už po niekoľkýkrát. Napriek stálej písomnej komunikácii sme boli veľmi radi, že sa stretnutie podarilo v tomto hektickom období uskutočniť.
45 žiakov z Čiech, ktorí pricestovali so svojimi 6 učiteľkami v zastúpení p. riaditeľky, p. zástupkýň, projektovej manažérky školy a odbornej učiteľky, boli informovaní výchovnou poradkyňou školy PhDr. K. Priputenovou o študijných odboroch, o aktivitách školy a následne sa prostredníctvom krátkej exkurzie oboznámili hlavne s odbornými učebňami školy. Vo Fakultnej nemocnici Trnava mala vedúca praxe školy PhDr. I. Hoštáková spolu s Mgr. Kočkovou zorganizovanú exkurziu na vybraných odborných pracoviskách. Tieto sa v nasledujúcich dvoch školských rokoch môžu stať potenciálnymi pracoviskami pre odbornú pracovnú stáž českých študentov. Práve z tohto dôvodu malo stretnutie aj pracovný charakter. Prediskutované a naplánované boli nové mobility/odborné stáže, ktoré budú súčasťou podávaných projektov v januári 2018 obomi inštitúciami v rámci programu Erasmus+. Taktiež bolo podpísané p. riaditeľkou RNDr. M. Vystrčilovou a RNDr. V. Lobotkovou, MPH Memorandum o porozumení – mobilita č. 3 prebiehajúceho projektu MOP-Z (Medzinárodná odborná prax – zdravotníctvo). 10 študentov našej školy odboru Diplomovaná všeobecná sestra sa v Čechách zúčastní 14-dňovej odbornej pracovnej stáže, v priebehu ktorej získajú nové vedomosti, zručnosti, nadobudnú skúsenosti v ošetrovaní pacientov. Naučia sa vzájomnej tolerantnosti, spoznajú nových ľudí, budú mať príležitosť rozvíjať svoju samostatnosť, tolerantnosť, internacionalizmus,...
Čas rýchlo bežal, a kým boli českí študenti na vianočných trhoch, stihli sa naši minuloroční Erasmáci – prví z prvých : -) neplánovane stretnúť so svojimi českými mentorkami – PhDr. V. Holubovou, Mgr. P. Bednářovou, ktoré ich sprevádzali na odbornej stáži v Čechách na oddeleniach v nemocnici Nové Město na Moravě.
29. 11. 2017 Trnava (SK) – Hrabyně (CZ)
S cieľom získať potencionálneho partnera pre medzinárodnú odbornú prax žiakov v rámci programu Erasmus+ bolo oslovené vysokošpecializované pracovisko – Rehabilitačný ústav (RU) Hrabyně. RÚ Hrabyně spolu s detašovaným pracoviskom Chuchelná má dlhodobú tradíciu a patrí v Českej republike medzi jedno z najlepších zariadení poskytujúcich starostlivosť pacientom s ochoreniami pohybového a nervového systému. Terapia je založená na tímovej spolupráci lekárov a fyzioterapeutov, psychológa a logopéda pri zachovaní individuálneho prístupu ku každému pacientovi aj v spolupráci s ďalšími špecialistami.
Po niekoľkomesačnej vzájomnej komunikácii s vedúcou sestrou fyzioterapie Bc. Alicou Byskovou sme boli pozvaní na osobné stretnutie. 29. 11. 2017 sme cestovali do Hrabyně : -) Cesta bola dlhá, príjemná, ale aj zasnežená. Všetko však prebiehalo podľa plánu.
Návštevy v RU Hrabyně sa zúčastnila p. zástupkyňa PhDr. Z. Pluhárová, garant odboru fyzioterapia PhDr. E. Kollárová, PhD., PhDr. D. Kadlecová a koordinátorka programu Erasmus+ PhDr. I. Juhásová, PhD.
Presvedčili sme sa na vlastné oči, že zariadenie je špičkovo vybavené. Samozrejmosťou sú robotické a neurostimulačné prístroje ako napr. Lokomat, Zebris Rehawalk, Gloreha symfónia WalkAide...., ktoré sú v rehabilitácií veľmi trendové. Úplným základom je individuálna fyzioterapia so širokou škálou techník (Vojtova reflexná terapia, Bobath koncept, ošetrenie podľa Mojžišovej, mobilizačné a mäkké techniky a mnoho ďalších). Klienti v závislosti na svojej diagnóze môžu využiť napríklad vodoliečbu (bazén, Hubbardova vaňa, perličková a prísadová kúpeľ, vírivky), suchú masážnu vaňu, termoterapiu (parafínové, jódové a rašelinové zábaly, celotelový solux, kryoterapia, CO2 vákuové zábaly) alebo elektroliečbu (magnetoterapia, terapia ultrazvukom a laserom, elektroterapia pre ovplyvnenie bolesti, svalová gymnastika, stimulácia a prístrojová lymfodrenáž, cievna gymnastika), ale samozrejme, aj posilňovňa a mechanoterapia.
Celý projektový tím si želá, aby sa spolupráca s RÚ Hrabyně v rámci programu Erasmus+ rozvinula. Bola by to jedinečná príležitosť pre našich žiakov – fyzioterapeutov, aby získali vedomosti, ale hlavne praktické skúsenosti v práci s novými, modernými zariadeniami, ktoré sú ojedinelé nielen v Trnavskom kraji, ale aj na Slovensku. Podmienkou je úspešné nastavenie projektu na výzvu 2018 a jeho schválenie.
I. Juhásová
6. 11. 2017 Trnava
Aitor Valero Argarate, projektový manažér zo španielskej školy ARETXABALETA LANBIDE ESKOLA [ALE], navštívil v rámci ich prebiehajúceho program Erasmus+ našu školu s tromi študentkami – Alba Egurza Gutierrez, Ane Uria Landa a Maider Garcia Palomero. Cieľom návštevy bolo spoznať nás a zároveň zistiť, aké zázemie je pripravené pre šesťtýždňový pobyt študentiek, ktorým sprostredkúvame odbornú pracovnú stáž (VET) vo Fakultnej nemocnici Trnava a v Domove sociálnych služieb na Vansovej ulici.
V utorok (7. 11. 2017) po oficiálnom privítaní hostí vedením školy pokračovalo vzájomné zoznamovanie a predstavovanie sa so žiakmi našej školy v anglickom jazyku. Učitelia Mgr. J. Desat a Mgr. P. Petrová spolu s vybranými žiakmi pripravili všetko tak, aby zúčastnení mali pohodu, dobrú náladu, čo najmenej obáv a stresu… Kevin Pomothy z (II. A) urobil prezentáciu o škole a študijných odboroch. Erika Ostradecká (III. C) pripravila prezentáciu o meste Trnava – história, kultúra, zábava, cestovanie …. Hostia zo Španielska si tiež pripravili prezentáciu o svojej škole, ako aj krajine, kde žijú. Na konci stretnutia bola malá ochutnávka jedál, nakladané kyslé rybky a niečo sladké : - ) privezené až zo Španielska.
Streda bola pre dievčatá prvým pracovným dňom, ktorý prebiehal na chirurgickom oddelení so žiakmi IV. B pod vedením ich odbornej učiteľky Mgr. V. Kočkovej. Koniec prvého pracovného týždňa Španielok sa konal na internom oddelení, kde pod vedením dr. I. Juhásovej a skupiny žiakov III. A poskytovali študenti základnú ošetrovateľskú starostlivosť. V nasledujúcich dňoch bude odborná pracovná stáž Španielok realizovaná pod dohľadom PhDr. J. Štefánikovej, dr. K. Hrašnovej a žiakov II. D a PhDr. I. Hoštákovej.
Do odchodu koordinátora zo Španielska (10. 11. 2017) sa riešila vzájomná projektová spolupráca v rámci programu Erasmus+, nová výzva 2018. Možnosti využívania aplikácie e Twinning …
Mgr. J. Desat bol nápomocný pri mnohých stretnutiach, ktoré sme sprostredkovali pre potenciálnu spoluprácu školy zo Španielska s inými strednými odbornými školami v Trnave (Stredná dopravná škola, …), ale aj v Nitre (Stredná odborná polytechnická škola).
Monitoring účastníkov 1. aktivity v Londýne vedením SZŠ Trnava
27. 9. 2017 pricestovali do Londýna s cieľom monitorovať a zároveň mentorovať všetkých zúčastnených 1. aktivity MOP-Z – p. riaditeľka PhDr. V. Lobotková, PhD. a p. zástupkyňa PhDr. K. Hrašnová, PhD.
V pracovných dňoch navštívilo vedenie školy vybrané odborné pracoviská a zoznámilo sa s manažérkou ADC College pre Čechy a Slovensko Mgr. Martinou Machovou. Diskutovalo sa o bežiacom projekte, ale zároveň boli naznačené aj možnosti pre ďalšiu spoluprácu.
V závere svojej návštevy sa spoločne s účastníkmi zúčastnili naplánovaného programu. Sobota 30. september 2017, stretnutie pod Big Benom a krátka cesta do múzea Florence Nightingale, krásna expozícia, zachytávajúca život, prácu a vývoj ošetrovateľstva...
London eye a krátka 4D prezentácia o jeho výstavbe.
Vrchol sobotňajšieho dňa – Múzeum voskových figurín Madame Tussaudse.
Popritom všetkom cesta metrom, hľadanie najlepšej trasy, čo je z pohľadu viacerých vždy iná trasa ....
Juhásová Ingrid
foto monitoring