Erasmus+ 2

Aktivita 3

Návrat z poslednej aktivity v Žďári nad Sázavou

V živote človeka sú udalosti, ktorých sa často nevie dočkať, a keď konečne prídu, uplynú ako voda. Podobne to bolo i v prípade tretej aktivity Medzinárodnej odbornej stáže - zdravotníctvo (MOP - Z) v Žďári nad Sázavou, realizovanej od 8. 4. 2018 - 21. 4. 2018. Zúčastnilo sa jej 10 žiačok vyššieho odborného štúdia - odbor diplomovaná všeobecná sestra s odbornou učiteľkou PhDr. Janou Štefánikovou. Odborná koordinátorka Mgr. G. Dúbravová v spolupráci s odbornými učiteľkami a triednymi profesormi vybrali 10 účastníčok stáže.

Žiačky počas stáže pracovali v nemocnici v Novom měste na Moravě, a to na štyroch pracoviskách - na internej JIS - Adriána Dudášová, Kristína Gruchaláková - 1.D, na chirurgickej JIS - Simona Moravanská, Mária Vojčíková - 1.D, ODIS - Simona Bokorová, Marcela Jurišová, Jana Miklošovičová - 1.D a na urgentnom príjme - Lucia Grujbárová, Kristína Knapová, Jana Šlauková - 2.D. Už od začiatku stáže sa žiačky veľmi aktívne zapájali do ošetrovateľskej starostlivosti a pracovali, ako by boli už dlho členkami tamojšieho ošetrovateľského tímu. Prejavili veľký záujem o prácu, preukázali svoje vedomosti, pracovné schopnosti, zručnosti, flexibilitu, zodpovednosť, svedomitosť, tolerantnosť. Oboznámili sa so základmi konceptu bazálnej stimulácie. Pozitívne hodnotili materiálne, technické vybavenie pracovísk. Vysoko vyzdvihovali i úroveň poskytovanej ošetrovateľskej starostlivosti i prístup zdravotníckych pracovníkov nielen k pacientom, ale i k nim samotným. Vďaka príjemnej pracovnej atmosfére a pracovnému nasadeniu im neprekážalo i skoré vstávanie (pracovalo sa ráno už od 6. hodiny). Na jednotlivých pracoviskách sa na naše žiačky nešetrilo slovami vďaky a chvály. Pozitívne hodnotenia dokonca samotnými lekármi hriali veľmi príjemne na duši. K povzbudivým a príjemným patrili i slová, aby sa ešte niekedy vrátili. V závere pracovnej stáže boli účastníčky po hodnotení podľa kritérií ECVET systému slávnostné certifikované. Každá z nich bola hrdá na svoj zaslúžený certifikát.

Okrem pracovných povinností mali žiačky možnosť zúčastniť sa odborných exkurzií s vysoko erudovaným výkladom na ARO, oddelení hemodialýzy. Navštívili i Alzheimer centrum v Jihlave. Veľmi spokojné boli i s účasťou na pitve, kde si pod odborným výkladom doktorky upevnili svoje vedomosti z anatómie i patológie. K nezabudnuteľným zážitkom patrila i návšteva Prahy. Tu v Nemocnici na Bulovke mali možnosť vidieť vybavenie podzemného krytu, ktorý by slúžil v prípade potrebnej evakuácie pacientov v čase všeobecného ohrozenia. Veľmi zaujímavou bola i návšteva infekčnej kliniky, kde vedúca sestra (muž) okrem vysoko erudovanej a pútavej prednášky veľmi zaujímavo demonštroval postupy pri prípadnej hospitalizácii pacienta s nebezpečným infekčným ochorením. V Prahe žiaci navštívili i divadlo Hybernia, kde si pozreli muzikál Mefisto. Samozrejme, návšteva starobylej, stovežatej Prahy sa nezaobišla bez prezretia historických pamiatok, obchodov...Bonbónikom bola návšteva Pekla v Hlinsku, kde Zdeněk Troška natočil rozprávkový film Čertoviny. Veľmi výstižne o danej akcii hovorí veta na pútači: „O pekle se nedá vyprávět, peklo se musí zažít.“

Počas dvojtýždňového pobytu mali stážistky možnosť zúčastňovať sa na rôznych aktivitách i v mestečku, v ktorom boli ubytované. Každodenne obdivovali krásu historických pamiatok - námestie, radnicu, kostoly, morový stĺp, rôzne umelecké diela, kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej Hore (národná kultúrna pamiatka zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO), ako i nádhernú a neopísateľnú prírodu s možnosťami širokého športového vyžitia. Všetky účastníčky boli spokojné so službami hotela U labute, v ktorom boli ubytované, ako i s výbornou moravskou kuchyňou. Príjemným spestrením celej stáže bola návšteva niektorých členov projektového tímu programu Erasmus+, ktorej cieľom bol monitoring a mentoring, realizovaný vedením školy.

A čo dodať na záver? Po 14 dňoch sa síce všetky stážistky tešili domov na svojich blízkych, ale s tým, že by sa sem opäť s radosťou vrátili J.

Jana Štefániková

foto aktivita 3

8. 4. 2018- 21. 4. 2018

3. aktivita programu Erasmus+ v Žďári nad Sázavou, Česká republika

10 žiačok odboru diplomovaná všeobecná sestra (A. Dudášová, K. Knapová, J. Miklošovičová, J. Šlauková, S. Bokorová, S. Moravanská, L. Grujbárová, M. Jurišová, K. Gruchaláková, M. Vojčíková) a sprevádzajúca učiteľka PhDr. Jana Štefániková začali realizovať poslednú aktivitu projektu Medzinárodná odborná prax – zdravotníctvo v rámci (MOP-Z) programu Erasmus + v Nemocnici Nové Město na Moravě.

Partnerská Strední zdravotnícka škola a Vyšší odborní zdravotnícka škola Žďár nad Sázavou pripravila už po tretí raz pre našich žiakov výborné zázemie. Ubytovanie majú účastníčky v centre mesta Hotel U LABUTĚ, možnosť relaxovať v mestskej plavárni.

Žiačky po úspešnom absolvovaní odbornej medzinárodnej praxe získajú CertifikátEuropass mobilita. Nadobudnuté skúsenosti, získané odborné zručnosti na špecializovaných pracoviskách, ako aj dokumenty budú môcť v budúcnosti prezentovať  svojim zamestnávateľom.

Vo voľnom čase majú účastníčky priestor navštíviť a spoznať zaujímavé miesta či už v blízkom okolí napr. pamiatka UNESCO Zelená Hora, alebo ich čaká víkendový program zameraný na spoznanie kultúry a pamätihodností hlavného mesta Prahy.

Juhásová