Erasmus+ 2

Aktivita 1

1. aktivita Londýn (24. 9. 2017-1. 10. 2017), program Erasmus+

Krátkotrvajúca 1. aktivita Medzinárodnej odbornej stáže-zdravotníctvo (MOP-Z). Napr. aj touto myšlienkou by mohli začať svoje rozprávanie o 14 dňoch v Londýne jej 12 účastníci. Tí boli vyberaní s cieľom získať nové vedomosti, zručnosti na ôsmich pracoviskách v Londýne. Výber mal nastavené jasné pravidlá, ktoré vychádzali z cieľa pracovnej stáže.

Komplexné hodnotenie každého účastníka:

·         úprimný záujem o stáž,

·         osobnostné predpoklady (schopnosť pracovať, flexibilita, nekonfliktnosť, empatia, vytrvalosť, sebadôvera, svedomitosť, tolerantnosť ...)

·         študijné výsledky

Do výberu boli zainteresovaní triedni učitelia, odborní učitelia a učiteľ cudzieho jazyka. Jazykové schopnosti v anglickom jazyku každého účastníka boli overované on-line testom, ktorý poskytla spolupracujúca organizácia ADC College v Londýne. Tá zároveň garantovala pre všetkých ubytovanie v rodinách ako aj samotné pracoviská a pomoc v prípade potreby.

Dve lekárne poskytli pracovné zázemie pre žiačky triedy 4. C Emu Šlesarovú a Kláru Slovákovú – odbor farmaceutický laborant. 10 študentov odboru zdravotnícky asistent malo pridelené pracoviská, ktoré boli špecializované na ošetrovateľskú starostlivosť poskytovanú seniorom, ktorí boli imobilní, mali problémy s pamäťou,  alebo ľuďom, u ktorých bolo prítomné telesné, mentálne postihnutie. Študentky triedy 4. B (Simona Mináriková, Nikola Pujdesová, Kristína Csolleová, Nina Lachatová) a študenti triedy 4. A (Kristína Julinyová, Soňa Janechová, Ľubomír Hlavna, Lukáš Valla, Karolína Lacová, Lea Trnavská) sa snažili svojou prítomnosťou obohatiť život ľudí v zariadeniach. Zároveň sa učili novým zručnostiam a vedomostiam , ktoré súviseli so zariadeniami umožňujúcimi premiestňovanie, zdvíhanie, a tým mobilizovanie rezidentov pod dohľadom svojich supervízorov určených v zariadeniach. Mimo nich boli účastníkmi stáže jazykový koordinátor Mgr. Ján Desat a projektová manažérka programu Erasmus+ a zároveň odborná učiteľka PhDr. Ingrid Juhásová, PhD., ktorí podľa rozvrhu realizovali monitoring a mentoring účastníkov, zároveň sa zaujímali o fungovanie ošetrovateľských domovov, ich technické a personálne zázemie, aby vedeli svojim kolegom na Slovensku sprostredkovať novinky z Londýna.

V závere pracovnej stáže boli účastníci certifikovaní, ale predtým museli splniť kritériá hodnotenia –  ECVET. Uspeli všetci, a tak popri Europase sa môžu pýšiť certifikátom.

Naši žiaci v monitorovaných zariadeniach boli veľmi pozitívne hodnotení a konštatovanie v závere pracovnej stáže, že takú výbornú skupinu ešte nemali, bolo príjemné, povzbudzujúce. Je však možné, že je povedané aj iným skupinám ... :) ?

Popri všetkých pracovných povinnostiach mali zúčastnení možnosť kultúrneho vyžitia. Voľný čas venovali spoznávaniu Londýna, riešili situácie denného života Londýnčana – cesta metrom, nakupovanie, sem-tam stratenia sa v priestore a možno aj v čase :).

Príjemným spestrením celej stáže bola návšteva, ktorej cieľom bol monitoring a mentoring, realizovaný vedením školy.

Myšlienka na záver: Tí najlepší žiaci z najlepších reprezentovali našu školu najlepšie ako vedeli!

Juhásová Ingrid

foto - pracovná stáž